Skóra niemowlęcia
Choroby skóry u niemowląt niepokoją wiele mam. Cienka i delikatna skóra niemowlęcia, ma skłonności do przesuszania się. Pielęgnacja skóry niemowlaka wymaga odpowiedniej wiedzy. W przeciwnym razie może dojść do jej przesuszenia, a nawet łuszczenia się. Częste są dość niepokojące zmiany skórne u dziecka, takie jak np. trądzik niemowlęcy, atopowe zapalenie skóry czy ciemieniucha. Nie należy od razu wpadać w panikę, nie każdy problem wymaga interwencji dermatologa. Jakie choroby skóry mogą przydarzyć się twojemu dziecku?
1. Potówki, ciemieniucha i trądzik niemowlęcy
Potówki to częsty problem skóry u niemowląt. Pojawiają się w wyniku utrudnienia odpływu potu, wzmożonej temperatury otoczenia oraz zbyt ciepłego ubrania, przylegającego do skóry. Zlokalizowane są na skórze pleców, szyi, głowy, w pachwinach i pod pachami, czyli w okolicach narażonych na otarcie i ucisk.
Wyglądają jak drobne kropki, są to też liczne, przeźroczyste pęcherzyki, przypominające krople rosy. Aby uninąć potówek, należy zapobiegać przegrzaniu dziecka, zmieniać często pieluszki, natłuszczać skórę po kąpieli. Jeśli potówki nie zostaną usunięte, zmieniają się w stan zapalny, rumieniowate grudki i kropki, co może powodować silne pieczenie i ból.
Ciemieniucha to łojotokowe zapalenia skóry, któremu towarzyszy pojawienie się plam na głowie skóry. Choroba objawia się obecnością żółtawych, tłustych, dość dobrze przylegających łusek i strupów na szczycie głowy. Aby ciemieniucha została usunięta, wystarczy codziennie myć głowę malucha szamponem dla dzieci oraz szczotkować przyrządem do włosów z miękkim włosiem. Przed kąpaniem warto smarować główkę oliwką lub tłustym kremem. Warunkiem wyleczenia tej choroby skóry u niemowląt jest systematyczność i cierpliwość.
Jeżeli zauważysz inne zmiany, np. wysypkę na twarzy twojego dziecka, może być to trądzik niemowlęcy, spowodowany zmianą gospodarki hormonalnej z hormonów matki na własne. Krosty po jakimś czasie znikają samoistnie, a leczenie nie jest konieczne.
2. Pieluszkowe zapalenie skóry i atopowe zapalenie skóry
Odparzenie i zbyt częste stykanie się skóry malucha z moczem albo kałem to przyczyny zapalenia pieluszkowego skóry. Do rozwoju choroby mogą prowadzić również takie czynności jak: rzadkie mycie pupy, biegunka, upały, podczas których skóra pod pieluchą jest wilgotna. W takiej sytuacji należy myć pupę przegotowaną wodą podczas przewijania dziecka, bez żadnych środków myjących. W przypadku ostrego zapalenia, wystąpienia bolesnych plam i czerwonych krost na pupie należy udać się do lekarza pediatry.
Atopowe zapalenie skóry to zmiany, które mogą pojawiać się na skórze około trzeciego miesiąca życia. Plamki pojawiają się na policzkach, brodzie i czole w postaci rumieniowych grudek. Zmiany skórne mogą się rozprzestrzeniać, zajmując szyję, tułów i nóżki. Preparaty pielęgnacyjne i ochraniające suchą skórę są najlepszym środkiem na atopowe zapalenie skóry.
Pielęgnacja niemowlęcia alergika wymaga cierpliwości ze strony rodziców. Warto, aby rodzice poświęcili swój czas i obserwowali dziecko. Chorobom skóry niemowląt można zapobiegać, pod warunkiem, że zostanie podjęta odpowiednia ochrona. Aby uchronić się przed chorobami skóry, należy wybierać odpowiednie kąpiele i zabiegi pielęgnacyjne, ale także dostosowywać rodzaj proszków używanych do prania odzieży. Rozwój dziecka będzie prawidłowy, jeżeli zadba się o jego higienę i zdrową dietę.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.