Trwa ładowanie...

Glukoza - przebieg badania, wyniki, hiperglikemia, glukoza w moczu

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 30.09.2024 10:35
Przekroczenie norm glukozy we krwi należy skonsultować z lekarzem.
Przekroczenie norm glukozy we krwi należy skonsultować z lekarzem. (adobestock)

Glukoza jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sprawdzenie stężenia glukozy w próbce krwi jest bardzo istotne i może pomóc w diagnostyce wielu chorób. Każdy wynik wykraczający poza normę należy skonsultować z lekarzem. Jaka jest prawidłowa ilość glukozy? Co oznacza hiperglikemia oraz hipoglikemia? Czy glukoza w moczu to powód do obaw? Jak wygląda badanie glukozy w ciąży?

spis treści

1. Co to jest glukoza?

Glukoza to cukier prosty, który jest głównym źródłem energii w organizmie człowieka. Wytwarza on glukozę z białek, tłuszczów, a przede wszystkim z węglowodanów.

Wraz z krwiobiegiem dociera ona do każdej komórki naszego ciała. Na jej poziom we krwi odpowiada glikogenoliza, glikogeneza, glikoliza oraz glukoneogeneza. Regulowaniem jej ilości zajmuje się hormon produkowany przez trzustkę - insulina.

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Glukoza ma wpływ na pracę układu nerwowego mózgu i wielu innych narządów. Jest gromadzona w wątrobie i wyczerpuje się po około 4-5 godzinach po posiłku. Wówczas wątroba uwalnia glukozę z zapasów.

Poziom glukozy wzrasta po posiłkach, wówczas trzustka jest zmuszona do tworzenia insuliny. Hormon ten przenosi glukozę z krwi do tkanek. Natomiast w przypadku zapotrzebowania na cukier, jest on produkowany przez kortyzol z kory nadnerczy, hormon wzrostu, glukagon i adrenalinę.

Gdy poziom glukozy we krwi jest zbyt niski, dochodzi do hipoglikemii. W takim przypadku komórki nie mogą normalnie funkcjonować. Objawami hipoglikemii jest nerwowość, bóle głowy, stan splątania, drgawki, a nawet śpiączka.

Prawidłowy stan glukozy dla dorosłego człowieka na czczo powinien wynosić 70–99 mg%, a 2 godziny po posiłku lub w doustnym teście obciążenia glukoząponiżej 140 mg%.

2. Źródła glukozy w pożywieniu

Glukoza może występować w przyjmowanych pokarmach jako czysta glukoza lub w postaci dwucukrów:

  • owoce,
  • warzywa (np. buraki i zielony groszek),
  • biały ryż,
  • rodzynki,
  • słodkie napoje,
  • soki,
  • muesli,
  • batony,
  • sosy,
  • surówki,
  • ciastka,
  • napoje energetyczne,
  • białe pieczywo,
  • płatki śniadaniowe.

3. Wskazania do badania poziomu glukozy

Badanie stężenia glukozy we krwi należy wykonać się po wystąpieniu konkretnych objawów. Należą do nich:

Badanie poziomu glukozy wykonuje się także u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą w celu monitorowania jej leczenia.

Powinno się je wykonać także u osób:

4. Na czym polega badanie glukozy

Badanie stężenia glukozy we krwi to podstawowe badanie, które przeprowadza się gdy pojawiają się ww. niepokojące objawy.

Wykonuje się je na czczo, po nieprzyjmowaniu pokarmów przez 16 godzin. Krew jest pobierana z żyły łokciowej, natomiast u młodszych pacjentów nacina się skórę lancetem.

Można również wykonać nadanie na obecność glukozy w moczu.

Zazwyczaj czas oczekiwania na wynik testów wynosi 1 dzień. Osoby chore na cukrzycę powinny samodzielnie kontrolować ilość glukozy przed posiłkiem oraz przed dawką insuliny.

5. Normy dla glukozy

Wynik badania jest interpretowany w oparciu o normy glukozy, które wynoszą:

  • dorośli - 3,9-6,4 mmol/l,
  • noworodki - 2,8-4,4 mmol/l,
  • dzieci 3,9-5,8 mmol/l.

Zakres norm może nieco się różnić w zależności od laboratorium i warto sprawdzić te informacje u źródła. Każde odstępstwo od normy należy skonsultować z lekarzem. Poziom wyższy od prawidłowego poziomu glukozy we krwi może sugerować stan przedcukrzycowy lub cukrzycę.

Normy odnoszą się do wszystkich pacjentów, bez względu na wiek. Wyjątkiem są kobiety w ciąży, u których prawidłowy zakres wygląda nieco inaczej.

W diagnostyce cukrzycy oprócz badania glukozy na czczo wykonuje się także test obciążenia glukozą. Sprawdź na KtoMaLek.pl, jak przebiega doustny test obciążenia glukozą (OGTT), jak się do niego przygotować i jakie są normy obciążenia glukozą.

6. Hiperglikemia

6.1. Co to jest hiperglikemia

Hiperglikemia to przekroczenie górnej granicy normy dla poziomu cukru we krwi. O hiperglikemii można mówić wtedy, gdy:

  • stężenie glukozy we krwi na czczo przekracza 126 mg/dl,
  • stężenie glukozy we krwi przekracza 200 mg/dl w ciągu dwóch godzin po spożyciu 75 mg glukozy.

