Radikulopatia- czym jest i jak się objawia, przyczyny, radikulopatia szyjna i lędźwiowa, rozpoznanie, leczenie
Radikulopatia nazywana również korzeniowym zapaleniem nerwu lub syndromem korzeniowym to choroba, która występuje najczęściej na skutek uszkodzenia korzeni rdzeniowych. W przebiegu radikulopatii można zaobserwować dolegliwości bólowe, bezwład, a nawet paraliż. Co jeszcze warto wiedzieć na temat radikulopatii? W jaki sposób się ją diagnozuje?
1. Czym jest radikulopatia?
Radikulopatia, którą często nazywamy syndromem korzeniowym lub korzeniowym zapaleniem nerwu wiąże się uszkodzeniem lub podrażnieniem korzeni nerwowych nerwów rdzeniowych w obrębie kręgosłupa lub w jego sąsiedztwie. Najczęściej diagnozowane radikulopatie to radikulopatia lędźwiowa lub radikulopatia szyjna. Schorzenie często dotyka osoby w średnim i podeszłym wieku. Zdarza się, że radikulopatia całkowicie uniemożliwia wykonywanie pracy zawodowej.
2. Przyczyny radikulopatii
Radikulopatia to choroba, która może być wywołana różnymi czynnikami. Wśród najczęstszych czynników wymienia się:
- wypuklinę krążka międzykręgowego,
- reumatoidalne zapalenie stawów i chorobę zwyrodnieniową stawów (zarówno w przebiegu jednej, jak i drugiej choroby obserwuje się zmiany kostne),
- zwyrodnienie kości (osteopatia),
- raka kości,
- osteofity i krwiaki,
- złamania i pęknięcia kręgu,
- grzybicę,
- kiłę,
- boreliozę,
- zakażenie półpaścem tzw. Herpesvirus varicella zoster (pacjent może uskarżać się na dolegliwości bólowe połączone z utratą czucia).
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jak leczyć bolesną rwę kulszową? - odpowiada lek.Tomasza Kowalczyk
- Co powoduje napadowe bóle pleców w odcinku ledźwiowo-krzyżowym? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
- Czy przy rwie kulszowej dyskopatii można rodzić naturalnie? - odpowiada lek. Paweł Czarnocki
3. Objawy chorobowe
Syndrom korzeniowy nazywany także radikulopatią, korzeniowym zapaleniem nerwu związany jest z charakterystycznymi zespołami korzeniowymi. W przebiegu choroby pojawiają się dolegliwości bólowe, a także segmentarne neurologiczne objawy ubytkowe. Stopień nasilenia bólu, a także pojawiające się objawy często zależą od umiejscowienia patologii.
Najczęstszymi objawami chorobowymi są zaburzenia czucia: parestezje, dyzestezje. W przebiegu radikulopatii obserwuje się ból, który najczęściej jest jednostronny, promieniujący wzdłuż dermatomu. Dolegliwości bólowe mogą dotyczyć samego kręgosłupa, okolicy szyjnej, ramienia, a nawet stawu biodrowego.
4. Radikulopatia szyjna
Radikulopatia szyjna jest stanem chorobowym, który następuje na skutek kompresji lub uszkodzenia korzeni nerwowych w szyjnym odcinku kręgosłupa. Schorzenie prowadzi do dolegliwości bólowych w obrębie szyi (w zależności od poziomu uszkodzenia może promieniować do kończyny górnej lub obręczy barkowej). Dolegliwości bólowe mogą wystąpić również między łopatkami. W większości przypadków ból nasila się podczas ruchów rotacyjnych szyi. Oprócz bólu, pacjenci uskarżają się także drętwienie, ubytki czuciowe, osłabienie siły mięśniowej, skurcze mięśni.
5. Radikulopatia lędźwiowa
Pod pojęciem radikulopatii lędźwiowej należy rozumieć zespół objawów, na który składają się następujące dolegliwości: ból pleców, ból kończyny dolnej, który promieniuje od korzenia nerwu rdzeniowego w odcinku lędźwiowym. W większości przypadków, pacjenci uskarżają się również na osłabienie siły mięśniowej, parastezje, skurcze mięśni, bóle pośladków, drętwienie, uczucie mrowienia. Wielu pacjentów z radikulopatią lędźwiową boryka się z odruchowym przesunięciem tułowia na jedną stronę.
6. Rozpoznanie radikulopatii
W rozpoznaniu radikulopatii wykorzystuje się następujące badania:
- badanie rentgenowskie (RTG),
- badanie rezonansem magnetycznym,
- mielografię wraz z tomografią komputerową (TK),
- elektromiografię oraz badanie szybkości przewodzenia nerwowego.
7. Leczenie radikulopatii
W leczeniu radikulopatii pacjentom przepisuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), a także środki, które rozluźniają mięśnie szkieletowe. Ważne jest, by osoba borykająca się z radikulopatią unikała pozycji, które mogłyby nasilić dolegliwości bólowe. Terapia radikulopatii opiera się także na stosowaniu krioterapii i schładzaniu obszaru bólowego. W niektórych przypadkach niezbędne jest również zastosowanie zewnątrzoponowych blokad nerwowych. W leczeniu korzeniowego zapalenia nerwu wykorzystuje się również zabiegi operacyjne. Podczas operacji lekarze usuwają część jądra miażdżystego, które wywiera nacisk na korzeń nerwowy lub nerw rdzeniowy.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.