Alergia u niemowląt
Alergia niemowlaka martwi każdą mamę. Po narodzinach dziecka każda kobieta pragnie wrócić do nawyków żywieniowych sprzed ciąży. Jeżeli karmisz piersią, musisz wiedzieć, że są pokarmy, których może nie będziesz mogła spożywać. Często wysypka u niemowląt w postaci krost na buzi czy ból brzuszka to pierwsze objawy alergii pokarmowej. Z pewnością tych objawów nie można lekceważyć. Objawy uczulenia u niemowlęcia łatwo pomylić z innymi dolegliwościami. Jak zatem stwierdzić, czy twoje dziecko ma alergię?
1. Objawy alergii u niemowląt
- Problemy żołądkowe, gdy dziecko ma kłopoty trawienne: obfite ulewanie, wymioty, bóle brzucha, biegunki; ponadto dziecko niewiele je, płacze w czasie posiłku lub po nim.
- Zmiany skórne, wysypka u niemowląt, jednak nie zawsze: grudki, krosty i zaczerwienienie skóry nie muszą być przyczyną alergii (np. może to być trądzik niemowlęcy lub potówki).
- Drażliwość niemowlaka (maluch dużo płacze, jest nerwowy).
2. Dziecko karmione piersią a dziedziczność
Alergia często bywa dziedziczna i utrudnia prawidłowy rozwój dziecka. Jeżeli nie ma jej nikt w bliskiej rodzinie, ryzyko, że niemowlę będzie miało alergię, wynosi 20%. Kiedy oboje rodzice są alergikami, prawdopodobieństwo alergii niemowlaka wynosi do 70%, zaś gdy jedno z rodziców jest alergikiem wynosi ono około 40-60%. Jeżeli rodzice mają astmę czy atopowe zapalenie skóry, dziecko może również mieć tę chorobę alergiczną, a prawdopodobieństwo zachorowania na nią wynosi aż 90%.
Najczęstszym rodzajem alergii u niemowląt jest alergia na mleko. Alergia ta może powodować uczulenie. Dziecko powinno przejść na żywienie specjalnym mlekiem modyfikowanym. Natomiast gdy dziecko jest starsze, powinno przejść na dietę bezmleczną. Nawet jeżeli pediatra twojego dziecka nie stwierdzi alergii na mleko, nie przesadzaj z ilością nabiału. Powszechnie wiadomo, że wapń jest budulcem kości; trudno jest go znaleźć w produktach niemlecznych. Za duża ilość nabiału jest jednak niezdrowa, może wręcz zaszkodzić, spowodować objawy alergii pokarmowej.
3. Co robić, aby alergia niemowlaka się nie rozwijała?
- Nie podawaj produktów powodujących alergię: krowie mleko, czekolada, orzechy, cytrusy, truskawki.
- Nie pal papierosów i nie pij alkoholu; pamiętaj, aby w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko, nikt nie palił papierosów.
- Karm piersią – to najzdrowszy z możliwych pokarmów dla dziecka.
- Zadbaj o swoją dietę, niech będzie bogata w probiotyki, czyli bakterie kwasu mlekowego, które zmnieszają ryzyko wystąpienia alergii niemowląt.
4. Niemowlę z atopowym zapaleniem skóry
Przy tego typu alegii u niemowląt należy szczególnie zadbać o skórę dziecka: do mycia i kąpieli używaj dermokosmetyków, tzn. emolientów, które są dostępne w aptece. Nawilżają skórę i lekko natłuszczają. Zwróć uwagę, czy można je używać w pierwszym roku życia.
Alergia niemowlaka powinna być tylko i wyłącznie stwierdzona przez lekarza. Każde badanie musi ocenić alergolog. Jeżeli nie jesteś pewna, czy masz zdrowe niemowlę, udaj się do pediatry. Nie lecz swojego dziecka domowymi sposobami, gdyż możesz mu jedynie zaszkodzić.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.