Trwa ładowanie...

Emolienty dla dzieci – jak działają i kiedy je stosować?

Avatar placeholder
27.04.2023 13:51
Emolienty dla dzieci wspierają odbudowę płaszcza hydrolipidowego
Emolienty dla dzieci wspierają odbudowę płaszcza hydrolipidowego (Adobe Stock)

Emolienty dla dzieci są dermokosmetykami, które są nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne dla skóry nawet najmłodszych dzieci. Sprawdzają się w pielęgnacji także osób dorosłych, zwłaszcza tych, które zmagają się z różnymi problemami skórnymi. Są dostępne bez recepty, zarówno w formie przeznaczonej do mycia, jak i smarowania ciała. Jak działają emolienty? Kiedy warto je stosować?

spis treści

1. Co to są emolienty dla dzieci?

Emolienty dla dzieci to specjalistyczne produkty pielęgnacyjne, nazywane dermokosmetykami, które stosuje się przede wszystkim w przypadku wymagającej skóry. W ich skład wchodzą zwykle naturalne tłuszcze.

Po emolienty warto sięgać zarówno w przypadku noworodków i niemowląt, jak i starszaków oraz osób dorosłych. Produkty wykazują dużą skuteczność pielęgnacyjną przy wysokim bezpieczeństwie stosowania. Nazwa emolient pochodzi od francuskiego emolliere, tłumaczonego jako „zmiękczać”, co doskonale opisuje ich zadanie, właściwości i charakter aktywności.

2. Jak działają emolienty?

Zobacz film: "Czym jest atopowe zapalenie skóry?"

Preparaty z emolientami mają działanie wielotorowe. Ich głównym zadaniem jest odbudowa płaszcza hydrolipidowego, który stanowi naturalną barierę ochronną skóry. Jaką pełni rolę? Dzięki niemu skóra nie traci wody oraz chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych.

Warto także pamiętać, że emolienty to preparaty o działaniu:

  • Silnie nawilżającym. Zatrzymują wodę w skórze, zapobiegają jej utracie, dzięki barierze ochronnej, którą tworzą na naskórku. Ponieważ emolienty są substancjami nierozpuszczalnymi w wodzie, stosowane do kąpieli zapobiegają przesuszeniu skóry (dzięki utworzeniu na niej warstwy ochronnej).
  • Natłuszczającym. Zawierają substancje, które natłuszczają skórę długotrwale, poprzez odbudowywanie cementu międzykomórkowego.
  • Regeneracyjnym. Pomagają odbudować naskórek, zredukować podrażnienia. Łagodzą stany zapalne i świąd, dzięki czemu nie dochodzi do zaostrzeń. Uzupełniają poziom lipidów.

Dzięki regularnemu stosowaniu i włączeniu emolientów do codziennej pielęgnacji, bardzo poprawia się kondycja skóry. Ta staje się miękka, gładka i bardzo dobrze natłuszczona. Co ważne, emolienty zmniejszają wpływ substancji drażniących, detergentów, kurzu, roztoczy i innych alergenów.

3. Rodzaje emolientów

Emolienty dla niemowląt i starszych są składnikami wielu produktów, takich jak oliwki, balsamy do ciała czy kremy emolientowe, które stosuje się na skórę po myciu. To także emolienty dla dzieci do kąpieli, takie jak żele, pianki, olejki, emulsje czy szampony. Można je kupić zarówno w aptekach, jak i w drogeriach, tak stacjonarnych, jak i internetowych. Są preparatami dostępnymi bez recepty.

Emolienty to ogólna nazwa preparatów, do których produkcji użyto specjalnych substancji mających działanie natłuszczające. Zalicza się do niej między innymi parafinę, pantenol, masło shea, oliwa z oliwek, olej lniany, olej sojowy, olej z awokado, lanolinę, wosk pszczeli czy bisabolol. Receptura emolientów jest oparta na hialuronianie sodu, moczniku, alantoinie i panthenolu.

4. Jakich składników unikać w emolientach?

Emolienty dla dzieci z dobrym składem nie zawierają kompozycji zapachowych, sztucznych barwników substancji tworzących pianę czy konserwantów. Są hipoalergiczne i bezpieczne dla skóry najmłodszych.

Niestety, choć emolienty są używane przez najmłodsze dzieci oraz starszych pacjentów z problemami skórnymi, można w nich znaleźć związki uznawane za potencjalnie szkodliwe. To najczęściej:

5. Kiedy stosować emolienty?

Emolienty to kosmetyki pielęgnacyjne, które są nie tylko skuteczne, ale i delikatne. Dzięki temu pomagają leczyć problemy skórne, ale i im zapobiegać. Dobrze sobie radzą z takimi problemami jak szorstka, sucha, łuszcząca skóra czy alergia skórna.

Z tego powodu produkty sprawdzą się w przypadku skóry wrażliwej i delikatnej, bardzo suchej i skłonnej do podrażnień, zmagającej się z egzemą, objawami alergii (np. na białko mleka krowiego) czy AZS (atopowe zapalenie skóry).

Gdy dziecko nie ma problemów ze skórą, nie ma potrzeby stosować emolientów wielokrotnie w ciągu dnia. Pożądany rezultat w postaci elastycznej, miękkiej skóry przyniesie zamiana wyłącznie jednego z kosmetyków na preparat z emolientami (np. płyn do mycia). Po ich zastosowaniu skóra jest miękka, gładka, miła w dotyku, długotrwale nawilżona, odżywiona, a także chroniona przed podrażnieniami.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze