Trwa ładowanie...

Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci

Avatar placeholder
27.04.2023 18:04
Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci
Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci (Shutterstok)

Skóra dzieci do 3. roku życia jest jeszcze niedojrzała i w związku z tym niezwykle podatna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia, otarcia, temperatura i wilgotność, a także substancje chemiczne. Budowa skóry dziecka w pierwszym okresie życia, różni się od skóry dorosłego człowieka. Skóra noworodka jest aż dwukrotnie cieńsza od skóry dorosłego człowieka. Warstwy naskórka są nie do końca wykształcone, co powoduje, że skóra dziecka bardziej przepuszcza wodę, co zwiększa ryzyko pojawienia się wszelkich podrażnień. Wiedza na temat budowy skóry niemowląt sprawia, że rodzice powinni być szczególnie uczuleni na prowadzenie systematycznej pielęgnacji, na którą składają się kąpiel, nawilżanie, natłuszczanie oraz odpowiedni rodzaj odzieży i pieluszek.

spis treści

1. Kąpiel niemowlęcia

Kąpiel należy do codziennego zabiegu pielęgnacyjnego i powinno się go wykonywać o stałej porze, dzięki czemu wplata się w stały rytm dnia. Kąpiel powinna odbywać się w wodzie o temperaturze ciała oraz trwać maksymalnie 10-15 minut. Wybór środka myjącego zależy od stanu skóry dziecka. Jeśli jest ona normalna, nie łuszczy się i nie jest przesuszona, nie ma na niej żadnych podrażnień, to można używać mydła dla niemowląt i dzieci o obojętnym odczynie pH (5,5). Mydła przeznaczone dla dorosłych mają odczyn zasadowy, co może zniszczyć ochronną warstwę lipidową skóry, doprowadzić do zbytniego wysuszania i podrażniania. Dlatego nie powinno się nimi myć niemowlęcia. Jeśli skóra Twojego dziecka jest sucha, szorstka, trzeba stosować przeznaczone dla niemowląt nawilżające płyny do kąpieli, czyli emolienty, które również mają odczyn pH 5,5. Nie wysuszają skóry, przeciwnie - dodatkowo lekko ją nawilżają. Po takiej kąpieli na skórze pozostaje film, który chroni ją przed utratą wilgoci.

W czasie kąpieli należy zwracać szczególną uwagę na trudno dostępne fałdy szyjne, gdzie może dostać się ulany po karmieniu pokarm, drażniący delikatną skórę i mogący powodować stany zapalne. Podobnie w fałdach pachwinowych należy zwracać uwagę na pozostawione zanieczyszczenia kałem. Główkę dziecka można myć tym samym środkiem co resztę skóry (dbając o to, aby nie dostał się on do oczu dziecka) lub szamponem – te przeznaczone dla dzieci nie powodują łzawienia. Zalecane jest szybkie wysuszenie skóry, bez pocierania, a następnie zastosowanie kremu natłuszczającego i nawilżającego. Preparat taki pomaga chronić delikatną i wrażliwą skórę dziecka przed wysuszeniem, podrażnieniem i otarciami. Wspomaga utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w skórze, która przy regularnym stosowaniu staje się elastyczna, miękka i nawilżona.

2. Kosmetyki dla niemowląt

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

W pierwszym okresie życia dziecka nie powinno stosować się wielu środków kosmetycznych. W drogeriach oraz aptekach mamy teraz olbrzymi wybór preparatów do pielęgnacji skóry niemowląt, dlatego przed zakupem warto sprawdzać ich skład chemiczny i wybierać wyłącznie te, które nie zawierają sztucznych ekstraktów zapachowych czy barwników.

Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry niemowląt i małych dzieci powinny zawierać substancje nawilżające i natłuszczające, a niektóre ich rodzaje także składniki przeciwzapalne, wysuszające i łagodzące podrażnienia. Szczególnie pomocne są składniki takie jak oleje roślinne, takie jak olej canola, które zapobiegają utracie wody z naskórka. Istotna jest duża zawartość składników ochronnych, regenerujących, a także zapobiegających odparzeniom, tu przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pantenol, alantoinę oraz tlenek cynku.

Skuteczne dermokosmetyki dziecięce nie tylko nie podrażnią delikatnej skóry malucha, ale będą też przeciwdziałać powstawaniu różnego rodzaju problemów dermatologicznych oraz łagodzić te już powstałe. Dlatego tak istotna jest znajomość podstaw pielęgnacji skóry dziecka, ponieważ według starego powiedzenia: łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze