Glukoza - definicja, przebieg badania, normy, interpretacja

Glukoza jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Badanie poziomu glukozy to badanie ilości cukru, czyli glukozy w próbce krwi. Prawidłowy poziom glukozy we krwi świadczy o naszym zdrowiu, natomiast wyższy najczęściej wiąże się z cukrzycą.

Zobacz film: "Badania krwi - glukoza"

Normy glukoza we krwi mogą być również zbyt niskie, a ich przyczyną są takie choroby, jak niedoczynność przysadki, niedoczynność tarczycy lub guz insulinowy. Stałe kontrolowanie stężenia glukozy we krwi jest niezwykle ważne, gdyż zapobiega lub zmniejsza ryzyko wystąpienia hipoglikemii.

spis treści

1. Glukoza - definicja

Glukoza to cukier prosty, który służy jako główne źródło energii w naszym organizmie. Wytwarza on glukozę z białek, tłuszczów, a przede wszystkim z węglowodanów. Wraz z krwiobiegiem glukoza dostarczana jest do każdej komórki naszego ciała. Aby ją wykorzystać, komórki potrzebują insuliny. Gdy poziom glukozy we krwi jest zbyt niski, dochodzi do hipoglikemii.

W takim przypadku komórki nie mogą normalnie funkcjonować. Objawami hipoglikemii są: nerwowość, bóle głowy, stan splątania, drgawki, a nawet śpiączka. Glukoza przyjęta w pokarmie wchłaniana jest bezpośrednio do krwiobiegu, w rezultacie czego dochodzi do szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi.

Każdy z nas powinien znać normy glukozy. W przypadku badania poziomu glukozy norma to wynik między 70 a 99 mg/dl. Każdy wynik powyżej lub poniżej normy glukozy może sugerować chorobę.

Prawidłowy stan glukozy dla dorosłego człowieka na czczo powinien wynosić 70–99 mg%, a 2 godziny po posiłku lub w doustnym teście obciążenia glukozą – poniżej 140 mg%.

2. Glukoza - przebieg badania

Glukoza to badanie należące do podstawowych badań krwi i przeprowadza się je w przypadku pojawienia się pewnych niepokojących objawów, jak na przykład: atak padaczkowy, zmiany zachowania oraz omdlenia. Lekarz zleca badanie poziomu glukozy, jeśli podejrzewa u ciebie cukrzycę. Badanie glukozy jest jednym z podstawowych badań w cukrzycy.

Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy
Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy [7 zdjęć]

Oprócz morfologii krwi, którą wykonuje się najczęściej w laboratorium, należy zwrócić również uwagę na...

zobacz galerię

Badanie poziomu glukozy najczęściej przeprowadza się przez pobranie krwi z żyły w łokciu lub dłoni. Można je przeprowadzić na czczo lub w dowolnym momencie. Badanie glukozy na czczo wymaga nieprzyjmowania pokarmów ani większych ilości płynów na 8 godzin przed testem.

Nasz niepokój powinna również wzbudzić glukoza w moczu. Należy pamiętać, że glukozy w moczu nie może być. Gdy pojawi się glukoza w moczu, należy znaleźć przyczynę tej sytuacji. Warto natomiast podkreślić, że glukoza w moczu bywa zjawiskiem fizjologicznym w ciąży.

3. Glukoza - normy

Glukoza jest interpretowana w oparciu o normy glukozy. Prawidłowy poziom glukozy zależy od laboratorium, gdzie badana jest glukoza we krwi. Badanie glukozy wypada prawidłowo, jeśli jej stężenie we krwi jest niższe niż 100 mg/dL w przypadku badania glukozy na czczo. Wynik nieco wyższy od prawidłowego poziomu glukozy (100–125 mg/dL) świadczy o stanie przedcukrzycowym, co jest czynnikiem ryzyka dla cukrzycy typu 2. Cukrzyca diagnozowana jest u osób z poziomem glukozy na czczo powyżej 126 mg/dL.

Glukoza powyżej 126 mg/dL świadczy o cukrzycy
Glukoza powyżej 126 mg/dL świadczy o cukrzycy (Zdjęcie glukometru / Shutterstock)

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Glukoza - interpretacja

Glukoza może wskazywać na różne schorzenia. Podwyższony poziom glukozy we krwi najczęściej świadczy o cukrzycy. Jednakże powodem tego stanu rzeczy mogą być także inne choroby, jak na przykład akromegalia, zespół Cushinga, glukagonoma, nadczynność tarczycy, zapalenie trzustki czy rak trzustki.

Badanie poziomu glukozy na czczo warto zrobić, gdy pojawią się objawy mogące świadczyć o cukrzycy. Skuteczność badania jest dosyć wysoka, a wynik zarówno wyższy, jak i niższy od prawidłowego może oznaczać chorobę.

Następny artykuł: Poziom cukru we krwi

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy