Trwa ładowanie...

Specyficzny skutek uboczny, który może dawać. Ozempic Czuć go na skórze

 Aleksandra Zaborowska
09.01.2025 18:07
Allodynia to mało znane schorzenie
Allodynia to mało znane schorzenie (Getty Images)

Dr Daniel Rosen, nowojorski chirurg i specjalista ds. odchudzania, zauważył nietypowe powikłanie u pacjentów stosujących leki GLP-1 - allodynię, czyli specyficzny ból skóry.

spis treści

1. Allodynia to mało znane schorzenie

Dr Daniel Rosen (@drdanielrosen), podzielił się z 70 tysiącami obserwujących na TikToku swoimi spostrzeżeniami na temat jednego ze skutków ubocznych leków GLP-1, takich jak Ozempic.

- Allodynia to odczucie skóry niewspółmierne do zastosowanego bodźca, gdzie nawet wiatr czy ubranie mogą powodować ból lub pieczenie - wyjaśnił Rosen w mediach społecznościowych.

Pacjenci zgłaszali ból na ramionach, udach i plecach. Rosen zauważył, że ten efekt uboczny jest wymieniony w ulotkach niektórych leków GLP-1, ale nie w przypadku Zepbound (trypeptydu). Uważa, że leki GLP-1 mogą uwrażliwiać nerwy skórne, prowadząc do nadwrażliwości na bodźce i odczuwania bólu, pieczenia, mrowienia czy swędzenia.

Zobacz film: "Organiczne jedzenie zmniejsza ryzyko raka"

Lekarz sugeruje, że objawy można złagodzić poprzez obniżenie dawki i jej stopniowe zwiększanie.

- Nie sądzę, by to było bardzo niepokojące, chyba że stanie się na tyle uciążliwe, że warto będzie zrezygnować z pozytywnych korzyści płynących z tych leków i je odstawić - stwierdził Rosen.

@drdanielrosen

♬ original sound - Dr. Daniel Rosen | MD, FACS

2. Skutki uboczne leków GLP-1

Leki GLP-1, takie jak Ozempic oferują korzyści wykraczające poza utratę wagi. Badacze testują ich skuteczność w leczeniu chorób, m.in. raka jelita grubego, choroby zwyrodnieniowej stawów, uzależnienia od narkotyków i alkoholu czy zaburzeń pracy mózgu.

Użytkownicy tych leków jednak zgłaszali również skutki uboczne, takie jak zaburzenia erekcji, zmiany w zachowaniu, problemy żołądkowo-jelitowe, zwiększoną podatność na ryzykowne zachowania, ale i tzw. "efekt Ozempic" w obrębie pośladków i piersi, czyli utratę tkanki tłuszczowej w tych obszarach.

Mimo to dla wielu pacjentów korzyści przewyższają niedogodności, a leki stają się coraz bardziej powszechną metodą terapii cukrzycy, otyłości i innych związanych z nimi schorzeń.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze