Trwa ładowanie...

#dziejesiewtechnologii - Sztuczne serce (WIDEO)

Zobacz film: "#dziejesiewtechnologii - Sztuczne serce"

Dzieje się w technologii, Marcin Bąkiewicz, zapraszam na program. Medycyna w parze z technologią, ten duet rewolucjonizuje świat i znowu zaskakuje. Tym razem mowa o sztucznym sercu, które nie bije, ale pompuje krew do końca życia chorego. Jak donosi Polska Agencja Prasowa specjaliści z Texas Heart Institute zaprezentowali serce, w którym zrezygnowano z niemal wszystkich skomplikowanych części ruchomych, w tym z systemu pulsacyjnego pompowania krwi.

Jedynym elementem obrotowym jest dysk w polu magnetycznym. Obraca się on w dwóch komorach, zapewniając krążenie krwi w tak zwanym małym i dużym obiegu, czyli krwi odtlenowanej wprowadzanej do płuc oraz utlenowanej pompowanej do całego ciała. Tempo obrotu dysku sięga od dwóch do trzech tysięcy obrotów na minutę i potrafi się dostosować do aktualnego wysiłku fizycznego. Urządzenie testowano już na owcach, a wyniki są pozytywne.

Teraz ważne ostrzeżenie dla każdego, kto korzysta z pendriveów czy dysków przenośnych. Okazuje się, że te urządzenia mogą spalić komputer. Pomysł na stworzenie takiego pendrivea należy do autora bloga technologicznego. Stworzył on USB zasilane napięciem 5 V, wystarczy to by gromadzić ładunek elektryczny w kondensatorach, umieszczonych we wnętrzu wybuchowego urządzenia. Pod zgromadzeniu 110 V ładunek uwalniany jest na linie danych, którymi przesyłane są informacje zapisane na zewnętrznym dysku.

Nie są one przygotowane na przyjęcie takiego napięcia, które trafia do kontrolera USB i powoduje jego nieodwracalne uszkodzenie. Taki kontroler bardzo często znajduje się wewnątrz głównego procesora komputera, działanie pendrive`a kończy się więc bardzo poważnymi konsekwencjami. Autor nie chwali się szczegółami technicznymi swojego eksperymentu. Google wyrusza na wojnę z Apple, bynajmniej jednak już stworzono konkurencyjny sklep dla urządzeń z logo nadgryzionego jabłka.

Google oferuje zdumiewająca ilość sprzętu mobilnego: smartfony i tablety Nexus, Chromecast, komputery Chromebook Pixel, urządzenia z Android TV oraz Android Wear, jest w czym wybierać. Teraz są one dostępne do nabycia w jednym miejscu, Google Store zastępuje dział w sklepie Play, który wróci wyłącznie na treści cyfrowej. Platforma na razie nie jest dostępna w Polsce i nie wiadomo kiedy zostanie otwarta nad Wisłą. To wszystko na dziś, zapraszam na kolejny odcinek.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza