Trwa ładowanie...

Odparzenia u niemowląt

Odparzenia u niemowląt zdarzają się każdemu maluchowi przynajmniej kilka razy w ciągu pierwszych kilkunastu miesięcy życia. Przyczyny powstawania odparzeń są złożone i wynikają nie tylko z długiego okresu stykania się pupy niemowlęcia z moczem lub kałem, niezależnie czy była to pieluszka tetrowa, czy jednorazowa. Odparzenia u niemowląt bardzo często stają się główną przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry.

spis treści

1. Powstawanie odparzeń na skórze

Pediatrzy wskazują na następujące przyczyny powstawania odparzeń skóry u niemowlaków:

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

 • wrażliwa skóra niemowlaków (niewykształcenie odpowiednio grubej warstwy lipidowej),
 • zbyt długi kontakt skóry z moczem lub kałem, szczególnie podczas snu niemowlaka, gdy dziecko zrobi kupkę i przez kilka godzin śpi w brudnej pieluszce,
 • niedokładne wypłukanie pieluszki tetrowej,
 • zmiana składu stolca (nowy pokarm, szczepienia, antybiotyki),
 • zbyt rzadkie mycie pupy,
 • upały i bardzo wysoka temperatura.

2. Zapobieganie odparzeniom u niemowląt

Każde odparzenie skóry jest bolesne dla dziecka, staje się przyczyną płaczu niemowlęcia i często bezsennych nocy. Aby ustrzec przed nimi niemowlaka (lub złagodzić objawy, gdy się już pojawi) i nie dopuścić do pieluszkowego odparzenia skóry, powinnaś pamiętać o:

 • regularnym przewijaniu niemowlaka – najlepiej co 2-3 godziny i koniecznie po każdej kupce,
 • starannym oczyszczeniu wilgotnymi chusteczkami okolic rodnych swojego maleństwa, a następnie dokładnym ich osuszeniu – jeszcze przed założeniem pieluchy,
 • użyciu odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji niemowlęcia – najlepszym rozwiązaniem będzie posmarowanie pupy tłustą maścią lub kremem przeciwko odparzeniom skóry,
 • wszelkich pudrach i zasypkach, które należy stosować z umieram – ich nadmiar zbiera się w postaci grudek i podrażnia skórę,
 • nawilżaniu skóry dziecka oliwką lub tłustym balsamem dla niemowląt po każdej kąpieli.

3. Leczenie odparzeń u niemowląt

Jeśli u twojego dziecka nie rozwinęło się pieluszkowe zapalenie skóry, wystarczy, że przez kilka dni będziesz smarowała podrażnione miejsce kremem przeciwko odparzeniom skóry i regularnie zmieniała pieluszkę. Jeśli jednak zlekceważysz problem, po pewnym czasie zauważysz, że skóra twojego maleństwa stanie się czerwona i zarumieniona. Pojawią się na niej drobne wypryski. Wtedy dobrym rozwiązaniem będzie dwukrotne mycie pupy w czystej przegotowanej wodzie, wietrzenie jej i smarowanie tłustym kremem przed zmianą pieluszki.

Zdarza się czasem, że odparzenia u niemowlaka przekształcają się w pieluszkowe zapalenie skóry. Zaczerwienienie przenosi się na całe pośladki. Dziecko odczuwa ból podobny do tego, jaki towarzyszy oparzeniom słonecznym. Rumień rozszerza się na całą pupę, krostki robią się większe i boleśniejsze, skóra łuszczy się i jest gorąca. Dziecko cały czas odczuwa ostry ból, płacze, źle śpi, nie chce jeść. Nie wystarczą wtedy domowe zabiegi i konieczna będzie wizyta u lekarza, który oprócz maści przepisze antybiotyk. Warto wówczas często zmieniać pieluchę, a jeśli to możliwe, wietrzyć pupę niemowlaka jak najczęściej – pozwolić dziecku poleżeć na pleckach z gołymi pośladkami. Im większy dostęp tlenu do zaczerwienionej skóry, tym mniejszy wzrost bakterii na skórze i szybsze zagojenie się odparzeń. Dlatego pamiętaj o starannej higienie dziecka i nie dopuść do pojawienia się bolesnych bąbli.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza