Przytarczyce – charakterystyka, zaburzenia, objawy, leczenie

Nieprawidłowa praca niewielkiego gruczołu, jakim są przytarczyce, może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Zaburzenie pracy przytarczyc może prowadzić do niedoczynności i nadczynności. Poznaj objawy charakterystyczne dla danego schorzenia i sposoby leczenia.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Przytarczyce - charakterystyka

Przytarczyce to niewielkie gruczoły zlokalizowane w bliskiej okolicy tarczycy. Odpowiadają za produkcję parathormonu (PTH), który razem z kalcytoniną (wydzielaną przez komórki C tarczycy) i kalcytriolem (aktywną postacią witaminy D3) odpowiada za równowagę gospodarki wapniowo-fosforowej.  W przypadku pierwotnej nadczynności przytarczyc (PNP) w organizmie występuje za dużo parathormonu (PTH). Nadwyżka PTH oznacza hiperkalcemię  (nadmiar wapnia we krwi, przy jednoczesnym uwalnianiu wapnia z kości, co doprowadza do odwapnienia).

PTH pobudza też syntezę witaminy D3 w nerkach, która zwiększa intensywność wchłaniania wapnia w jelitach, to dodatkowo potęguje hiperkalcemię. Zaburzenia przytarczyc przekładają się na nieprawidłowości w nerkach, kościach i układzie pokarmowym.

Przytarczyce to niewielkie gruczoły
Przytarczyce to niewielkie gruczoły

2. Przytarczyce - zaburzenia

Niedoczynność przytarczyc to zaburzenie endokrynologiczne zwane zespołem Albrighta. Nieprawidłowości związane z tą chorobą są wynikiem niedostatecznego wydzielania parathormonu (PTH).  Chory cierpiący na tę dolegliwość przytarczyc może odczuwać bóle głowy, być poddenerwowany, mieć depresję, a także arytmię serca lub duszność napadową. W wyniku tego schorzenia przytarczyc może dojść do tężyczki, zaćmy, drętwienia i mrowienia kończyn, niewydolności serca, depresji, nerwicy, psychozy, grzybicy paznokci.

Chorzy na niedoczynność przytarczyc powinni prowadzić zbilansowaną dietę, bogatą w wapń i witaminy D. Zaleca się spożywanie:

Ponadto, źródłem witaminy D, pomocnym przy zaburzeniach pracy przytarczyc, są ryby (makrela, dorsz, tuńczyk, łosoś), tran, jaja.

"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu
"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu [7 zdjęć]

Środki antyadhezyjne wykorzystuje się do pokrywania powierzchni przedmiotów, aby nic do nich nie przylegało....

zobacz galerię

3. Przytarczyce - leczenie

Leczenie niedoczynności przytarczyc polega na normalizacji stężenia poziomu wapnia i fosforanów. Terapia polega na zwalczaniu hipokalcemii za pomocą suplementacji wapnia oraz witaminy D3, a także na leczeniu zaburzeń gospodarki magnezowej i fosforanowej. Uzupełnieniem leczenia niedoczynności przytarczyce jest dieta ubogofosforanowa.

W przypadku pierwotnej nadczynności przytarczyc leczenie może obejmować chirurgiczne usunięcie guza, a w przypadku przerostu przytarczyc ich wycięcie. Z kolei w zakresie leczenia farmakologicznego istotne jest hamowanie nadmiernego wydzielania parathormonu. Często zaleca się chorym z nadczynnością przytarczyc przyjmowanie preparatów z witaminą D3 oraz wapnia.

To musisz wiedzieć

4. Przytarczyce - objawy

W przypadku nadczynności przytarczyc we krwi występuje podwyższone stężenie wapnia (hiperkalcemia). Choroba powstaje w wyniku nadmiernego wydzielania PTH. Nadczynność przytarczyc może być związana z osteoporozą, występowaniem bóli kostno-stawowych. Hiperkalcemia może powodować zaburzenia układu pokarmowego takie jak:

Ponadto, chory z nadczynnością przytarczyc może skarżyć się na osłabienie, depresję, bóle głowy, apatię, zaburzenia koncentracji i orientacji, senność. Nadczynność przytarczyc często objawia się kamicą nerkową, kamicą dróg żółciowych, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami rytmu serca a także anemią.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy