Narodziny dziecka - ubranka, pieluszki, kosmetyki, wyprawka
Wyprawka dla malucha to w życiu rodziców niezwykle ważne i ekscytujące wydarzenie. Na świat przybywa nowy członek rodziny, który diametralnie zmieni dotychczasowy sposób jej funkcjonowania. Dziecko wnosi radość. Jednak opieka nad nim wymaga odpowiedzialności i solidnego przygotowania. Gdy ma pojawić się dziecko, trzeba pomyśleć o wyprawce. Odpowiednie ubranka, pieluszki i kosmetyki pozwolą na sprawną i bezpieczną opiekę nad noworodkiem.
- 1. Narodziny dziecka - ubranka dla niemowlęcia
- 2. Narodziny dziecka - pieluszki dla noworodka
- 3. Narodziny dziecka - kosmetyki dla maluszka
- 4. Narodziny dziecka - wyprawka do szpitala na poród
- 4.1. Narodziny dziecka - wyprawka do szpitala dla dziecka
- 4.2. Narodziny dziecka - wyprawka do szpitala na poród dla mamy
1. Narodziny dziecka - ubranka dla niemowlęcia
Narodziny dziecka wiążą się z kupnem potrzebnych ubranek. Obecnie w sklepach jest szeroki asortyment ciuszków dla niemowląt - do wyboru, do koloru. Przy zakupie ubranek dla dziecka należy brać pod uwagę nie tylko zasobność portfela, ale także rodzaj tkaniny, z jakiej zostały wykonane ciuszki.
Ubranka dla dziecka powinny być wykonane z łatwo piorących się, przewiewnych materiałów. Bardzo dobrze spisują się ciuszki bawełniane, które są miękkie i miłe w dotyku. Unikać należy natomiast ubranek wykonanych z wełny i sztucznych tkanin, bo mogą wywoływać podrażnienia skóry, a nawet alergie. Poza tym, kolory ubranek powinny być trwałe, by nie farbowały delikatnego naskórka dziecka i nie uczulały skóry maluszka. Nowe ubranka, przed założeniem, dobrze jest wyprać w proszku przeznaczonym specjalnie dla potrzeb delikatnej skóry niemowląt.
W kompletowaniu wyprawki dla noworodka należy brać pod uwagę fason ubranek. Ciuszki dla dziecka powinny umożliwiać łatwe przebieranie go. Pamiętać trzeba także, że noworodki i niemowlaki mają dość dużą głowę. Dlatego też funkcjonalne będą kaftaniki, rozpinane koszulki i bluzeczki. Śpioszki powinny mięć zapięcie w kroku, co z pewnością ułatwi wymianę pieluchy. Zapięcia na plecach mogą być niewygodne i powodować dyskomfort w pozycji leżącej.
Dzieci, które zaczęły już chodzić, powinny nosić buciki o elastycznej, ale twardej podeszwie. W dobrym obuwiu pięta jest unieruchomiona, a kostki dobrze usztywnione. Dziecku, które jeszcze nie chodzi, nie powinno się zakładać obuwia. Stopy dziecka muszą mieć szansę prawidłowego wykształcenia się. Chodzenie boso lub w lekkich skarpetkach wspomaga profilaktykę płaskostopia.
2. Narodziny dziecka - pieluszki dla noworodka
W momencie narodzin dziecka należy podjąć decyzję o tym, jakich pieluszek używać – jednorazowych czy tetrowych. Pieluszki tetrowe przydają się nie tylko do przewijania dziecka. Taka pieluszka może być używana jako podkład przy pielęgnacji noworodka albo podczas wizyty u lekarza. Oczywiście, o wiele wygodniejsze są pieluszki jednorazowe. Jednak z ich użyciem wiążą się większe wydatki. Na rynku mamy duży wybór pieluszek jednorazowych. Przy zakupie pieluch należy brać pod uwagę wiek i wagę dziecka. Stosowanie zbyt małych lub zbyt dużych pieluszek może skutkować przeciekaniem moczu na ubranka.
Pieluszki różnią się między sobą rodzajem zapięcia. Najpraktyczniejsze są zapinane na rzepy. Dziecko nie powinno nosić pieluchy dłużej niż 3-5 godzin. Zbyt rzadkie zmienianie pieluch może powodować zmiany skórne w okolicy krocza, które z czasem prowadzą do bakteryjnych zakażeń. Pieluszki dla noworodka są specjalnie wyprofilowane i dostosowane do linii brzuszka oraz pachwin nóżek.
3. Narodziny dziecka - kosmetyki dla maluszka
Narodziny dziecka zmuszają rodziców do zastanowienia się nad wyborem kosmetyków, które będą pomocne w codziennej pielęgnacji noworodka. Należy pamiętać, że skóra noworodka i niemowlęcia jest delikatniejsza od skóry dorosłego człowieka. Ze względu na skłonność do podrażnień wymaga szczególnej troski. Przede wszystkim naszej uwadze nie mogą umknąć okolice krocza i fałdy skórne. To one są najbardziej narażone na podrażnienia.
Wyprawka dla niemowląt powinna być zaopatrzona w mydło dostosowane do wieku dziecka lub w szampon dla niemowląt. Po kąpieli i dokładnym osuszeniu ciała dziecka pośladki i okolicę krocza najlepiej smarować tłustym kremem, który zabezpiecza przed działaniem moczu i kału. Jeśli na skórze pojawiły się odparzenia, warto wówczas sięgnąć po maści zawierające cynk.
W codziennej pielęgnacji noworodka powinno stosować się oliwkę kosmetyczną, którą z powodzeniem można zastąpić oliwą z oliwek. Natłuszczanie skóry niemowląt chroni ją przed wysuszeniem i stanowi naturalną barierę dla licznych drobnoustrojów. Oliwka lub tłusty krem stosowane są również do leczenia ciemieniuchy. Skórę malucha należy też zabezpieczać przed działaniem czynników atmosferycznych. Latem nie wolno zapominać o smarowaniu skóry dziecka kremem z filtrem przeciwsłonecznym, zimą zaś – o stosowaniu kremów, chroniących przed mrozem i wiatrem.
Ważne jest, by środki do pielęgnacji niemowląt zawierały w swym składzie jak najmniej substancji zapachowych i były dostosowane do wieku dziecka. Nie należy ich używać po upływie terminu ważności. Powinny posiadać atest PZH i pozytywną opinię ośrodka badającego artykuły dla dzieci, np. Instytutu Matki i Dziecka.
4. Narodziny dziecka - wyprawka do szpitala na poród
Wyprawka do szpitala powinna zawierać dwie grupy rzeczy:
- wyprawkę dla mamy;
- wyprawkę dla dziecka.
Te dwie grupy rzeczy mogą być zapakowane oddzielnie, w dwie torby, lub w jedną. Zależy to od twoich preferencji.
Zarówno wyprawka dla mamy, jak i dla noworodka zależy od szpitala, w którym zaplanowany jest poród. Niektóre szpitale zapewniają już rzeczy, które znajdziesz na liście poniżej. Zawsze się upewnij, jaką politykę ma w tej dziedzinie szpital.
4.1. Narodziny dziecka - wyprawka do szpitala dla dziecka
Noworodek będzie przede wszystkim potrzebował bawełnianych ubranek, delikatnych kosmetyków i pieluszek. Weź ze sobą:
- kocyk;
- 4 koszulki;
- 4 pajacyki lub kaftaniki (rozpinane w kroku);
- 2 czapeczki;
- rękawiczki.
Do kąpieli i pielęgnacji noworodka wystarczy kilka rzeczy:
- miękki ręcznik;
- mydło dla dzieci;
- specjalne chusteczki do pielęgnacji pupy;
- oliwka dla dzieci lub krem;
- waciki;
- spirytus.
Pieluchy są także niezbędne, chyba że szpital zapewnia je dziecku. Do szpitala na poród weź pieluchy tetrowe i paczka pieluch jednorazowych.
4.2. Narodziny dziecka - wyprawka do szpitala na poród dla mamy
Wyprawka do szpitala dla mamy także powinna zawierać ubrania:
- koszulę nocną do porodu;
- 3 koszule nocne nadające się do karmienia;
- szlafrok;
- 2 biustonosze z odpinanymi miseczkami (do karmienia);
- majtki jednorazowe;
- skarpetki;
- kapcie;
- klapki;
- ubranie na wyjście ze szpitala (figura nie wróci od razu do tej sprzed porodu, ale nie będzie już miała ciążowych rozmiarów).
Do twojej torby zapakuj także kosmetyki. Nawet, jeśli wydaje się, że raczej się nie przydadzą, lepiej mieć je ze sobą. Twoja wyprawka powinna zawierać:
- podpaski;
- kilka pieluch dla dorosłych;
- papierowe ręczniki;
- płyn do higieny intymnej;
- ręcznik do rąk i twarzy;
- ręcznik kąpielowy;
- żel pod prysznic;
- szampon,pasta i szczoteczka do zębów;
- grzebień,nożyczki i pilniczek do paznokci;
- dezodorant;
- krem do rąk;
- krem do twarzy;
- krem do obolałych brodawek (dziecko będzie się dopiero uczyło poprawnie ssać);
- wkładki laktacyjne;
- pomadka ochronna.
Podczas porodu mogą ci się przydać także kompresy lub termofor. Ciepłe okłady złagodzą bóle porodowe. Zegarek oraz kartka i długopis będą ci potrzebne do liczenia i zapisywania czasu między skurczami. Wyprawka do szpitala na poród możę także zawierać coś do czytania i do słuchania muzyki. Dzięki temu łatwiej będzie ci się zrelaksować.
Na koniec przypominamy o potrzebnych dokumentach. Musisz mieć ze sobą:
- kartę ciąży;
- dowód osobisty;
- NIP swój lub pracodawcy;
- legitymację ubezpieczeniową;
- informację o grupie krwi i wynikach ostatnich badań.
Taka rozbudowana wyprawka do szpitala na poród na pewno ułatwi ci i twojemu dziecku pobyt w szpitalu. Będąc przygotowaną na wszystko, możesz skupić się na porodzie i na tym, że twoje dziecko za chwilę przyjdzie na świat.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.