Trwa ładowanie...

Pieluszki wielorazowe

Avatar placeholder
09.09.2014 08:42
Pieluszki wielorazowe
Pieluszki wielorazowe (Zdjęcie autorstwa Jeremy Tarling / CC BY-SA 2.0)

Większość rodziców sięga po pieluszki wielorazowe, głównie ze względu na wygodę i swobodę, jaką dają one dziecku. Warto jednak, aby każdy rodzic poznał rodzaje dostępnych na rynku pieluch, gdyż pozwoli mu to na dobranie konkretnego typu pieluchy do potrzeb niemowlęcia. Jeśli zatem nie wiesz, na co się zdecydować, zapoznaj się z poniższymi propozycjami pieluch wielorazowych. Naturalne, a może z mikropolaru? Wybierz sama!

1. Najpopularniejsze modele wielorazowych pieluch

  • Pieluszka z kieszenią. Ten rodzaj pieluchy bardzo szybko schnie, dzięki specjalnej wkładce z mikropolaru, dzięki której dziecko nie jest narażone na uczucie wilgoci. Z takimi pieluszkami przewijanie dziecka przestanie być dramatem.
  • Pieluszka all in one (AIO). Ten rodzaj pieluszki jest wygodny ze względu na fakt, że wkładka jest w niej umieszczona na stałe. Dzięki temu są one proste w użytkowaniu. Jej minusem jest to, że nie posiada opcji wyjmowania wkładki i zdecydowanie dłużej schnie.
  • Pieluszka formowana. Ten rodzaj pieluchy wyglądem bardzo przypomina tę tradycyjną. Materiały, z których jest zazwyczaj wykonana, to bawełna bądź bambus. Posiada liczne napki i troczki. Na taką pieluchę nakłada się otulacz, który chroni dziecko przed wilgocią.
  • Pieluszka składana. Po odpowiednim złożeniu i zapięciu pieluchy składanej, nakładamy na nią otulacz mający ochronić ubranko dziecka przed zmoczeniem. Jest ona stworzona z tego samego materiału co pieluszki tetrowe. Dodatkiem do niemal każdego rodzaju pieluch wielorazowych jest otulacz, który ma chronić przed przedostaniem się wilgoci i zabrudzeniem ubranek. Są to majteczki, które nakłada się na pieluchę.

2. Jaki rodzaj pieluch wybrać?

Najlepsze i najzdrowsze dla dziecka są pieluchy z naturalnych tworzyw. Jeśli kierujemy się tą przesłanką, najlepiej, byśmy wybrali pieluchy składane bądź formowane. Na noc najlepiej sprawdzą się pieluszki z kieszenią, jeżeli zaś chodzi o prostą obsługę – najlepiej wybrać pieluszki AIO. Jeśli chcemy urządzać pranie co jakieś 3 dni, powinniśmy zaopatrzyć się w około 20 sztuk pieluszek wielorazowych.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Pieluszki wielorazowe stanowią przyjazną dla środowiska alternatywę wobec pieluch jednorazowych, czyli tzw. pampersów. Niestety, wielu rodzicom pieluchy wielorazowe kojarzą się ze stertą tetry do prania, niewygodą i mnóstwem czasu poświęconego na przewijanie dziecka. Obecnie na rynku dostępne są już coraz bardziej nowoczesne i dostosowane do potrzeb współczesnych rodziców pieluchy wielokrotnego użytku. Należą do nich chociażby pieluchy AIO. Nie zawierają one substancji chemicznych mogących powodować podrażnienia skóry u niemowlaka. Doskonale sprawdzają się u maluchów z alergią i u noworodków.

Pieluchom wielorazowym tak naprawdę nie trzeba poświęcać aż tak dużo pracy. Zakłada się je oraz zdejmuje identycznie jak pampersy. Tyle że po użyciu nie trafiają one do kosza, ale do pralki. Po wypraniu, wielorazówki należy wysuszyć – nie trzeba ich prasować. Niebagatelne znaczenie w zakupie pieluch wielorazowych ma aspekt ekonomiczny oraz ekologiczny. Za naturalnym pieluszkowaniem dziecka przemawia również fakt, że ułatwia ono nauczenie dziecka siusiania do nocnika. Warto zatem dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw przy zakupie określonego rodzaju pieluch dla niemowlaka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze