Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Krwawiące dziąsła - zapalenie dziąseł, paradontoza, pielęgnacja jamy ustnej, objawy zapalenia dziąseł, leczenie

Krwawiące dziąsła to według stomatologów problem co drugiego dorosłego i co trzeciego nastolatka. Wśród większości ludzi panuje przekonanie, że za choroby dziąseł odpowiadają geny. Tymczasem główną przyczyną krwawiących dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści
Przyczyną krwawiących dziąseł mogą być choroby zębów i przyzębia
Przyczyną krwawiących dziąseł mogą być choroby zębów i przyzębia

1. Krwawiące dziąsła - zapalenie dziąseł i paradontoza

Czynniki genetyczne w przypadku krwawiących dziąseł zajmują ostatnie miejsce. Po naszych przodkach możemy odziedziczyć jedynie skłonność do chorób dziąseł i przyzębia. Prawidłowa pielęgnacja zębów pomaga uniknąć wielu problemów z dziąsłami. Do przyczyn, powodujących krawienie z dziąseł, należą:

Zdrowe dziąsła? Jest na to sposób!
Zdrowe dziąsła? Jest na to sposób! [6 zdjęć]

Choroby dziąseł są bardzo poważne. Stanowią drugą po próchnicy przyczynę utraty zębów. Najczęściej dotykają...

zobacz galerię

2. Krwawiące dziąsła - pielęgnacja jamy ustnej

W jamie ustnej stale bytują bakterie. Jeśli połączą się ze śliną i resztkami jedzenia, tworzą płytę bakteryjną, która osadza się na zębach i wzdłuż linii dziąseł. Mycie zębów usuwa płytkę wraz z bakteriami. Jeśli jednak przez 3-4 dni zaniedbamy higienę jamy ustnej, to rozwinie się zapalenie dziąseł. Gdy infekcja rozszerzy się na przyzębie, pojawi się parodontoza. Nieusunięta płytka nazębna potrafi się zmineralizować pod wpływem soli wapnia ze śliny i stworzyć kamień nazębny. Na nim gromadzi się kolejna warstwa płytki bakteryjnej, a kamień wciska się coraz bardziej pod dziąsła i odchyla je od korzeni. Powstają kieszonki, które są miejscem gromadzenia się bakterii i resztek pokarmowych. Taki stan jest poważnym zagrożeniem, powoduje niszczenie kości szczęki i żuchwy, przez co zęby ulegają rozchwianiu i wypadają. Czasami choroby dziąseł i przyzębia rozwijają się bezobjawowo.

3. Krwawiące dziąsła - objawy zapalenia dziąseł

Pierwszym objawem problemów z dziąsłami są krwawiące dziąsła. Najczęściej pojawia się podczas mycia zębów, ale może wystąpić samoistnie lub pod naciskiem języka. Inne niepokojące sygnały to:

  • zaczerwienienie i obrzęk dziąseł,
  • bolesność dziąseł,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • nadwrażliwość szyjek zębowych na ciepło i zimno,
  • obniżenie linii dziąseł.

W zaawansowanym stadium pojawia się ropna wydzielina z kieszonek oraz tworzą się ropnie na dziąsłach. Warto obserwować swoje dziąsła i często kontrolować ich stan na wizycie u stomatologa.

Zobacz także:

4. Krwawiące dziąsła - leczenie

Krwawiące dziąsła należy często myć. Płytka bakteryjna może się gromadzić już po 4 godzinach od ostatniego szczotkowania zębów. Warto używać miękkiej szczoteczki, która nie będzie podrażniała dziąseł. Trudno dostępne miejsca dla szczoteczki należy czyścić nićmi dentystycznymi. W leczeniu krwawiących dziąseł bardzo ważna jest dobrze dobrana pasta do zębów. Najlepiej poradzić się stomatologa – pasta, poza fluorem, powinna zawierać substancje przeciwzapalne i bakteriobójcze. W opóźnieniu tworzenia się kamienia nazębnego i łagodzeniu dziąseł pomoże także płukanie jamy ustnej naparami z ziół, np. szałwii, rumianku czy bagietka. Można stosować także specjalne płyny do płukania ust o działaniu przeciwzapalnym i bakteriobójczym. Jeśli stomatolog zaleci, chore miejsca trzeba smarować żelami. Właściwa kuracja pozwala na całkowite wyleczenie zapalenia dziąseł.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy