Trwa ładowanie...

Kosmetyki dla noworodka – czego nie może zabraknąć w wyprawce?

Avatar placeholder
07.09.2022 17:11
Kosmetyki dla noworodka – czego nie może zabraknąć w wyprawce?
Kosmetyki dla noworodka – czego nie może zabraknąć w wyprawce? (Materiał Partnera)

Artykuł sponsorowany 5.10.15.

Przygotowywanie wyprawki dla maluszka to równie ekscytujący, co stresujący moment. Każdy rodzic zastanawia się, czy nie zapomniał o czymś ważnym, a dziadkowie i wujkowie często bardziej wprowadzają zamęt w głowie, niż pomagają. Warto wówczas skorzystać z gotowych list dziecięcych must-have’ów, a tym samym mieć pewność, że jest się dobrze przygotowanym na nadejście nowego członka rodziny. Dziś podpowiadamy, jakie kosmetyki dla noworodka powinny się znaleźć w wyprawce!

Jakie kosmetyki dla noworodka wybierać?

Gdy zaczynasz się zastanawiać, jakie kosmetyki dla noworodka można stosować od pierwszego dnia jego życia, szybko się okazuje, że wybór nie jest tak prosty, jak mogło się początkowo wydawać. Kilkudniowe czy parotygodniowe maluszki są szczególnie delikatne. Producenci, z myślą o niezwykle wrażliwej skórze najmłodszych, oznaczają zwykle, od którego miesiąca życia można stosować dany kosmetyk. Dla noworodków przeznaczone są produkty z symbolem 0+ albo opisane jako „odpowiedni od 1. dnia życia”.

Specjalne kosmetyki dla noworodka powinny być przede wszystkim bezzapachowe oraz hipoalergiczne i mają odczyn pH zbliżony do obojętnego, bo taki właśnie ma skóra dzieci w pierwszym tygodniu po urodzeniu. Warto również zwracać uwagę na to czy produkt uzyskał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub inny certyfikat. Świadczą one bowiem o dobrym składzie i potwierdzają bezpieczeństwo kosmetyku. Możesz dodatkowo samodzielnie sprawdzić skład – im krótszy, tym lepiej dla skóry maluszka.

A co konkretnie powinna zawierać wyprawka z kosmetykami dla noworodka?

Niezbędne kosmetyki dla noworodka – lista

Wbrew pozorom, lista kosmetyków dla noworodka nie musi być bardzo długa. Zamyka się w kilku produktach:

  • Delikatny, hipoalergiczny płyn do mycia ciała i włosów – w przypadku noworodków emulsja do mycia ciała jest zazwyczaj połączona z szamponem. W rezultacie otrzymuje się jeden bezpieczny produkt, który pozostaje odpowiednio łagodny zarówno dla skóry, jak i delikatnych włosków, wrażliwych okolic intymnych oraz oczu maleństwa.
  • Hipoalergiczne chusteczki nawilżane – posłużą nie tylko podczas przewijania dziecka, ale również przecierania buzi po ulaniu czy rączek po dotykaniu różnych przedmiotów. Warto mieć ich naprawdę duży zapas, im bowiem maluszek będzie większy, tym częściej będzie się brudził, czy to jedzeniem, czy piaskiem.
  • Balsam do ciała po kąpieli – niegdyś po kąpieli maluszka stosowano oliwkę. Dziś produkty myjące same w sobie zawierają emolienty, czyli składniki nawilżające, w związku z czym nie jest potrzebny aż tak silny natłuszczacz. Warto jednak pielęgnować delikatną skórę produktem delikatniej nawilżającym, takim jak balsam do ciała.
  • Oliwka – przeznaczona nie do smarowania maluszka po kąpieli, tylko do masażu oraz stosowania doraźnego, w razie, gdyby w jakimś miejscu wystąpiło mocne przesuszenie skóry.
  • Krem/maść na poparzenia – kosmetyk dla noworodka, którego zdecydowanie nie może zabraknąć w wyprawce maluszka. Bez względu na to, jak bardzo będziesz uważać na odpowiednią regularność przewijania dziecka, zawsze może dojść do odparzenia jego okolic intymnych – szczególnie po nocy. Krem albo maść na poparzenia nie tylko łagodzi te, które już wystąpiły, ale również chroni skórę przed pojawieniem się kolejnych.
  • Zasypka pielęgnacyjna – ten delikatny biały proszek doskonale chroni skórę przed odparzeniami. Stanowi zatem idealne uzupełnienie kremu lub maści. Co ciekawe, zasypki możesz używać również na własne ciało; np. między biustem (w przypadku pań) lub w środkowej części ud, czyli na miejscach, które latem boleśnie się ocierają.
  • Krem ochronny do buzi – pamiętaj, że w przypadku noworodków nie stosuje się jeszcze kremów z filtrem SPF. Tak maleńkie dzieci powinny być jak najrzadziej „wystawiane” na działanie promieni słonecznych. Warto jednak, poza chronieniem ich przed mocnym słońcem, dodatkowo zabezpieczyć buzię specjalnym hipoalergicznym kremem ochronnym dla noworodków (bez filtrów), który nawilży skórę, a zimą osłoni ją przed mrozem.

Artykuł sponsorowany 5.10.15.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze