Przejdź na WP

Świąd skóry - przyczyny, rozpoznanie

Istnieje wiele powodów swędzenia skóry. Może być ono wywołane niedostatecznym nawilżeniem, podrażnieniami czy reakcją alergiczną. Zdarza się jednak, że organizm alarmuje w ten sposób o jakiejś poważniejszej dolegliwości. Co możemy poradzić, gdy dopadnie nas świąd skóry?

Zobacz film: "Skuteczne sposoby na ukąszenia komarów"

spis treści

1. Świąd skóry - najczęstsze przyczyny

Najczęstszą przyczyną niechorobowego świadu skóry jest po prostu spadek temperatury. Zmniejsza się wówczas poziom jej nawodnienia, co często związane jest także ze złuszczaniem naskórka. Efekt świądu skóry może pogłębiać suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Niekorzystny wpływ mają także ubrania wykonane z tkanin, które działają drażniąco i na skutek nieodpowiedniej przepuszczalności powietrza wzmagają potliwość ciała. W takich przypadkach rozwiązanie jest dosyć proste. Wystarczy sięgnąć po odpowiedni balsam nawilżający, najlepiej taki, który nie zawiera w swoim składzie barwników oraz substancji wonnych. Warto zadbać także o nawodnienie od wewnątrz. Zaleca się picie przynajmniej 8 szklanek wody dziennie. Nie zapominajmy także o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, w których przebywamy. Jeśli natomiast świąd skóry nasila się po kąpieli, spróbujmy zmienić stosowane kosmetyki, gdyż świąd może być reakcją alergiczną. Sprawa wygląda podobnie w przypadku proszków do prania czy płynów do płukania tkanin.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Świąd skóry - rozpoznanie

Jeśli jednak żadna z tych metod nie przynosi ukojenia, a na skórze obserwujemy wysypkę, zaczerwienienie lub inne niepokojące objawy, takie jak np. pęcherze czy nadmierne złuszczanie naskórka, powinniśmy udać się do specjalisty. Świąd skóry może być jednym z objawów poważniejszej choroby, dlatego nie możemy go lekceważyć. Towarzyszy on takim dolegliwościom jak np. atopowe zapalenie skóry i świerzb. Może być także oznaką cukrzycy, pokrzywki i grzybicy. Niewiele osób wie, że świąd skóry stanowi objaw niewydolności nerek, nadczynności tarczycy oraz zapalenia wątroby. Lista chorób sygnalizowanych świądem skóry jest długa, dlatego nie wahajmy się skorzystać z pomocy dermatologa i zduśmy niebezpieczeństwo w zarodku.

Zobacz także

Świąd skóry może mieć wiele przyczyn
Świąd skóry może mieć wiele przyczyn (Swędzenie skóry / Shutterstock)

Obserwujmy własne ciało i nie lekceważmy dawanych przez nie znaków. Pamiętajmy, że bagatelizowany przez dłuższy czas świąd skóry może okazać się objawem poważnych problemów zdrowotnych.

Następny artykuł: Diagnostyka

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy