Trwa ładowanie...

Nerwowy niemowlak

Rodzice dzieci z ADHD pierwsze kroki to problem, z którym boryka się wielu młodych rodziców. Pierwsze objawy u dziecka można zaobserwować w wieku trzech-czterech miesięcy. Wcześniejszy okres adaptacyjny mógł cechować się dużą nieregularnością w zachowaniach i rytmie dobowym, jednak około dwunastego tygodnia życia zachowania te ulegają unormowaniu i daje się zaobserwować nadpobudliwość dziecka i nadwrażliwość na bodźce płynące ze środowiska zewnętrznego.

1. Nadwrażliwość niemowlęcia na bodźce

Rozpoznanie pierwszych objawów nadpobudliwości dziecka może być stosunkowo trudne i nastręczać rodzicom wielu problemów. Bardzo ciężko jest bowiem zinterpretować sygnały wysyłane przez niemowlaka, mając na uwadze, iż niemożliwa jest z nim bezpośrednia komunikacja. Pierwszym, bardzo wyraźnym sygnałem nadwrażliwości niemowlęcia na bodźce jest nerwowe zachowanie niemowlęcia przy piersi matki. Jeśli zadbasz o optymalne warunki karmienia, a mimo to twoje maleństwo będzie zachowywać się niespokojnie, to znak, że może być nadwrażliwe na bodźce dotykowe, przedsionkowe lub węchowe.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

2. O czym świadczy nerwowość niemowlaka?

Wielu rodziców obawia się, że nerwowe zachowanie ich dziecka może był sygnałem zaburzeń w rozwoju intelektualnym. Jest to błędne myślenie, ponieważ nauka nie wykazała ścisłych powiązań między nadpobudliwością a rozwojem intelektualnym niemowlęcia. Jako rodzic musisz pamiętać, że każde dziecko rozwija się inaczej i musi doznawać innych wrażeń, niektóre nawet silnych i takie trzeba im dostarczać, aby miały dobre samopoczucie. Jedne lubią poleżeć w łóżeczku czy leżaczku. Inne należy częściej i dłużej nosić na rękach i mocniej bujać i kołysać – wtedy będą szczęśliwe.

3. ADHD u dziecka

W ostatnich czasach bardzo wiele mówi się o zespole nadpobudliwości psychoruchowej, czyli tzw. ADHD.

Nerwowy niemowlak
Nerwowy niemowlak

Nie ulega wątpliwości, że ADHD utrudnia dzieciom cierpiącym na to zaburzenie normalne funkcjonowanie

zobacz galerię

Wielu rodziców, których dzieci są niespokojne, zastanawiają się, czy chorobę można rozpoznać już u niemowlaka? U tak małych dzieci nie można jeszcze mówić o zespole nadpobudliwości psychoruchowej. Pomimo iż wiele z nich w tym okresie ma

problemy ze snem , nie może skupić się na jakiejkolwiek zabawie, jest rozdrażnione i ma problemy z przetwarzaniem wrażeń zmysłowych, nie jest to typowa nadpobudliwość dzieci, którą określa się mianem ADHD .

Wczesne zdiagnozowanie i leczenie nerwowego niemowlaka pomoże mu uniknąć późniejszych problemów adaptacyjnych w szkole, przedszkolu czy grupie rówieśników. ADHD można diagnozować w długim okresie obserwacji dziecka i to raczej od skończenia drugiego roku życia do wieku przedszkolnego. Rozpoznanie ADHD u dziecka jest wtedy najbardziej wiarygodne i pewne. Wcześniej można, oczywiście, podejrzewać chorobę u dziecka, ale bardzo trudno jest ją zdiagnozować w sposób pewny. Nerwowość u niemowlęcia może też wynikać z atmosfery, jaka panuje w domu. W końcu relacje między domownikami rzutują na rozwój niemowlaka. Zastanów się zatem, czy w domu nie ma nerwowej atmosfery, czy kłótnie, chaos i hałas nie są na porządku dziennym. Jaki dom, taki rozwój i zachowanie dziecka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza