Badanie glukozy w ciąży - cel, przygotowanie, przebieg, normy
Ciężarne kobiety dokładają wszelkich starań, aby rozwój dziecka w ich brzuchu przebywał prawidłowo. Zdrowe odżywianie, unikanie używek i przeciążania się, są rzeczami, do których mamy przywiązują dużą wagę. Bardzo ważną kwestią jest również wykonanie różnych badań. Jednym z badań przesiewowych jest badanie glukozy w ciąży.
Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"
- 1. Badanie glukozy w ciąży - cel
- 2. Badanie glukozy w ciąży - przygotowanie
- 3. Badanie glukozy w ciąży - przebieg
- 4. Badanie glukozy w ciąży - normy
1. Badanie glukozy w ciąży - cel
Badanie glukozy w ciąży pozwala określić, czy przyszła mama choruje na cukrzycę, w tym cukrzycę ciążową. Ta choroba polega na nietolerancji węglowodanów i wywołona zostaje przez zaburzenia gospodarki hormonalnej. Cukrzyca ciążowa może wystąpić u kobiet, które przed ciążą miały odpowiedni poziom cukru we krwi. Prawdopodobieństwo jej wrasta u osób z dużą nadwagą i w przypadku, gdy w rodzinie choruje ktoś na cukrzycę typu II. Także ryzyko wzrasta wraz z kolejną ciążą i wiekiem mamy. W takich sytuacjach konieczne jest wczesne wykonanie badania glukozy w ciąży.
Jeżeli nie dojdzie do rozpoznania cukrzycy ciążowej podczas badania glukozy w ciąży lub do jej nieodpowiedniego leczenia, może to przyczynić się do przerostu mięśnia sercowego dziecka, jego przedwczesnego porodu, powstania niedojrzałości metabolicznej wielu narządów. Zwiększeniu ulega także ryzyko zgonu wewnątrzmacicznego. Nieleczona cukrzyca doprowadzić może także do nadmiernej masy płodu (pow. 4200 g) oraz powstania zaburzeń oddychania u noworodków.
2. Badanie glukozy w ciąży - przygotowanie
Kobiety poddawane są temu badaniu glukozy w ciąży będąc między 24 a 28 tygodniem ciąży. Ostatni posiłek przed jego wykonaniem spożywa się nie później niż 12 godzin. Dobę przed badaniem glukozy w ciąży należy nie podejmować żadnej aktywności fizycznej, nie pić alkoholu i nie palić tytoniu. Przed dotarcie do laboratorium, kobieta powinna w aptece glukozę. W niektórych miejscach należy także zaopatrzyć się w wodę i kubek z łyżeczką, konieczne podczas badania glukozy w ciąży.
3. Badanie glukozy w ciąży - przebieg
Badanie glukozy w ciąży opiera się na dwukrotnym oznaczeniu poziomu glukozy we krwi. Pierwszy pomiar wykonuje się przed podaniem roztworu glukozy. Po pobraniu krwi żylnej, kobiecie podaje się napój, który zawiera glukozę. Po upływie godziny pobranie krwi zostaje powtórzone. Oznaczanie poziomu glukozy oznacza się dwa razy, ponieważ po godzinie od spożycia posiłku lub napoju, glkemia osiąga szczyt.
Zobacz także:
4. Badanie glukozy w ciąży - normy
- Wynik badania glukozy w ciąży na czczo poniżej 95 mg/dl, po godzinie od wypicia glukozy 140 mg/dl oznacza wynik prawidłowy.
- Wynik badania glukozy w ciąży po godzinie od wypicia glukozy 140-199 mg/dl – wiąże się z koniecznością wykonania testu obciążeniowego z 75 g glukozy.
- Wynik badania glukozy w ciąży po godzinie od wypicia 75 g glukozy powyżej 200 mg/dl – to wynik prawidłowy. Jednak w 32. Tygodniu ciąży trzeba powtórnie wykonać test obciążenia 75 g glukozy.
Jeśli podczas badania glukozy w ciąży okaże się, że poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki, kobieta powinna zgłosić się do diabetologa, który ustali dietę, która będzie odpowiednia do masy, czasu ciąży, aktywności fizycznej kobiety. Jeśli mimo stosowania odpowiedniej diety poziom cukru będzie wysoki, konieczne stanie się leczenie insuliną.
Komentarze