Nerwowy niemowlak - o czym świadczy?
Rodzice dzieci z ADHD pierwsze kroki to problem, z którym boryka się wielu młodych rodziców. Pierwsze objawy u dziecka można zaobserwować w wieku trzech-czterech miesięcy. Wcześniejszy okres adaptacyjny mógł cechować się dużą nieregularnością w zachowaniach i rytmie dobowym, jednak około dwunastego tygodnia życia zachowania te ulegają unormowaniu i daje się zaobserwować nadpobudliwość dziecka i nadwrażliwość na bodźce płynące ze środowiska zewnętrznego.
1. Nadwrażliwość niemowlęcia na bodźce
Rozpoznanie pierwszych objawów nadpobudliwości dziecka może być stosunkowo trudne i nastręczać rodzicom wielu problemów. Bardzo ciężko jest bowiem zinterpretować sygnały wysyłane przez niemowlaka, mając na uwadze, iż niemożliwa jest z nim bezpośrednia komunikacja. Pierwszym, bardzo wyraźnym sygnałem nadwrażliwości niemowlęcia na bodźce jest nerwowe zachowanie niemowlęcia przy piersi matki. Jeśli zadbasz o optymalne warunki karmienia, a mimo to twoje maleństwo będzie zachowywać się niespokojnie, to znak, że może być nadwrażliwe na bodźce dotykowe, przedsionkowe lub węchowe.
2. O czym świadczy nerwowość niemowlaka?
Wielu rodziców obawia się, że nerwowe zachowanie ich dziecka może był sygnałem zaburzeń w rozwoju intelektualnym. Jest to błędne myślenie, ponieważ nauka nie wykazała ścisłych powiązań między nadpobudliwością a rozwojem intelektualnym niemowlęcia.
Jako rodzic musisz pamiętać, że każde dziecko rozwija się inaczej i musi doznawać innych wrażeń, niektóre nawet silnych i takie trzeba im dostarczać, aby miały dobre samopoczucie. Jedne lubią poleżeć w łóżeczku czy leżaczku. Inne należy częściej i dłużej nosić na rękach i mocniej bujać i kołysać – wtedy będą szczęśliwe.
3. ADHD u dziecka
W ostatnich czasach bardzo wiele mówi się o zespole nadpobudliwości psychoruchowej, czyli tzw. ADHD.
Wielu rodziców, których dzieci są niespokojne, zastanawiają się, czy chorobę można rozpoznać już u niemowlaka? U tak małych dzieci nie można jeszcze mówić o zespole nadpobudliwości psychoruchowej. Pomimo iż wiele z nich w tym okresie ma
problemy ze snem , nie może skupić się na jakiejkolwiek zabawie, jest rozdrażnione i ma problemy z przetwarzaniem wrażeń zmysłowych, nie jest to typowa nadpobudliwość dzieci, którą określa się mianem ADHD .
Wczesne zdiagnozowanie i leczenie nerwowego niemowlaka pomoże mu uniknąć późniejszych problemów adaptacyjnych w szkole, przedszkolu czy grupie rówieśników. ADHD można diagnozować w długim okresie obserwacji dziecka i to raczej od skończenia drugiego roku życia do wieku przedszkolnego.
Rozpoznanie ADHD u dziecka jest wtedy najbardziej wiarygodne i pewne. Wcześniej można, oczywiście, podejrzewać chorobę u dziecka, ale bardzo trudno jest ją zdiagnozować w sposób pewny. Nerwowość u niemowlęcia może też wynikać z atmosfery, jaka panuje w domu. W końcu relacje między domownikami rzutują na rozwój niemowlaka. Zastanów się zatem, czy w domu nie ma nerwowej atmosfery, czy kłótnie, chaos i hałas nie są na porządku dziennym. Jaki dom, taki rozwój i zachowanie dziecka.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.