Buciki dla dziecka

Buciki dla dziecka to niełatwy wybór dla rodziców, szczególnie gdy idą oni na takie zakupy po raz pierwszy. Stópka dziecka rośnie bardzo szybko, więc dziecko szybko wyrasta ze swoich bucików. Zanim maluszek osiągnie trzeci rok życia, rodzice średnio kupują co najmniej trzy pary obuwia dla dziecka. Rodzice kupujący buciki dla dziecka muszą pamiętać, że rozmiar butów dla dziecka może się różnić, zależnie od producenta. O czym jeszcze powinni pamiętać rodzice przy zakupie obuwia?

Witaminy w ciąży

Jak kupować buty dla dziecka? Odpowiedni dobór obuwia dla dzieci jest bardzo ważny, gdyż pierwsze buciki niemowlaka wpływają na stan stóp dziecka w przyszłości.

Stopa dziecka stale się rozwija. Jak wybrać buciki, które będą odpowiednie dla dziecka? Oto wskazówki, które pomogą w zakupie butów dla malucha.

  1. Załóż bucik na stopę dziecka. Jeśli maluszek potrafi już sam chodzić, niech się przejdzie po sklepie. Jeśli jeszcze nie potrafi, postaw dziecko na podłodze. Sprawdź, jak but dopasował się do stópki dziecka i w którym miejscu znajdują się paluszki.
  2. Przymierzenie jest najlepszym sposobem na zakup odpowiednich butów dla dziecka. Jeśli jednak rodzic zdecyduje się na zakup obuwia dziecięcego przez Internet, należy dokładnie zmierzyć stopę dziecka, zgodnie ze wskazówkami sprzedawcy. Niestety, nóżka dziecka jest szeroka i może okazać się, że jest za duża, by wejść do bucika, pomimo że długość bucika jest odpowiednia dla stópki. Dlatego najlepszą decyzją będzie zabranie dziecka do sklepu i przymierzenie bucika.
  3. Zwróć uwagę, czy buciki są elastyczne i czy przepuszczają powietrze. Materiał, z którego jest zrobiony bucik, powinien być miękki. Podeszwa nie może być śliska, by mocno trzymała się podłoża. But nie może być zbyt sztywny, jednak musi dobrze chronić stópkę dziecka. Jeśli buty będą niewygodne lub będą słabo chronić stopę przed urazami, będzie to powodem do płaczu dziecka.

Jakie buty dla dziecka?

Buciki powinny być odpowiednio dopasowane do wieku dziecka. Jeśli dziecko nie skończyło szóstego miesiąca życia, a rodzice chcą zakupić pierwsze buty dla dziecka, powinni oni wybrać lekkie buciki z miękkiego materiału. Dzieci, które jeszcze nie potrafią chodzić, ale są na etapie raczkowania, powinny nosić buciki z miękką podeszwą, która nie będzie deformowała rozwijającej się stópki.

Dla dziecka poniżej pierwszego roku życia najlepiej wybierać buciki z elastyczną gumką i zrezygnować ze sznurowanego obuwia. Należy się przygotować na to, że po pierwszym miesiącu użytkowania takich bucików, mogą się one stać już za małe dla bobasa i potrzebna będzie kolejna para. Buciki dla dziecka w wieku od dziewiątego miesiąca życia do trzech lat muszą mieć mocną podeszwę, by chroniły stopę aktywnego dziecka, które potrafi chodzić, biegać i skakać.

Szczególnie ważny jest dobór odpowiedniego obuwia dla dzieci z wrodzonymi wadami stóp, np. płaskostopiem. Wtedy najlepiej skonsultować się z lekarzem specjalistą. Jeśli kupujesz buciki dla dziecka, które ma powyżej jednego roku, możesz zwrócić większą uwagę na wytrzymałość bucików. W tym okresie życia dziecka stopa wolniej rośnie i jednocześnie but jest zdecydowanie częściej noszony przez dziecko.

Komentarze (3)
~jaktos
~jaktos 2 miesiące temu

Moim zdaniem kupowanie butów za kilkaset złotych jest po prostu głupie, no chyba że z powodów zdrowotnych. Ale każde normalne dziecko powinno po prostu nosić wygodne buty sportowe, kupowaliśmy takie po kilkadziesiąt złotych. Czy ma sens wydawania wielokrotnie więcej na znane marki? Moim zdaniem absolutnie nie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ubranka
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ubranka
Ubranka

Akcesoria dla maluszka

Akcesoria dla maluszka

Ubranka powinny być dostosowane do wieku dziecka. Trzeba pamiętać, że nie mogą krępować jego ruchów.

Ubranka

Rozmiary ubranek dla dzieci

Rozmiary ubranek dla dzieci

. Zasada „kup większe" ma zastosowanie także tutaj. Jeśli kupisz ubranka dziecięce trochę większe, dzieci ponoszą je trochę dłużej, zanim zdążą

Pokój dziecięcy

Pojemniki na zabawki dla dzieci

się wśród innych zabawek. Oprócz zabawek w pokoju naszego dziecka trzeba też zorganizować miejsce na ubranka, buciki, przybory szkolne, książki (...) do kształtowania zalążków ról społecznych. Często w dziecięcym pokoju...

Wózki, nosidełka, chusty

Wózek dla dziecka - zdjęcia

Wózek dla dziecka - zdjęcia

Kiedy dziecko wyrośnie z gondoli, warto kupić spacerówkę. Powinna ona zawierać budkę, która ochroni malucha przed wiatrem i deszczem.

Jak wybrać imię dla dziecka?

Rzadkie imię dla dziecka

Rzadkie imię dla dziecka

Nietypowe imiona dla dzieci są coraz częściej wybierane. Niektórzy rodzice nie obawiają się nadać maluchowi imię, takie jak Gryzelda czy Barabasz.

Sen niemowlęcia

Znaczenie snu dla rozwoju dziecka

Znaczenie snu dla rozwoju dziecka

Każdy rodzic wie, że dzieci potrzebują snu, by się zregenerować i prawidłowo rozwijać. Okazuje się jednak, że czas spędzony w objęciach Morfeusza ma znaczenie także dla wagi dziecka i zawartości tkanki tłuszczowej w...

Pokój dziecięcy

Zabawa podczas kąpieli

Zabawa podczas kąpieli

Zabawki do wanny ułatwiają umycie dziecka, przyciągając jego uwagę, dzięki czemu nie marudzi podczas kąpania.

Mieszkaj zdrowo

Pokój dla dziecka

Pokój dla dziecka

Wystrój dziecięcego pokoju Pokój dla dziecka musi być przede wszystkim funkcjonalny i bezpieczny, jednak jego wygląd jest równie ważny zarówno dla rodziców, jak i dla ich małych pociech.

Pokój dziecięcy

Metalowe łóżko piętrowe

Metalowe łóżko piętrowe

Łóżko piętrowe to zazwyczaj opcja dla starszych dzieci, którym nie grozi wypadnięcie pomiędzy barierkami.

Pokój dziecięcy

Łóżeczko dla niemowlaka

Łóżeczko dla niemowlaka

Meble dla dzieci powinny być także trwałe, aby znosić ogromną ilość dziecięcej energii zużywanej między innymi na wyposażeniu pokoju