Objawy rwy kulszowej - przyczyny choroby, ból kręgosłupa, objaw Lasegue'a, łagodzenie symptomów
Rwa kulszowa, inaczej atak korzonków nerwowych, to schorzenie związane z uciskiem dysku na korzenie nerwowe. Objawy rwy kulszowej są charakterystyczne, tak jak charakterystyczny jest ból występujący przy tej chorobie. Wystąpienie dolegliwości świadczy o tym, że kręgosłup jest w nie najlepszej formie. Niestety, rwa kulszowa to choroba nawracająca.
1. Przyczyny rwy kulszowej
Schorzenie to występuje najczęściej po 30. roku życia, bowiem wraz z wiekiem kręgosłup jest w coraz mniej idealnym stanie. Objawem rwy kulszowej jest ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa - nagły i bardzo dokuczliwy. Powoduje mrowienie i drętwienie nóg i uniemożliwia codzienne czynności, chociażby wstanie z łóżka. Ból ten powodowany jest przez ucisk dysku na korzenie nerwowe. Najczęstsza przyczyną rwy kulszowej są zwyrodnienia kręgosłupa i skrzywienia kręgosłupa, kiedy dyski wystają poza oś kręgosłupa.
Może się też zdarzyć wypadnięcie dysku, czyli krążka międzykręgowego. Atak może być też wynikiem intensywnego wysiłku fizycznego czy przeciążenia kręgosłupa (np. w czasie ciąży). Są też inne przyczyny rwy kulszowej. Wpływają na nią: cukrzyca, otyłość, stany zapalne kręgosłupa, dieta uboga w witaminy, sole mineralne i wapń, gwałtowne oziębienie ciała. Choć przyczyn jest wiele, to objawy rwy kulszowej są takie same.
2. Ból kręgosłupa
Objaw rwy kulszowej to ból – przeszywający, ostry, kłujący. Zaczyna się w okolicach lędźwiowych kręgosłupa, promieniuje przez pośladek, biodro aż do stopy. Chory odczuwa ból przy najmniejszym ruchu, dlatego jego aktywność jest znacznie ograniczona – często nie może nawet wstać z łóżka. Objawem rwy kulszowej są też zaburzenia czucia, mrowienia, drętwienia.
To nie wszystko – objawem rwy kulszowej mogą być też problemy z wypróżnianiem, może pojawić się też niedowład kończyn (np. bezwładna, „uciekająca” stopa). Ból nasila się przy kichaniu, kaszlu, podczas śmiechu.
Zobacz także:
3. Co to jest objaw Lasegue’a
Chcesz mieć pewność, że objawy, które zaobserwowałeś, są faktycznie objawami rwy kulszowej? Możesz w tym celu sprawdzić, czy występuje u ciebie objaw Lasegue’a, czyli niemożność podniesienia nogi w pozycji leżącej. Połóż się na plecach na twardej powierzchni. Następnie spróbuj unieść wyprostowaną nogę. Jeżeli odczujesz ból i nie będziesz w stanie wykonać ćwiczenia, to znak, że dochodzi do ucisku na nerw kulszowy.
4. Łagodzenie symptomów rwy kulszowej
Oczywiście, podobnie jak w przypadku każdej choroby, tak i przy rwie kulszowej najważniejsza jest profilaktyka, czyli dbanie o to, by choroba w ogóle się nie pojawiła – w tym przypadku dbanie o to, by kręgosłup był mocny i zdrowy. W tym celu należy wykonywać ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Trzeba też zwracać uwagę na to, jak wykonujemy codzienne czynności.
Co jednak, gdy objawy rwy kulszowej już się pojawią? Aby sobie ulżyć, warto położyć się w odpowiedniej pozycji, czyli na twardym podłożu, z ugiętymi nogami. Niekiedy, aby złagodzić objawy rwy kulszowej, można bolące miejsce ogrzać termoforem. Należy też udać się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę dolegliwości i zaleci odpowiednią terapię. Aby złagodzić objawy rwy kulszowej lekarz może przepisać leki przeciwbólowe, leki przeciwzapalne, rozkurczowe. Ważna będzie też fizykoterapia i masaże lecznicze.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.