Przeczulica (hiperestezja) - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
Przeczulica to choroba, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Zwyczajny dotyk, światło słoneczne czy codzienne dźwięki wywołują u pacjentów dyskomfort, ból, a nawet pieczenie. Chorzy znajdują się pod opieką neurologa, przyjmują środki przeciwbólowe i uspokajające. Co warto wiedzieć o przeczulicy i jak rozpoznać tę chorobę?
1. Co to jest przeczulica?
Przeczulica (hiperestezja) to nadwrażliwość na bodźce, oddziałujące na skórę, wzrok, węch, smak czy słuch. Przeczulica jest uznawana za chorobę, jest rozpoznawana stosunkowo rzadko i może mieć różne nasilenie - dotyczyć jednego lub kilku zmysłów.
Hiperestezja sprawia, że zwyczajne bodźce są odbierane jako bardzo intensywne i powodują ból. Zwykle pacjenci starają się ograniczyć odbieranie impulsów ze świata zewnętrznego i żyją w samotności.
2. Przyczyny przeczulicy
Nawrażliwość na bodźce może występować tymczasowo lub stale. Najczęściej jest rozpoznawana w przebiegu chorób i dolegliwości, takich jak:
- infekcje (np. półpasiec),
- migrena,
- cukrzyca,
- nadużywanie alkoholu,
- nadmierne spożycie kawy,
- niedobór witaminy B12,
- ADHD,
- autyzm,
- neuropatia obwodowa,
- wścieklizna,
- stwardnienie rozsiane,
- porażenie nerwu twarzowego,
- zespół łamliwego chromosomu X,
- uszkodzenia tkanek ośrodkowego układu nerwowego,
- choroby z grupy radikulopatii.
3. Objawy przeczulicy
Symptomy są zależne od zmysłu, który wykazuje nadwrażliwość na bodźce. Rodzaje przeczulicy:
- przeczulica smakowa - pojawia się w czasie jedzenia, szczególnie w przypadku określonych smaków,
- przeczulica wzrokowa - nadwrażliwość na światło,
- przeczulica węchowa - odbieranie zapachów jako bardzo drażniących i intensywnych,
- przeczulica słuchowa - dźwięki powodują dyskomfort i ból, czasami dodatkowo pojawiają się szumy w oszach,
- przeczulica skórna - dotyk może skutkować pieczeniem i bólem.
4. Rozpoznanie przeczulicy
Osoby, które podejrzewają nadwrażliwość na bodźce powinny umówić się na wizytę do neurologa. Specjalista przeprowadzi wywiad medyczny i zleci wykonanie badań. Na początku chory powinien wykluczyć niedobory witamin i zaburzenia gospodarki węglowodanowej.
Następnie oceniane jest przewodzenie w obrębie nerwów oraz podejmowana jest próba znalezienia ognisk uszkodzenia w ośrodkowym układzie nerwowym. Dopiero po zakończonej diagnostyce możliwe jest zaproponowanie najlepszej formy leczenia.
5. Leczenie przeczulicy
Metoda leczenia hiperestezji jest zależna od przyczyny choroby. Dopiero po znalezieniu źródła problemu możliwe jest dostosowanie formy terapii i zwalczenie dolegliwości. W większości przypadków pacjenci przyjmują leki przeciwbólowe, przeciwpadaczkowe oraz środki uspokajające.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.