Przejdź na WP

Elocom - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, stosowanie, skutki uboczne

Elocom to lek występujący w postaci maści, kremu oraz płynu. Elocom stosowany jest w takich dziedzinach medycyny jak dermatologia i wenerologia. Elocom jest lekiem wypisywanym na receptę, który stosuje się w celu łagodzenia objawów stanów zapalnych skóry.

Zobacz film: "Czym jest atopowe zapalenie skóry?"

spis treści

1. Elocom - skład i działanie

Elocom jest lekiem wydawanym na receptę, który stosowany jest w dermatologii. Występuje pod postacią maści, kremu oraz płynu i jest wydawany na receptę. Substancją czynną leku jest mometazon, który działa silnie przeciwzapalnie. Oprócz działania przeciwzapalnego działa także przeciwalergiczne i immunosupresyjne. Stosowany bezpośrednio na chorobowe miejsce zmniejsza procesy zapalne, zmniejsza obrzęk i podrażnienia oraz łagodzi świąd. Substancja czynna leku Elocom stosowana na skórę w bardzo niewielkim stopniu przenika do krwi.

2. Elocom - wskazania

Maść oraz krem Elocom stosuje się w łagodzeniu objawów różnych dermatozy, takich jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry. Elocom w postaci płynu przeznaczony jest do leczenia dermatoz owłosionej skóry głowy.

 Najczęstsze przyczyny atopowego zapalenia skóry
Najczęstsze przyczyny atopowego zapalenia skóry [7 zdjęć]

U osób o skórze atopowej obserwuje się powstawanie silnej reakcji alergicznej, nawet na skutek działania...

zobacz galerię

3. Elocom - przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania leku elocom jest nadwrażliwość lub uczulenie na jakikolwiek składnik leku. Preparatu Elocom nie należy stosować także u osób z trądzikiem pospolitym lub trądzikiem różowatym, ze zmianami zanikowymi skóry, w stanach zapalnych skóry wokół ust. Leku nie należy stosować także w zakażeniach bakteryjnych takich jak np: liszajec, ropne zapalenie skóry oraz w zakażeniach wirusowych, jak np:. opryszczka, półpasiec, ospa wietrzna, brodawki zwykłe, kłykciny kończyste, mięczak zakaźny.

Elocom jest lekiem wydawanym na receptę
Elocom jest lekiem wydawanym na receptę (123rf.com)

Nie stosuje się leku elocom także w zakażeniach pasożytniczych oraz bakteryjnych. Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu elocom jest gruźlica skóry, pieluszkowe zapalenie skóry, kiłowych zmian skóry. Nie należy także stosować preparatu u dzieci, które nie ukończyły drugiego roku życia.

Zobacz także:

4. Elocom - stosowanie

Elocom ma postać kremu, maści lub płynu i jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego na skórę. Dzieci, które skończyły drugi rok życia oraz osoby dorosłe, powinny nanosić maść, krem lub płyn na zmienione chorobowo miejsce raz w ciągu dnia. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem, który przepisał elocom.

5. Elocom - skutki uboczne

Skutki uboczne podczas kuracji lekiem elocom występują rzadko, a nawet bardzo rzadko. Czasami może wystąpić: uczucie mrowienia, pieczenia lub kłucia, świąd, zapalenie mieszków włosowych, trądzik, zmiany zanikowe skóry, podrażnienie, nadmierne owłosienie, odbarwienia skóry, zapalenie skóry wokół ust, kontaktowe zapalenie skóry, macerację, nadkażenia, rozstępy i potówki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy