Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aleksandra Siedlewicz

Świąd skóry - przyczyny, rozpoznanie

Świąd skóry może mieć wiele przyczyn
Świąd skóry może mieć wiele przyczyn (Swędzenie skóry / Shutterstock)

Istnieje wiele powodów swędzenia skóry. Może być ono wywołane niedostatecznym nawilżeniem, podrażnieniami czy reakcją alergiczną. Zdarza się jednak, że organizm alarmuje w ten sposób o jakiejś poważniejszej dolegliwości. Co powinniśmy zrobić, gdy dopadnie nas świąd skóry?

spis treści

1. Przyczyny świądu skóry

Najczęstszą przyczyną niechorobowego świadu skóry jest po prostu spadek temperatury. Zmniejsza się wówczas poziom jej nawodnienia, co często związane jest także ze złuszczaniem naskórka.

Efekt świądu może pogłębiać suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Niekorzystny wpływ mają także ubrania wykonane z tkanin, które działają drażniąco i na skutek nieodpowiedniej przepuszczalności powietrza wzmagają potliwość ciała.

Zobacz film: "Skuteczne sposoby na ukąszenia komarów"

W takich przypadkach rozwiązanie jest dosyć proste. Wystarczy sięgnąć po odpowiedni balsam nawilżający, najlepiej taki, który nie zawiera w swoim składzie barwników oraz substancji wonnych.

Warto zadbać także o nawodnienie od wewnątrz. Zaleca się picie przynajmniej 8 szklanek wody dziennie. Nie zapominajmy także o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, w których przebywamy.

Jeśli natomiast świąd skóry nasila się po kąpieli, spróbujmy zmienić stosowane kosmetyki, gdyż może to być reakcja alergiczna. Sprawa wygląda podobnie w przypadku proszków do prania czy płynów do płukania tkanin.

1.1. Choroby wątroby

Świąd skóry szyi, a niekiedy również całego ciała, może być powodowany przez choroby wątroby. Dotyczy to przede wszystkim chorób cholestatycznych, są to schorzenia polegające na zastoju żółci i nieprawidłowej pracy wydzielniczej wątroby.

W ciąży cholestaza może zagrażać życiu i zdrowiu płodu, zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego oraz krwotoku po porodzie. Niezbędne jest wówczas objęcie ciężarnej specjalistyczną opieką. Również żółtaczka, zapalenie wątroby oraz marskość wątroby mogą dawać objawy w postaci uporczywego świądu.

1.2. Choroby nerek

Zapalenie nerek, niewydolność nerek, a także inne patologiczne zmiany w obrębie funkcjonowania tych narządów, mogą skutkować zintensyfikowanym świądem skóry. Choroby nerek bywają bardzo groźne, gdyż często rozwijają się po cichu.

Zazwyczaj pierwsze objawy w ogóle nie są odpowiednio kojarzone, a pacjenci je bagatelizują. Tymczasem skurcze w obrębie kończyn, obrzęki i świąd to alarm wysyłany przez organizm, gdy nerki szwankują.

1.3. Choroby tarczycy

Gdy tarczyca pracuje niewłaściwie, może pojawiać się uporczywe swędzenie. Zdarza się ono zarówno w nadczynności tarczycy, jak i niedoczynności oraz w chorobie Hashimoto, na którą skarży się coraz więcej osób.

Sucha i swędząca skóra może być jednym z pierwszych objawów. Chora tarczyca daje symptomy, które niekiedy trudno połączyć w całość, jeśli uporczywy świąd nie daje spokoju, lepiej go nie lekceważyć.

1.4. Łuszczyca, liszajec i łupież

Świąd skóry możę być powodowany łupieżem lub łuszczycą. Wówczas niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja i terapia. Choroby te są nie tylko uciążliwe dla pacjenta, ale również nieestetyczne dla otoczenia.

Może powodować to odsuwanie się od chorego, którego skórę pokrywają zmiany, plamy i łuszczące się płaty. Szczególnie brzydko wygląda liszajec, który w dodatku jest zakaźny.

1.5. Problemy psychiczne

Ciało i psychika są ze sobą ściśle powiązane. Zdrowie na jednej płaszczyźnie przekłada się na zdrowie w pozostałych aspektach. Osoba fizycznie cierpiąca może popaść w depresję. Działa to również w drugą stronę - ciało może chorować, gdy psychika jest w gorszej formie.

Świąd skóry może być powodowany nerwicą. Niektórzy bardzo cierpią z powodu tej dolegliwości. W sytuacjach stresowych problem może również ulegać nasileniu.

Pod wpływem stresu mogą również zaostrzać się objawy innych chorób objawiających się swędzeniem, jak alergie, pokrzywki, łuszczyca. Na swędzenie skóry narzekają także osoby pogrążone w depresji.

Chociaż swędzenie skóry wydawać się może błahym schorzeniem nie należy go lekceważyć. Konsultacja lekarska może ulżyć nie tylko doraźnie w tej dolegliwości. Wnikliwe badanie pozwoli również dotrzeć do źródeł problemu i uporać się ze świądem na dobre.

2. Rozpoznanie świądu skóry

Jeśli na skórze obserwujemy wysypkę, zaczerwienienie lub inne niepokojące objawy, takie jak np. pęcherze czy nadmierne złuszczanie naskórka, powinniśmy udać się do specjalisty. Świąd skóry może być jednym z objawów poważniejszej choroby, dlatego nie możemy go lekceważyć.

Lista chorób sygnalizowanych świądem skóry jest długa, dlatego nie wahajmy się skorzystać z pomocy dermatologa .Obserwujmy własne ciało i nie lekceważmy dawanych przez nie znaków. Pamiętajmy, że bagatelizowany przez dłuższy czas świąd skóry może okazać się objawem poważnych problemów zdrowotnych.

Zobacz także

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Jak sprawdzić czy dziecku grozi AZS?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze