Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Krem ochronny dla dzieci

Avatar placeholder
19.05.2020 13:12
Krem ochronny dla dzieci
Krem ochronny dla dzieci (Shutterstok)

Krem ochronny dla dzieci jest niezbędny nie tylko przed wyjściem na duży mróz, gdyż nawet temperatura w okolicach 0 stopni Celsjusza wymaga od ciebie dodatkowej ochrony skóry maleństwa. Ważne jest, aby dobrze wybrać krem dla dziecka, szczególnie jeśli jest jeszcze małe, a jego skóra wyjątkowo delikatna. Aby podołać temu zadaniu, najlepiej jak najwięcej dowiedzieć się o kremach ochronnych dla dzieci i niemowląt.

spis treści

1. Kosmetyki dla noworodków i niemowląt

Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać, aby uniknąć wysuszania delikatnej skóry? Na pewno będą to kosmetyki bez substancji zapachowych i innych sztucznych „ulepszaczy”, które mogą wywoływać reakcję alergiczną na skórze dziecka.
Pierwsza zasada wyboru kremu ochronnego dla niemowlęcia i dziecka jest prosta: im mniej, tym lepiej. Jeśli w składzie kremu ochronnego dla dzieci znajdziesz tylko wodę i olej – jest to potencjalnie dobry wybór. Oczywiście, nie wiadomo na pewno, jak zareaguje skóra dziecka na kosmetyki. Ale niewielka ilość składników w kosmetykach dla dzieci zmniejsza ryzyko podrażnienia lub uczulenia.

Najlepsze kosmetyki dla noworodka to takie, które nie zawierają substancji zapachowych i koloryzujących. Pamiętaj, że nawet naturalne aromaty mogą uczulić dziecko. Najlepiej wybierać spośród kosmetyków typowo przeznaczonych dla małych dzieci. Ale nawet wtedy dokładnie czytaj skład każdego kosmetyku! W pielęgnacji niemowląt dobrze sprawdzają się zwykłe oliwki dla dzieci. Zazwyczaj nie zawierają one żadnych dodatkowych substancji, które mogłyby wywołać podrażnienia na skórze dziecka. Do natłuszczania skóry dziecka najbezpieczniejsze są produkty naturalne, np. parafina ciekła.

2. Tłusty krem ochronny dla dzieci

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"

Druga zasada to: krem dla dzieci ma być tłusty. Nawilży on porządnie buzię dziecka i ochroni skórę przed zimnem. Aby ochronić skórę dziecka przed zimnem, zawsze przed wyjściem smaruj ją odpowiednim kremem ochronnym dla dzieci.
Trzecia zasada: smarujemy wszystko, co nie jest zakryte czapką, szalikiem i rękawiczkami. Szczególnie dokładnie nawilżamy nos, płatki uszu i policzki.

Czwarta zasada: pod żadnym pozorem nie rezygnujemy ze smarowania, nawet jeśli dziecko zdecydowanie protestuje. Zrób z tego zabawę: gdy jest starsze, pozwól dziecku posmarować twoją twarz, „namaluj” kremem kropeczki na twarzy dziecka.
Piąta zasada: im zimniej, tym grubiej. Pamiętamy o tym, kiedy ubieramy dziecko – pamiętajmy o tym też wtedy, kiedy smarujemy buzię dziecka kremem ochronnym.

Szósta zasada: nie ryzykujmy wyziębienia małego organizmu, kiedy jego układ immunologiczny wciąż nie jest w pełni rozwinięty. Jeżeli jest bardzo zimno, lepiej zrezygnować ze spaceru. Niemowlę nie powinno być brane na spacer przy temperaturze poniżej minus 10 stopni Celsjusza.
Siódma zasada: słońce świeci także w zimie. Szkodliwe promieniowanie może podrażnić skórę o każdej porze roku. O kremach ochronnych z filtrami UV trzeba pamiętać zawsze. Szukaj kremów dla dzieci z oznaczeniem UVA i UVB – to dwa rodzaje promieniowania UV, przed którymi należy chronić skórę dziecka.

3. Składniki kremów ochronnych dla dzieci

Składniki ochronne, które mogą się znaleźć w kremach dla dzieci:

Składniki łagodzące i nawilżające:

  • wyciągi z ziół, takich jak rumianek, melisa – działają przeciwzapalnie i łagodzą podrażnienia,
  • aloes – intensywnie nawilża skórę dziecka,
  • olejki, np. z migdałów,
  • witamina E.

Są to składniki, których nie musisz się obawiać – nie podrażnią skóry dziecka.

Składniki kremów dla dzieci powinny także chronić przed promieniowaniem UV (np. dzięki tlenkowi cynku). Najlepiej wybrać jak najwyższy filtr (np. SPF 30 lub 50) dla ochrony skóry dziecka przed szkodliwym promieniowaniem. Zawsze sięgaj po specjalne kosmetyki dla dzieci. Pamiętaj też o tym, że kremy ochronne z filtrami potrzebują czasu, żeby się wchłonąć – około 20 minut. Dlatego malucha posmarujmy przed wyjściem z domu, a nie w trakcie spacerku.

4. Maść czy krem ochronny dla dziecka?

Krem ochronny zazwyczaj wystarcza skórze dziecka. Jeśli nie pojawia się przesuszenie, nie trzeba sięgać po maść. Jednak jeśli mimo regularnego używania kremu, skóra dziecka jest wysuszona i się łuszczy, wybierzmy się do apteki po tłustą maść.

W pielęgnacji skóry dziecka sam krem ochronny dla niemowląt może nie wystarczyć. Trzeba również pamiętać o kosmetykach używanych do codziennych kąpieli niemowlęcia. Najlepiej, jeśli będą to płyny do kąpieli na bazie parafiny - zapobiegają one wysuszeniu skóry malucha. Pamiętaj też o odpowiedniej temperaturze – woda nie powinna być ani zbyt zimna, ani gorąca - powinna być przyjemnie ciepła (w celu sprawdzenia zanurzamy nasz nadgarstek). Zaraz po kąpieli trzeba maleństwo dokładnie wysuszyć. Po kąpieli, w razie potrzeby należy natłuścić skórę dziecka oliwką lub parafiną.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze