Trwa ładowanie...

Jak często i w jaki sposób powinnam stosować emolienty przy leczeniu AZS sterydami?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest to przewlekła, nawrotowa i zapalna choroba skóry, której proces chorobowy obejmuje naskórek i skórę właściwą. Początki atopii stwierdza się już w dzieciństwie. AZS charakteryzuje się bardzo nasilonym świądem, lichenizacją (złuszczaniem) oraz obecnością zmian wypryskowych. Niezwykle istotne jest zadbanie o prawidłową pielęgnację skóry poprzez zastosowanie odpowiednich środków do smarowania, codzienną krótką kąpiel z odpowiednim preparatem przeznaczonym do skóry atopowej czy dodatkowe płukanie ubrań. Niestety często okazuje się, że to nie wystarcza i trzeba sięgnąć po silniejsze preparaty medyczne, tj. sterydy.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

1. Terapia przerywana w leczeniu atopowego zapalenia skóry

W klasycznym leczeniu zmian w AZS w celu redukcji potencjalnych objawów niepożądanych stosuje się tzw. terapię przerywaną. Polega ona na miejscowym stosowaniu glikokortykosterydów naprzemiennie z substancjami obojętnymi, zwanymi bazami. Dzięki unikalnemu składowi zapewniają one skórze optymalne natłuszczenie, nawilżenie oraz łagodzą zaczerwienienia i zabezpieczają przed podrażnieniami. Ponadto zostawiając na skórze specjalną warstwę ochronną zabezpieczają przed nadmierną utratą wody z naskórka.

Istnieje kilka schematów postępowania w terapii przerywanej. Jedną z nich jest stosowanie sterydów na skórę co drugi dzień, naprzemiennie z bazą (jednego dnia steryd, drugiego natłuszczanie). Można także stosować steryd przez kolejne 3 dni, a następne 3 dni stosować bazę. Jeśli w zaleceniach od lekarza mamy stosować silniejsze preparaty sterydowe, wówczas należy aplikować je 3 razy w odstępach 12-godzinnych raz w tygodniu, a przez resztę dni tygodnia uzupełniać terapię smarując się raz dziennie preparatami obojętnymi. Jeszcze innym schematem działania jest tzw. weekendowe stosowanie sterydów (sobota, niedziela), a w pozostałe dni smarowanie skóry preparatami obojętnymi. W przypadku, gdy nasza skóra jest szczególnie sucha i musimy jak najprędzej odbudować barierę naskórkową, w pierwszej kolejności powinniśmy sięgnąć po steryd raz dziennie i dodatkowo raz dziennie przesmarować się bazą. Jeśli natomiast choroba nie jest szczególnie dokuczliwa, wówczas należy trzymać się schematu, polegającego na stosowaniu jednego dnia jednego rodzaju preparatu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.