Trwa ładowanie...

Wosk pszczeli - lecznicze właściwości i zastosowanie

Avatar placeholder
25.08.2021 13:44
Wosk pszczeli
Wosk pszczeli (Shutterstok)

Wosk pszczeli to substancja, która swoje zastosowanie znajduje między innymi w lecznictwie i kosmetyce. Mimo iż najbardziej wartościowym dla ludzi produktem pszczół zawszę będzie miód, również produkt uboczny powstały podczas wytwarzania słodkiego produktu, czyli wosk, ma cenne właściwości, które mogą zostać wykorzystane. Użycie wosku ma długą tradycję, jest stosowany od co najmniej 4500 lat.

spis treści

1. Lecznicze właściwości wosku pszczelego

Wosk pszczeli jest produkowany w gruczołach woskowych znajdujących się na odwłokach około 14-dniowych pszczół robotnic. Do wyprodukowania jednego kilograma wosku pszczoły potrzebują ponad 3,5 kilograma miodu. Właściwości wosku:

  • ciało stałe, które topi się w temperaturze 62-72°C, tworząc plastyczną masę nierozpuszczalną w wodzie,
  • barwa biała, żółta lub brązowa,
  • zapach miodowy,
  • zbudowany z tłuszczów i węglowodanów.
Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Wosk zaraz po wyprodukowaniu przez młode robotnice jest jasny i czysty. Jednak podczas budowy plastrów ulega zanieczyszczeniu i zmienia barwę na ciemniejszą.

Wosk pszczeli jest ceniony w przemyśle farmaceutycznym, ponieważ jest produktem naturalnym, a więc dobrze tolerowanym przez skórę. Firmy farmaceutyczne wyrabiają z wosku: kremy, maści, plastry. Wosk leczy następujące dolegliwości:

W stomatologii wosku używa się do tworzenia modeli zębów. Z powodu właściwości kojących, wygładzających i bakteriobójczych wosk wykorzystuje się także w przemyśle kosmetycznym. Produkty te chronią przed utratą wilgoci, przy czym nie zatykają porów. Wosk pszczeli w kosmetyce używa się do produkcji:

2. Zastosowanie wosku pszczelego

Wosk służy pszczołom do produkcji plastrów, w których przechowywany jest miód i pyłki, służy również jako schronienie dla młodych pszczół. Plaster składa się z komórek o kształcie sześciokąta i jest głębokości ponad 1 cm. Wosk pszczeli od dawna stosuje się do produkcji świec, woskowych figur i odlewów. Dziś zastępuje go wosk sztuczny, który jest znacznie tańszy, jednak zapach nie jest tak aromatyczny. Naturalny produkt jest także wykorzystywany między innymi do produkcji:

  • past do podłóg i mebli,
  • preparatów do czyszczenia soczewek,
  • substancji w klejach,
  • środków uszczelniających,
  • woskowanego papieru,
  • farb olejnych,
  • kredek dla dzieci,
  • gum do żucia, polecanych przez lekarzy.

Niestety, mimo iż jest to produkt naturalny, czasami powoduje uczulenia. Należy wówczas przerwać stosowanie produktu. Wosk pszczeli przez fryzjerów wykorzystywany jest w pielęgnacji dredów. Niektórzy lekarze polecają, by zamiast gumy żuć odkrajane kawałki plastra z miodem lub woskowo-miodowe cukierki. Żucie aktywizuje wydzielanie śliny, przyspiesza przemianę materii, mechanicznie oczyszcza zęby z nalotu, wzmacnia dziąsła i pomaga w zapaleniu jamy ustnej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze