Trwa ładowanie...

Pielęgnacja i ochrona skóry niemowląt i dzieci w okresie jesienno-zimowym

Pielęgnacja i ochrona skóry niemowląt i dzieci
Pielęgnacja i ochrona skóry niemowląt i dzieci (Shutterstock)

Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i podatna na działanie różnych czynników zewnętrznych, zaczynając od promieniowania słonecznego, przez zimno i wiatr. W pełni system ochronny skóry dzieci wykształca się dopiero w 2-3 roku życia. Do tego czasu skóra naszych pociech jest szczególnie narażona na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych.

spis treści

1. Skóra dziecka

Warstwa hydrolipidowa skóry niemowlaka i starszego dziecka jest bardzo cienka, zatem nie zabezpiecza jej w sposób prawidłowy przed odwodnieniem i wysuszeniem. Ponadto jest dużo bardziej skłonna do podrażnień i zaczerwienienia niż skóra dorosłego człowieka. W wyniku nie w pełni dojrzałej warstwy rogowej przez skórę dziecka mogą praktycznie swobodnie przenikać czynniki zewnętrzne, uszkadzając głębsze warstwy skóry i nierzadko prowadząc do trwałych uszkodzeń, tj. popękanych naczynek krwionośnych. Zwiększone przenikanie różnych substancji przez skórę dziecka wiąże się także ze zwiększoną ich kumulacją w organizmie, uważa się, że jest nawet trzykrotnie wyższa niż u dorosłego człowieka. Biorąc pod uwagę te wszystkie cechy skóry dziecka, należy bardzo rozważnie sięgać po preparaty pielęgnacyjne. Należy „wczytać” się w skład kremu, zanim podejmiemy decyzję o zastosowaniu go na bardzo wrażliwą i skłonną do podrażnień skórę naszego dziecka.

2. Jak dbać o skórę dziecka w okresie jesienno-zimowym?

Okres jesienno-zimowy to nie tylko niskie temperatury, zimny wiatr, ale także promieniowanie ultrafioletowe. To nieprawda, że zimą skóra naszego dziecka jest mniej narażona na oparzenie słoneczne, dlatego należy stosować bezpieczny krem ochronny dla dzieci, który w swym składzie zawiera niezbędne substancje zapewniające prawidłową ochronę. Znajdują się w nim: olej migdałowy, zmikronizowany tlenek cynku, alantoina oraz skwalen.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Olej migdałowy to naturalny składnik otrzymywany dzięki wyciskaniu na zimno nasion drzewa migdałowego. Nadaje się do skóry każdego dziecka, rozprowadzony nie daje efektu ciężkości, ponadto doskonale się wchłania, przez co skóra staje się nawilżona i wolna od zaczerwienienia i podrażnień.

Zmikronizowany tlenek cynku (mineralny filtr UV) jest niczym innym jak sproszkowanym minerałem stosowanym jako filtr promieni ultrafioletowych, pigment w kosmetykach oraz substancja łagodząca w podrażnieniach. Zwany inaczej filtrem mineralnym jest szczególnie zalecany u niemowląt i małych dzieci, gdyż nie wnika w głębsze warstwy skóry, pozostając na powierzchni i tworząc film ochronny. Dzieje się tak, ponieważ zbudowany jest z dużych cząsteczek, które z racji swej wielkości nie mogą przenikać w głąb naskórka. Ich działanie opiera się na zasadzie odbicia i rozproszenia promieniowania ultrafioletowego, stąd potocznie nazywa się je filtrami fizycznymi. Różnią się tym działaniem od filtrów chemicznych, które mając mniejsze cząsteczki, łatwo się wchłaniają. Kolejną różnicą jest także czas ich zastosowania przed wyjściem na dwór. Filtry fizyczne można stosować bezpośrednio przed ekspozycją na słońce, gdyż działają natychmiast w przeciwieństwie do filtrów chemicznych, które trzeba aplikować do pół godziny przed zamierzonym wyjściem z domu. Ponadto są stabilne, co oznacza, że nie tracą swych właściwości ochronnych ani z czasem, ani pod wpływem wody, promieniowania i tlenu. Dzięki swym właściwościom są bezpieczne i szczególnie zalecane do skóry niemowlaków oraz małych dzieci.

Alantoina to szczególna substancja pielęgnacyjno-lecznicza, która wykazuje silne działanie regeneracyjne. Ułatwia gojenie się ran, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, nawilża i działa przeciwzapalnie. Dzięki swym właściwościom kojącym minimalizuje pieczenie i zaczerwienienie podrażnionego naskórka, uelastycznia i zmiękcza skórę, dzięki czemu staje się ona jedwabiście gładka. Alantoinę można bezpiecznie stosować na skórę niemowląt i dzieci, chroniąc ją tym samym przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, tj. wiatrem, niskimi temperaturami. Warto także po nią sięgnąć, gdy już zauważymy na skórze pierwsze objawy wysuszenia skóry czy jej podrażnienia.

Skwalen wpływa korzystnie na stan nawodnienia (hydratacji) skóry, ponieważ jako cząstka lipidowa bierze udział w normowaniu zachwianej warstwy hydrolipidowej skóry w okresie jesienno-zimowym. Ponadto nadaje skórze miękkość i elastyczność oraz chroni ją przed oksydacją spowodowaną promieniowaniem ultrafioletowym.

Dla dzieci i niemowląt wybierajmy hipoalergiczne kosmetyki, które dzięki zawartym w nim składnikom chronią delikatną i wrażliwą skórę naszych pociech przed słońcem, zimnem i wiatrem. Krem dla dzieci powinien zawierać filtr mineralny, który zabezpiecza przed działaniem promieni słonecznych. Ponadto, co jest istotne, powinien łatwo się rozprowadzać i pozostawiać na skórze niewidzialną warstwę ochronną. Przed nałożeniem cienkiej warstwy kremu należy skórę umyć i osuszyć.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze