Przytarczyce – charakterystyka, zaburzenia, objawy, leczenie

Nieprawidłowa praca niewielkiego gruczołu, jakim są przytarczyce, może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Zaburzenie pracy przytarczyc może prowadzić do niedoczynności i nadczynności. Poznaj objawy charakterystyczne dla danego schorzenia i sposoby leczenia.

Przytarczyce - charakterystyka

Przytarczyce to niewielkie gruczoły zlokalizowane w bliskiej okolicy tarczycy. Odpowiadają za produkcję parathormonu (PTH), który razem z kalcytoniną (wydzielaną przez komórki C tarczycy) i kalcytriolem (aktywną postacią witaminy D3) odpowiada za równowagę gospodarki wapniowo-fosforowej.  W przypadku pierwotnej nadczynności przytarczyc (PNP) w organizmie występuje za dużo parathormonu (PTH). Nadwyżka PTH oznacza hiperkalcemię  (nadmiar wapnia we krwi, przy jednoczesnym uwalnianiu wapnia z kości, co doprowadza do odwapnienia).

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

PTH pobudza też syntezę witaminy D3 w nerkach, która zwiększa intensywność wchłaniania wapnia w jelitach, to dodatkowo potęguje hiperkalcemię. Zaburzenia przytarczyc przekładają się na nieprawidłowości w nerkach, kościach i układzie pokarmowym.

Przytarczyce - zaburzenia

Niedoczynność przytarczyc to zaburzenie endokrynologiczne zwane zespołem Albrighta. Nieprawidłowości związane z tą chorobą są wynikiem niedostatecznego wydzielania parathormonu (PTH).  Chory cierpiący na tę dolegliwość przytarczyc może odczuwać bóle głowy, być poddenerwowany, mieć depresję, a także arytmię serca lub duszność napadową. W wyniku tego schorzenia przytarczyc może dojść do tężyczki, zaćmy, drętwienia i mrowienia kończyn, niewydolności serca, depresji, nerwicy, psychozy, grzybicy paznokci.

Chorzy na niedoczynność przytarczyc powinni prowadzić zbilansowaną dietę, bogatą w wapń i witaminy D. Zaleca się spożywanie:

Ponadto, źródłem witaminy D, pomocnym przy zaburzeniach pracy przytarczyc, są ryby (makrela, dorsz, tuńczyk, łosoś), tran, jaja.

"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu

Środki antyadhezyjne wykorzystuje się do pokrywania powierzchni przedmiotów, aby nic do nich nie przylegało. Niektórzy producenci nici dentystycznych dodają...

Przytarczyce - leczenie

Leczenie niedoczynności przytarczyc polega na normalizacji stężenia poziomu wapnia i fosforanów. Terapia polega na zwalczaniu hipokalcemii za pomocą suplementacji wapnia oraz witaminy D3, a także na leczeniu zaburzeń gospodarki magnezowej i fosforanowej. Uzupełnieniem leczenia niedoczynności przytarczyce jest dieta ubogofosforanowa.

W przypadku pierwotnej nadczynności przytarczyc leczenie może obejmować chirurgiczne usunięcie guza, a w przypadku przerostu przytarczyc ich wycięcie. Z kolei w zakresie leczenia farmakologicznego istotne jest hamowanie nadmiernego wydzielania parathormonu. Często zaleca się chorym z nadczynnością przytarczyc przyjmowanie preparatów z witaminą D3 oraz wapnia.

Przytarczyce - objawy

W przypadku nadczynności przytarczyc we krwi występuje podwyższone stężenie wapnia (hiperkalcemia). Choroba powstaje w wyniku nadmiernego wydzielania PTH. Nadczynność przytarczyc może być związana z osteoporozą, występowaniem bóli kostno-stawowych. Hiperkalcemia może powodować zaburzenia układu pokarmowego takie jak:

Ponadto, chory z nadczynnością przytarczyc może skarżyć się na osłabienie, depresję, bóle głowy, apatię, zaburzenia koncentracji i orientacji, senność. Nadczynność przytarczyc często objawia się kamicą nerkową, kamicą dróg żółciowych, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami rytmu serca a także anemią.

 

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne
Akromegalia - somatotropina, objawy, diagnostyka, leczenie

Akromegalia dłoni

Akromegalia dłoni

Akromegalia dłoni u mężczyzny.

Mukowiscydoza - charakterystyka, objawy, diagnostyka, leczenie

Tydzień Mukowiscydozy

Tydzień Mukowiscydozy

27 lutego rozpoczyna się XI Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy.

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Objawy trądziku pospolitego (WIDEO)

Objawy trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

stanom zapalnym. Przebieg trądziku ma charakter przewlekły, a objawy są dość charakterystyczne. Wykwity skóry są nasilone, może im towarzyszyć (...) krwawienie i ból. Choroba wymaga konsultacji z lekarzem, który zaproponuje odpowiednie...

Nadczynność tarczycy - przyczyny, przebieg, objawy, diagnostyka

Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna)

Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna)

nadczynność tarczycy pojawia się na skutek podawania nadmiernej ilości hormonów tarczycy. Inne przyczyny zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy (...) , zaburzenie w wydzielaniu TSH, zapalenie tarczycy i nadmierne wchłanianie...

Mięśniaki - charakterystyka, przyczyny powstawania, objawy, leczenie

Mięśniaki macicy - zdjęcia

Mięśniaki macicy - zdjęcia

Mięśniaki macicy występują w trzonie macicy pojedynczo lub kilka naraz. Są to nowotwory niezłośliwe.

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO)

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

zaskórnikowy, skupiony oraz grudkowo-krostkowy. Ponadto wyróżnia się trądzik w przebiegu kontaktowym, mechanicznym i ciężkim. Leczenie trądziku

Grzybica skóry - przyczyny, objawy, zapobieganie, diagnostyka, leczenie

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

To najczęściej wystęująca odmiana choroby. Może pojawić się na całej powierzchni ciała.