Trwa ładowanie...

Buciki dla dziecka

Buciki dla dziecka to niełatwy wybór dla rodziców, szczególnie gdy idą oni na takie zakupy po raz pierwszy. Stópka dziecka rośnie bardzo szybko, więc dziecko szybko wyrasta ze swoich bucików. Zanim maluszek osiągnie trzeci rok życia, rodzice średnio kupują co najmniej trzy pary obuwia dla dziecka. Rodzice kupujący buciki dla dziecka muszą pamiętać, że rozmiar butów dla dziecka może się różnić, zależnie od producenta. O czym jeszcze powinni pamiętać rodzice przy zakupie obuwia?

spis treści

1. Jak kupować buty dla dziecka?

Odpowiedni dobór obuwia dla dzieci jest bardzo ważny, gdyż pierwsze buciki niemowlaka wpływają na stan stóp dziecka w przyszłości.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Stopa dziecka stale się rozwija. Jak wybrać buciki, które będą odpowiednie dla dziecka? Oto wskazówki, które pomogą w zakupie butów dla malucha.

  1. Załóż bucik na stopę dziecka. Jeśli maluszek potrafi już sam chodzić, niech się przejdzie po sklepie. Jeśli jeszcze nie potrafi, postaw dziecko na podłodze. Sprawdź, jak but dopasował się do stópki dziecka i w którym miejscu znajdują się paluszki.
  2. Przymierzenie jest najlepszym sposobem na zakup odpowiednich butów dla dziecka. Jeśli jednak rodzic zdecyduje się na zakup obuwia dziecięcego przez Internet, należy dokładnie zmierzyć stopę dziecka, zgodnie ze wskazówkami sprzedawcy. Niestety, nóżka dziecka jest szeroka i może okazać się, że jest za duża, by wejść do bucika, pomimo że długość bucika jest odpowiednia dla stópki. Dlatego najlepszą decyzją będzie zabranie dziecka do sklepu i przymierzenie bucika.
  3. Zwróć uwagę, czy buciki są elastyczne i czy przepuszczają powietrze. Materiał, z którego jest zrobiony bucik, powinien być miękki. Podeszwa nie może być śliska, by mocno trzymała się podłoża. But nie może być zbyt sztywny, jednak musi dobrze chronić stópkę dziecka. Jeśli buty będą niewygodne lub będą słabo chronić stopę przed urazami, będzie to powodem do płaczu dziecka.

2. Jakie buty dla dziecka?

Buciki powinny być odpowiednio dopasowane do wieku dziecka. Jeśli dziecko nie skończyło szóstego miesiąca życia, a rodzice chcą zakupić pierwsze buty dla dziecka, powinni oni wybrać lekkie buciki z miękkiego materiału. Dzieci, które jeszcze nie potrafią chodzić, ale są na etapie raczkowania, powinny nosić buciki z miękką podeszwą, która nie będzie deformowała rozwijającej się stópki.

Dla dziecka poniżej pierwszego roku życia najlepiej wybierać buciki z elastyczną gumką i zrezygnować ze sznurowanego obuwia. Należy się przygotować na to, że po pierwszym miesiącu użytkowania takich bucików, mogą się one stać już za małe dla bobasa i potrzebna będzie kolejna para. Buciki dla dziecka w wieku od dziewiątego miesiąca życia do trzech lat muszą mieć mocną podeszwę, by chroniły stopę aktywnego dziecka, które potrafi chodzić, biegać i skakać.

Szczególnie ważny jest dobór odpowiedniego obuwia dla dzieci z wrodzonymi wadami stóp, np. płaskostopiem. Wtedy najlepiej skonsultować się z lekarzem specjalistą. Jeśli kupujesz buciki dla dziecka, które ma powyżej jednego roku, możesz zwrócić większą uwagę na wytrzymałość bucików. W tym okresie życia dziecka stopa wolniej rośnie i jednocześnie but jest zdecydowanie częściej noszony przez dziecko.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza