Trwa ładowanie...

Ubranka dla dzieci - na co zwrócić uwagę

Avatar placeholder
23.07.2021 13:15
Ubranka
Ubranka (Shutterstock)

Wybieranie ubranek dla niemowlaka to jedna z przyjemniejszych chwil przed narodzinami dziecka. Kompletując dziecięcą garderobę, można wyobrazić sobie, jak maluszek będzie wyglądał, a miękkie materiały, z których zrobione są ubranka, przypominają o delikatności ciała maleńkiego dziecka. Wiele osób już przed narodzinami dziecka kompletuje garderobę dla niemowlaka, wybierając dziecięce ubranka, śpioszki i czapeczki dla niemowląt z bogatego asortymentu, który można znaleźć w sklepach. Musisz jednak pamiętać, że odpowiedni strój dla niemowlaka musi być nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim nie powodować urazów na jego delikatnym ciele i nie podrażniać wrażliwej skóry dziecka.

spis treści

1. Najlepsze ubranka dla niemowlaka

Ubranka dla niemowlaka powinny być delikatne, nie powodować uczuleń, a jednocześnie ułatwiać rodzicom pielęgnowanie niemowlęcia. Wybierając koszulki, śpioszki, pajacyki czy kaftaniki dla niemowląt, musisz pamiętać, że będziesz musiała je często prać i zdejmować, żeby zmienić pieluszkę czy umyć maleństwo.

Akcesoria dla maluszka
Akcesoria dla maluszka

Ubranka powinny być dostosowane do wieku dziecka. Trzeba pamiętać, że nie mogą krępować jego ruchów.

zobacz galerię
Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Z tego względu najlepsze są ubranka na zatrzaski, znajdujące się w kroku. Ułatwiają one

przewijanie i pielęgnację miejsc najczęściej narażonych na odparzenia . Kupując śpioszki czy kaftaniki, musisz je dostosować do odpowiedniego etapu rozwoju dziecka. Nie mogą one krępować ruchów maleństwa, szczególnie gdy zaczyna się podnosić i siadać. Jednocześnie nie mogą być zbyt duże, gdyż powstające zagniecenia mogą uwierać niemowlaka.

Ze względu na delikatną skórę niemowlęcia najlepszą tkaniną dla niemowlaka jest bawełna, szczególnie jeśli chodzi o bieliznę. Pozostałe ubranka mogą mieć niewielką domieszkę sztucznych tkanin – dzięki temu nie deformują się w praniu, musisz jednak pamiętać, by nie przekroczyła ona 20%. Ubranka dla niemowlaka nie powinny być też wykonane z materiałów, które nie przepuszczają powietrza, ponieważ mogą zwiększać ryzyko obtarć i odparzeń. Ze sztucznych tkanin można wykonywać wierzchnie ubranka, które nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą.

2. Wybór ubranek dla niemowląt

Wiele osób boi się kupowania ubranek dla niemowlaka jeszcze przed jego urodzeniem. Zachowanie takie uznają za złą wróżbę, która może przynieść nieszczęście. Musisz jednak pamiętać, że po urodzeniu dziecka bardzo często brakuje czasu na tego typu zakupy, dlatego warto przed porodem wyposażyć się przynajmniej w kilka ubranek dla niemowlaka.

Wybierając ubranie dla niemowlaka, warto pamiętać, że:

  • niezbędną część garderoby niemowlęcia stanowi czapka – do trzeciego miesiąca życia wskazane jest zakładanie na spacer dwóch czapeczek, później może to być jedna, ważne jednak, by była ocieplana. Czapeczkę można założyć także w domu, szczególnie po kąpieli,
  • noworodka najlepiej okrywaj flanelowym kocem w poszewce, w czasie spaceru odpowiedniejsze są cieplejsze koce z polaru lub wełny,
  • dziecku, które rozpoczęło raczkowanie zakładaj grube wełniane skarpetki antypoślizgowe – buciki utrudniają mu te ruchy,
  • ubranek niemowlaka nie pierz z pozostałymi ubraniami, im mniej detergentów, tym lepiej dla skóry twojego niemowlaka.

Kupując ubranka dla niemowlaka, musisz pamiętać, że twoje dziecko rośnie bardzo szybko, dlatego trzeba kupować ubranka trochę większe, aby dziecko zdążyło je założyć przynajmniej trzy razy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze