Pediatra - czym się zajmuje i jaki powinien być? Kiedy iść na wizytę?
Pediatra to lekarz specjalizujący się w profilaktyce i leczeniu dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia. Jest osobą, która posiada wszechstronną wiedzę na temat chorób występujących u swoich pacjentów i stosowanych metod leczenia. Odpowiada również za udzielanie porad dotyczących właściwej opieki, analizą badań okresowych oraz szczepień ochronnych. Co jeszcze warto wiedzieć o pracy pediatry?
1. Kim jest pediatra?
Pediatra zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób u dzieci i młodzieży, ale również profilaktyką. Jest lekarzem, który ukończył studia na kierunku medycznym.
Przez pierwsze 3 lata realizuje się na nich moduł ogólny, a następnie 2-letni moduł specjalistyczny (np. pediatria, alergologia, endokrynologia). W zakresie pediatrii, nauki o chorobach występujących wśród dzieci i metodach ich leczenia, dostępne są podspecjalizacje lub specjalności szczegółowe, takie jak endokrynologia dziecięca, onkologia dziecięca, nefrologia dziecięca czy hematologia dziecięca.
Pediatria to bardzo szeroka specjalizacja, która wymaga od lekarza posiadania rozległej wiedzy medycznej. Pediatrzy muszą czerpać z różnych dziedzin medycyny, takich jak alergologia, kardiologia, dermatologia, neurologia, choroby wewnętrzne czy choroby zakaźne. Oprócz wiedzy pediatra powinien również mieć odpowiednie podejście do dzieci.
2. Jaki powinien być dobry pediatra?
Najważniejsze są umiejętności zawodowe. Lekarz powinien być kompetentny i mieć rozległą wiedzę, ale i wciąż się szkolić oraz być na bieżąco. Pewną podpowiedzią mogą być opinie innych rodziców. Warto je sprawdzić.
Wybierając pediatrę warto także kierować się jego podejściem do dzieci oraz do rodziców. To, jak lekarz reaguje na płaczącego malucha czy dociekliwych rodziców jest bardzo ważne. Cierpliwość, uprzejmość to ceny pożądane.
Jeśli lekarz jest poirytowany, niecierpliwy bądź sarkastyczny, nie wróży to dobrze. Trzeba pamiętać, że pediatra musi budzić sympatię dziecka i zaufanie rodziców, ponieważ ich współpraca jest nie tylko długofalowa, ale i częsta.
Co jeszcze wziąć pod uwagę wybierając lekarza dla dziecka? Nie bez znaczenia jest również sama poradnia zdrowia, w której pracuje pediatra. Chodzi zarówno o warunki lokalowe, jak i personel.
Ważna jest również jej lokalizacja. Najlepiej, by przychodnia zdrowia znajdowała się niedaleko domu, by w każdej chwili można było szybko skontaktować się z lekarzem.
3. Czym zajmuje się pediatra?
Lekarz pediatra zazwyczaj przyjmuje w przychodni medycznej, świadcząc usługi w ramach NFZ bądź ubezpieczenia prywatnego. Można również zamówić prywatną wizytę domową, która kosztuje 100-200 zł bądź odwiedzić pediatrę w jego gabinecie prywatnym (wizyty te są z reguły tańsze).
Wizyta na NFZ przysługuje każdemu dziecku, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba skorzystać z wizyty płatnej. Warto wiedzieć, że pediatra zajmuje się nie tylko chorymi dziećmi, ale również zdrowymi. Czym zajmuje się pediatra?
- przeprowadza wywiad i badanie przedmiotowe,
- stawia rozpoznania, udziela zaleceń lekarskich,
- planuje leczenie, przepisuje leki,
- przeprowadza bilanse, badania okresowe, analizuje wyniki badań, zleca kontrole okresowe,
- ocenia stopień rozwoju psychometrycznego dziecka,
- rozpoznaje zaburzenia związane z rozwojem dziecka,
- wykonuje badania przesiewowe,
- rozpoznaje wady rozwojowe,
- rozmawia z rodzicami na temat właściwej pielęgnacji dziecka.
- wystawia skierowania na badania, konsultacje, hospitalizacje,
- kwalifikuje do szczepień profilaktycznych.
Szukasz dla leków dla swojego dziecka? Skorzystaj z KtoMaLek.pl i sprawdź, która apteka ma na stanie potrzebny lek. Zarezerwuj go on-line i zapłać za niego w aptece. Nie trać czasu na bieganie od apteki do apteki.
4. Pierwsza wizyta u pediatry
Wizyta u lekarza nie zawsze ma związek z chorobą czy złym samopoczuciem dziecka, które płacze, jest drażliwe bądź senne, co zwykle zwiastuje kłopoty ze zdrowiem. Do pediatry chodzi się również na badania kontrolne, szczepienia i bilanse – i to już chwilę po narodzinach dziecka.
Kiedy pierwsza wizyta u pediatry z noworodkiem? Powinna się odbyć w pierwszym miesiącu życia malucha. Następna wypada po 6. tygodniu, a kolejne co 6 tygodni. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek problemy, do przychodni można się zgłosić w każdej chwili.
Podczas pierwszej wizyty dziecko jest mierzone i ważone. Lekarz sprawdza mięśnie i stan skóry, a także reakcje na bodźce zewnętrzne. Ponadto ocenia stopień nasilenia żółtaczki fizjologicznej, stan neurologiczny dziecka, dokonuje pomiarów obwodu główki, bada ciemiączko i stawy biodrowe. Jeśli w jego ocenie cokolwiek odbiega od normy, kieruje dziecko na badania bądź konsultacje specjalistyczne.
5. Kiedy iść z dzieckiem do pediatry?
Do pediatry należy udać się zawsze, gdy wypada termin kontroli bądź bilansu, ale i wówczas, gdy pojawiają się niepokojące objawy, zarówno świadczące o infekcji, jak i innych chorobach bądź nieprawidłowościach. To między innymi:
- podwyższona temperatura, kaszel, katar,
- nadmierna płaczliwość,
- nadmierna senność,
- osowiałość dziecka,
- brak reakcji na bodźce zewnętrzne: głos, mimikę, gesty,
- wzdęcia,
- biegunki i zaparcia,
- kolki,
- wymioty,
- brak apetytu,
- wysypki i zmiany skórne,
- trudności ze ssaniem piersi i smoczka,
- zezowanie,
- opóźniony rozwój ruchowy,
- trudności w koncentracji i zapamiętywaniu,
- nadpobudliwość.
Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.