Trwa ładowanie...

Poziom cukru we krwi – charakterystyka, hipoglikemia, hiperglikemia, normy

Avatar placeholder
30.09.2021 16:23
Poziom cukru we krwi – charakterystyka, hipoglikemia, hiperglikemia, normy
Poziom cukru we krwi – charakterystyka, hipoglikemia, hiperglikemia, normy

Poziom cukru we krwi to podstawowe badanie w samokontroli cukrzycy. Ocena poziomu cukru we krwi pozwala monitorować chorobę i zapobiegać wielu powikłaniom wynikającym z nieleczonej cukrzycy.

spis treści

1. Badanie poziomu cukru we krwi

Każdy człowiek przynajmniej raz w roku profilaktycznie powinien wykonać badanie poziomu cukru we krwi. Do badania nie trzeba się szczególnie przygotowywać, wykonuje się je na czczo. Jeśli wynik poziomu cukru we krwi jest niższy lub wyższy od przyjętej normy, to lekarz zleci wykonanie dodatkowych badań, które wykluczą bądź potwierdzą występowanie cukrzycy. Poziom cukru we krwi powinny badać przede wszystkim osoby, które zmagają się z nadwagą, mają podwyższony cholesterol oraz ciśnienie, a także cierpią na choroby serca.

Kontrolowanie poziomu cukru we krwi jest bardzo ważne w cukrzycy
Kontrolowanie poziomu cukru we krwi jest bardzo ważne w cukrzycy

2. Co to jest hipoglikemia

Zobacz film: "Leki doustne stosowane w cukrzycy"

Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie, oznacza niski poziom cukru we krwi. Objawy niedocukrzenia pojawiają się stopniowo i ważne jest aby nie zlekceważyć początkowej fazy rozwoju choroby, z którą możemy sobie poradzić sami np. poprzez zjedzenia czegoś słodkiego. Podczas pogłębiania się choroby nie jesteśmy w stanie pomóc sobie sami, a niepodanie glukozy może doprowadzić do śpiączki lub nawet śmierci. Objawy hipoglikemii możemy pomylić ze stanem upojenia alkoholowego, dlatego chorzy powinni nosić ze sobą kartę informującą o rodzaju choroby.

3. Co to jest hiperglikemia?

Hiperglikemia to z kolei przecukrzenie, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Objawy hiperglikemii rozwijają się wolno i stanowi to problem, ponieważ utrzymywanie się podwyższonego poziomu cukru we krwi może mieć poważne konsekwencje. Może dojść wówczas do uszkodzenie nerwów, naczyń krwionośnych, utraty wzroku, a nawet do niewydolności nerek. Jest też dużo bardziej zwiększone ryzyko zawału serca, udaru mózgu i kwasicy ketonowej. Wszystkie te powikłania mogą doprowadzić do śpiączki hiperglikemicznej, a nawet śmierci.

Zobacz także:

4. Normy poziomu cukru we krwi

Poziom cukru we krwi u osoby zdrowej powinien wynosić od 60 do 100 mg/dl. Jeśli po pierwszym wykonanym badaniu poziom cukru we krwi będzie podwyższony, nie musi to od razu oznaczać, że masz cukrzycę, ale powinniśmy wykonać dodatkowe badania zlecone przez lekarza.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Badanie glukozy w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze