Trwa ładowanie...

Wysypka alergiczna – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Wysypka alergiczna to jeden z najczęstszych i najbardziej typowych objawów chorób alergicznych. Zmiany mają różny charakter, wygląd i nasilenie. Ich obecności na skórze często towarzyszy świąd, zaczerwienienie i inne dolegliwości. Może pojawić się wszędzie, co zależy od przyczyny i rodzaju alergii, ale i wieku. Co warto wiedzieć?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Co to jest wysypka alergiczna?

Wysypka alergiczna to typowy objaw alergii. Mówi się o niej, gdy na skórze pojawiają się wykwity w postaci plam, bąbli, grudek, pęcherzyków lub krostek, będące konsekwencją kontaktu z alergenem. Wysypka może boleć lub swędzieć, choć bywa także niedokuczliwa.

Wysypka alergiczna może pojawić się wszędzie, co zależy od przyczyny i rodzaju alergii, ale i wieku. W okresie niemowlęcym najczęściej pojawia się wysypka na twarzy. U starszych dzieci oraz dorosłych zmiany częściej manifestują się w obrębie nadgarstków, zgięć łokciowych i powierzchni grzbietowych rąk (wysypka na rękach) lub nóg (wysypka na nogach).

2. Przyczyny wysypki alergicznej

Wysypka alergiczna to typowy objaw nadmiernej reakcji organizmu na substancje, które zasadniczo mu nie zagrażają. Alergia jest związana z nieprawidłową odpowiedzią organizmu na obecność i działanie różnych czynników nazwanych alergenami.

Jej istotą jest reakcja immunologiczna, która prowadzi do powstania specyficznych przeciwciał. Te łączą się z antygenem, co skutkuje uwolnieniem mediatorów procesu zapalnego.

Wysypka alergiczna u niemowlaka najczęściej jest związana z nadwrażliwością na składniki pokarmowe, na przykład białko mleka krowiego (alergia pokarmowa), ale i kosmetyków, mydeł, szamponów i środków piorących (alergia kontaktowa). Wówczas zmiana pojawia się w miejscach kontaktu z alergenami.

Starsze dzieci oraz dorośli najczęściej zmagają się z alergią na jaja, pszenicę, ryby i niektóre owoce, orzechy, skorupiaki czy mleko oraz alergenami wziewnymi, takimi jak pyłki traw czy drzew, alergeny zwierząt domowych czy roztocza kurzu domowego.

3. Objawy alergii

Wysypka alergiczna to wprawdzie jeden z najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objaw alergii, zwłaszcza skórnej, ale nie jedyny. Alergie mogą objawiać się również katarem, łzawieniem, kaszlem oraz zagrażającym życiu wstrząsem anafilaktycznym. Często alergia wziewna przyjmuje formę astmy oskrzelowej będącej przewlekłą zapalną chorobą dróg oddechowych.

Alergia skórna wiąże się z różnymi uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak:

 • zmiany skórne,
 • zaczerwienienie skóry,
 • świąd i pieczenie skóry,
 • suchość skóry,
 • łuszczenie skóry, zgrubienia,
 • pękanie skóry i sączenie płynu,
 • stany zapalne skóry, będące skutkiem naruszonej struktury płaszcza ochronnego.

Zobacz także:

4. Rodzaje wysypki alergicznej

Najważniejsze alergiczne problemy skórne to:

AZS (atopowe zapalenie skóry) jest przewlekłym stanem zapalnym skóry, wymagającym stałej pielęgnacji. Chorobę charakteryzuje przewlekły stan zapalny i tendencja do nawrotów objawów (fazy zaostrzenia i wyciszenia).

Typowe objawy AZS to:

 • wysypka na ciele pod postacią czerwonych, łuszczących się plam,
 • grudki na skórze,
 • linijne uszkodzenia naskórka,
 • swędzenie i pieczenie skóry,
 • suchość skóry,
 • złuszczanie się i pękanie naskórka.

U niemowląt wysypka alergiczna związana z AZS najczęściej występuje na twarzy, na skórze owłosionej głowy, czasami pojawia się wysypka na brzuchu i kończynach.

Wysypka alergiczna u starszych dzieci dotkniętych AZS najczęściej obejmuje obszar zgięć łokciowych, podkolanowych i na nadgarstkach. U nastolatków i dorosłych dodatkowo pojawia się wysypka na rękach (w obrębie grzbietu rąk).

Wyprysk alergiczny jest zapaleniem powierzchownych warstw skóry o podłożu alergicznym. Jego objawem są grudki, które zmieniają się w pęcherzyki (są wypełnione płynem). Pojawia się także zaczerwienienie skóry, obrzęk i świąd.

Wyprysk zazwyczaj obserwuje się na dłoniach, ramionach, twarzy, narządach płciowych, ale i stopach. Reakcja w postaci wyprysku kontaktowego alergicznego najczęściej po pierwszym zetknięciu z alergenem jest opóźniona.

Pokrzywka alergiczna to najczęstszy rodzaj alergii skórnej. Jej objawem pokrzywki jest bąbel pokrzywkowy, dobrze odgraniczony od otaczającej skóry wykwitem. Często towarzyszy jej świąd, zaczerwienienie i obrzęk. Zmiana najczęściej pojawia się miejscowo, ale może obejmować znaczny obszar ciała.

Alergiczna choroba skóry ze swędzącą wysypką może być również objawem uczulenia na leki. Wysypka po antybiotyku i innych lekach nazywa się alergią polekową. Najczęściej uczula penicylina, kwas acetylosalicylowy i niesteroidowe leki przeciwzapalne.

5. Co na wysypkę alergiczną?

Leczenie alergii skórnej opiera się na podawaniu leków przeciwhistaminowych i glikokortykosteroidów, a także leczeniu odczulającym (to tak zwane odczulanie).

Kluczowe jest zaniechanie kontaktu z czynnikami alergizującymi. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry. Najważniejsze jest jej optymalne natłuszczanie i nawilżanie skóry. Do regeneracji skóry wykorzystuje się emolienty i preparaty steroidowe.

Partner serwisu abcZdrowie.pl Nie możesz znaleźć swoich leków na alergię? Skorzystaj z KtoMaLek.pl i sprawdź, która apteka posiada potrzebny lek. Zarezerwuj go on-line i zapłać za niego w aptece. Nie trać czasu na bieganie od apteki do apteki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza