Trwa ładowanie...

Zaburzenia czucia

Zaburzenia czucia mogą być różne, co wynika z dysfunkcji receptorów umiejscowionych w różnych miejscach w organizmie. Możemy wyróżnić zaburzenia czucia powierzchownego lub trzewnego. Dzięki czuciu – jednej z podstawowych funkcji układu nerwowego – organizm ludzki potrafi rozpoznać i reagować prawidłowo na różne bodźce z zewnątrz i z wnętrza ciała. Zmysły to układy czuciowe, dzięki którym bodźce węchowe, słuchowe czy smakowe są odbierane. Receptory czuciowe mogą reagować tylko na jeden rodzaj bodźców lub na czynnik o określonej wartości. Podobne receptory znajdują się także w narządach wewnętrznych oraz w skórze.

spis treści

1. Rodzaje czucia

Wyróżnia się dwa rodzaje czucia ze względu na miejsce występowania receptorów: czucie powierzchniowe (bodźce zewnętrzne) oraz głębokie (bodźce z narządu ruchu i z trzewi). Receptory reagują na czynniki, wytwarzając impuls, który przekazywany jest do ośrodkowego układu nerwowego. Impuls jest analizowany, powstają dzięki temu odpowiednie odczucia i reakcje ruchowe. Analiza bodźca dokonywana jest na różnych etapach – podstawowa jej część realizowana jest na poziomie rdzenia kręgowego, później na poziomie mózgowia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zaburzenia czucia mogą pojawić się na różnych poziomach i przyjmować różną formę. Czucie może być osłabione, jak również wyostrzone – wtedy mówi się o przeczulicy, czyli o bardziej intensywnym od normalnego odczuwaniu bodźców. Zaburzenia te mogą mieć także formę przykrego bólu lub spaczonego czucia. To ostatnie określenie odnosi się do odczuć, które w warunkach prawidłowych wcale nie występują, a nazywa się je parestezjami (np. mrowienie, drętwienie).

2. Przyczyny zaburzeń czucia

Przyczyny chorób neurologicznych są bardzo zróżnicowane. Mogą to być wady rozwojowe, czyli tak zwane genetyczne uwarunkowania czy następstwa patologicznej ciąży lub zaburzeń okołoporodowych. W wyniku zaburzeń rozwojowych może dojść do powstania wodogłowia, którego istota polega na nadmiernym gromadzeniu się płynu rdzeniowo-mózgowego w przestrzeniach płynowych mózgu w wyniku wzmożonego wytwarzania lub – co jest częstsze – utrudnień w jego odpływie. Układ nerwowy jest często atakowany przez drobnoustroje powodujące tzw. neuroinfekcje. Zaburzenia czucia są spowodowane uszkodzeniem nerwów obwodowych, korzeni tylnych rdzenia kręgowego albo określonych dróg nerwowych wstępujących. Mogą mieć charakter ubytkowy (np. obniżenie lub zniesienie czucia dotyku, ból, niezborność ruchów) lub charakter podrażnienia (np. dotykowa lub cieplna przeczulica, bóle korzeniowe, nerwobóle, parestezje).

3. Diagnostyka zaburzeń czucia

Diagnostyka chorób układu nerwowego oparta jest na wywiadach i bardzo szczegółowym badaniu przedmiotowym, które na ogół wystarczają do postawienia prawidłowego rozpoznania. Diagnostyka laboratoryjna tych chorób jest zbliżona do diagnostyki schorzeń innych układów. Oprócz badań krwi i moczu dodatkowo bada się też płyn rdzeniowo-mózgowy pobierany za pomocą nakłucia lędźwiowego. Płyn poddawany jest analizie morfologicznej, biochemicznej, wykonuje się jego posiewy oraz badania cytologiczne i immunologiczne. Ważną rolę w diagnostyce neurologicznej odgrywają badania encefalograficzne, szczególnie przydatne w padaczce, oraz elektromiograficzne – w patologiach neurotransmisji w mięśniach. Najlepiej jednak udać się do neurologa, który przeprowadzi diagnostykę wszystkich objawów, czyli badanie neurologiczne. Niewykluczone są także konsultacje okulistyczne, badania MR głowy. Wówczas będzie można ustalić, co jest przyczyną tego rodzaju zaburzeń.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza