Trwa ładowanie...

Elocom - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, stosowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
07.06.2023 16:27
Elocom jest lekiem wydawanym na receptę
Elocom jest lekiem wydawanym na receptę (123rf.com)

Elocom to lek występujący w postaci maści, kremu oraz płynu. Elocom stosowany jest w takich dziedzinach medycyny jak dermatologia i wenerologia. Elocom jest lekiem wypisywanym na receptę, który stosuje się w celu łagodzenia objawów stanów zapalnych skóry.

spis treści

1. Skład Elocomu

Elocom jest lekiem wydawanym na receptę, który stosowany jest w dermatologii. Występuje pod postacią maści, kremu oraz płynu i jest wydawany na receptę. Substancją czynną leku jest mometazon, który działa silnie przeciwzapalnie. Oprócz działania przeciwzapalnego działa także przeciwalergiczne i immunosupresyjne. Stosowany bezpośrednio na chorobowe miejsce zmniejsza procesy zapalne, zmniejsza obrzęk i podrażnienia oraz łagodzi świąd. Substancja czynna leku Elocom stosowana na skórę w bardzo niewielkim stopniu przenika do krwi.

2. Krem Elocom

Maść oraz krem Elocom stosuje się w łagodzeniu objawów różnych dermatozy, takich jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry. Elocom w postaci płynu przeznaczony jest do leczenia dermatoz owłosionej skóry głowy.

Zobacz film: "Czym jest atopowe zapalenie skóry?"
 Najczęstsze przyczyny atopowego zapalenia skóry
Najczęstsze przyczyny atopowego zapalenia skóry [7 zdjęć]

U osób o skórze atopowej obserwuje się powstawanie silnej reakcji alergicznej, nawet na skutek działania

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania leku

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania leku elocom jest nadwrażliwość lub uczulenie na jakikolwiek składnik leku. Preparatu Elocom nie należy stosować także u osób z trądzikiem pospolitym lub trądzikiem różowatym, ze zmianami zanikowymi skóry, w stanach zapalnych skóry wokół ust. Leku nie należy stosować także w zakażeniach bakteryjnych takich jak np: liszajec, ropne zapalenie skóry oraz w zakażeniach wirusowych, jak np:. opryszczka, półpasiec, ospa wietrzna, brodawki zwykłe, kłykciny kończyste, mięczak zakaźny.

Nie stosuje się leku elocom także w zakażeniach pasożytniczych oraz bakteryjnych. Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu elocom jest gruźlica skóry, pieluszkowe zapalenie skóry, kiłowych zmian skóry. Nie należy także stosować preparatu u dzieci, które nie ukończyły drugiego roku życia.

4. Stosowanie maści Elocom

Elocom ma postać kremu, maści lub płynu i jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego na skórę. Dzieci, które skończyły drugi rok życia oraz osoby dorosłe, powinny nanosić maść, krem lub płyn na zmienione chorobowo miejsce raz w ciągu dnia. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem, który przepisał elocom.

5. Skutki uboczne leku

Skutki uboczne podczas kuracji lekiem elocom występują rzadko, a nawet bardzo rzadko. Czasami może wystąpić: uczucie mrowienia, pieczenia lub kłucia, świąd, zapalenie mieszków włosowych, trądzik, zmiany zanikowe skóry, podrażnienie, nadmierne owłosienie, odbarwienia skóry, zapalenie skóry wokół ust, kontaktowe zapalenie skóry, macerację, nadkażenia, rozstępy i potówki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze