Ucierpieć może serce i mózg. Ten kraj skończył ze zmianą czasu
Już za kilka tygodni czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Po przestawieniu zegarka będziemy spać o godzinę krócej, przy czym dla organizmu może to być szokiem. Ucierpieć może serce i mózg. Dlatego w wielu miejscach ze zmiany czasu zrezygnowano.
Ukraina bez czasu letniego
Niedawno zdecydowała się na to Ukraina, która zrezygnowała z czasu letniego, wprowadzając stałą zimową strefę czasową - czas środkowoeuropejski. Poza względami zdrowotnymi taka zmiana ma też podkreślać dystans wobec rosyjskiego okupanta. Wprowadzenie i ustanowienie jednolitego czasu kijowskiego na całym terytorium ma wzmocnić jej bezpieczeństwo.
Tymczasem reakcja na wcześniejsze wstawanie może być gwałtowna, obciążając między innymi serce i układ krążenia. Najbardziej narażone są osoby, które już zmagają się z problemami kardiologicznymi.
- Fakt, że tak naprawdę tracimy godzinę snu, wywołuje stres. Organizm reaguje na niedobór snu zwiększoną produkcją kortyzolu, nazywanego hormonem stresu. To może prowadzić do zaostrzenia objawów u osób z chorobą wieńcową i migotaniem przedsionków czy skoków ciśnienia u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, a także nagłych incydentów takich jak zawał serca - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie dr hab. n. med. Michał Hawranek ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Ciche oznaki udaru mózgu
Zaznaczył, że cofając zegarek, przestawiamy także nasz zegar biologiczny, który reguluje praktycznie wszystkie procesy zachodzące w organizmie.
Zmiana czasu. Fatalny wpływ na mózg
Decyzje o rezygnacji ze zmiany czasu podjęły już wcześniej m.in. Islandia, Brazylia, Argentyna, Meksyk, Turcja, Egipt, Namibia, Indie czy Japonia. W niektórych krajach, takich jak Afganistan, Indonezja czy Tajlandia, zmiana czasu nigdy nie została wprowadzona.
W Europie wciąż trwają dyskusje na ten temat. W 2018 roku 84 proc. uczestników ankiety Komisji Europejskiej opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu. Rok później Parlament Europejski poparł ten pomysł, ale decyzja ostatecznie należy do państw członkowskich.
Temat warty przemyślenia, tym bardziej że zmiana czasu może mieć także fatalny wpływ na mózg. - W kontekście zmiany czasu wskazuje się na wzrost przypadków zawałów serca, ale też śmiertelnych wypadków samochodowych, co potwierdza, jak negatywnie wpływa to również na funkcjonowanie mózgu - wskazywała w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Marta Jackowska, psycholog zdrowia z Wydziału Psychologii w Sopocie Uniwersytetu SWPS.
Co więcej, wiek nie ma tu znaczenia, bo problem dotyczy także młodych, aktywnych zawodowo osób, a konsekwencje mogą być bardzo poważne, z udarem mózgu włącznie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła
- fr.de
- WP abcZdrowie
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.