Hiperglikemia może być krótkotrwała lub długotrwała.

Hiperglikemia krótkotrwała oznacza wzrost stężenia cukru, pojawiający się od czasu do czasu i szybko wracający do normy.

Może towarzyszyć temu częstomocz, ból głowy, irytacja oraz utrudniona koncentracja. Dolegliwości warto skonsultować z lekarzem, który postawi odpowiednią diagnozę i zaproponuje leczenie.

Hiperglikemia długotrwała jest niebezpieczna dla organizmu, ponieważ może spowodować uszkodzenia układu nerwowego, krwionośnego, moczowo-płciowego, a także problemy ze wzrokiem.

Mogą pojawić się objawy stopy cukrzycowej, takie jak ból, utrata czucia w stopie, a także rany i owrzodzenia na stopie.

6.2. Przyczyny hiperglikemii

7. Hipoglikemia

7.1. Co to jest hipoglikemia

Hipoglikemia oznacza zmniejszenie stężenia glukozy we krwi poniżej ≤70 mg/dl.

7.2. Przyczyny hipoglikemii

  • zbyt mała ilość węglowodanów w diecie,
  • niedoczynność tarczycy,
  • problemy z wątrobą,
  • gruczolak żołądka,
  • guzy wątroby,
  • rak żołądka,
  • wady metaboliczne od urodzenia,
  • niedoczynność przysadki,
  • niedoczynność kory nadnerczy,
  • zbyt duże zużycie glukozy w trakcie wysiłku,
  • usunięcie części żołądka,
  • zbyt duża dawka insuliny,
  • zbyt duża dawka leków na cukrzycę,
  • zatrucie alkoholem etylowym.

8. Glukoza w moczu

Glukozę wykrytą w moczu należy skonsultować z lekarzem, który zleci dalszą diagnostykę. Najprawdopodobniej zostanie sprawdzony poziom cukru we krwi i wynik powinien być mniejszy niż 125 mmol/dl.

Kolejno wykonuje się próg nerkowy, sprawdzając co 30 minut poziom glikemii przy jednoczesnym badaniu stężenia glukozy w moczu. W tym przypadku glukoza w moczu nie powinna przekroczyć 180 mg/dl.

Jeżeli wyniki badań przekroczą normy, wówczas zostanie poprowadzona diagnostyka w kierunku cukrzycy, choroby nerek oraz guza przysadki mózgowej.

9. Badanie glukozy w ciąży

9.1. Wskazania do badania

Badanie glukozy w czasie ciąży pozwala określić, czy przyszła mama choruje na cukrzycę. Cukrzyca ciążowa może wystąpić u kobiet, które przed ciążą miały prawidłowy poziom cukru we krwi.

Prawdopodobieństwo cukrzycy ciążowej wrasta u kobiet z dużą nadwagą i w przypadku, gdy w rodzinie choruje ktoś na cukrzycę typu II. Ryzyko wzrasta także wraz z kolejną ciążą i wiekiem przyszłej mamy. W takich sytuacjach konieczne jest wczesne wykonanie badania glukozy w ciąży.

Jeżeli nie dojdzie do rozpoznania cukrzycy ciążowej podczas badania lub do jej nieodpowiedniego leczenia, może to przyczynić się do przerostu mięśnia sercowego dziecka, jego przedwczesnego porodu, powstania niedojrzałości metabolicznej wielu narządów.

Zwiększeniu ulega także ryzyko zgonu wewnątrzmacicznego. Nieleczona cukrzyca może doprowadzić także do nadmiernej masy płodu (pow. 4200 g) oraz powstania zaburzeń oddychania u noworodków.

9.2. Przygotowanie do badania

W początkowej fazie ciąży ginekolog kieruje pacjentkę na test wykonywany na czczo, który ma za zadanie sprawdzić stężenie glukozy w surowicy krwi. Kolejne badanie przypada między 24. a 28. tygodniem ciąży.

Ostatni posiłek spożywa się nie później niż 12 godzin przed jego wykonaniem. Dobę przed badaniem glukozy w ciąży nie można podejmować żadnej aktywności fizycznej, pić alkoholu i palić tytoniu.

Przed dotarciem do laboratorium, kobieta powinna kupić w aptece glukozę. W niektórych miejscach należy także zaopatrzyć się w wodę i kubek z łyżeczką, konieczne podczas badania glukozy w ciąży.

9.3. Przebieg badania

Badanie glukozy w ciąży opiera się na dwukrotnym oznaczeniu poziomu glukozy we krwi. Pierwszy pomiar wykonuje się przed podaniem roztworu glukozy. Po pobraniu krwi żylnej, kobiecie podaje się napój, który zawiera glukozę.

Po upływie godziny pobranie krwi zostaje powtórzone. Oznaczanie poziomu glukozy oznacza się dwa razy, ponieważ po godzinie od spożycia posiłku lub napoju, glikemia osiąga szczyt.

9.4. Normy dla glukozy u kobiet w ciąży

  • Wynik badania glukozy w ciąży na czczo poniżej 95 mg/dl, po godzinie od wypicia glukozy 140 mg/dl oznacza wynik prawidłowy
  • Wynik badania glukozy w ciąży po godzinie od wypicia glukozy 140-199 mg/dl – wiąże się z koniecznością wykonania testu obciążeniowego z 75 g glukozy
  • Wynik badania glukozy w ciąży po godzinie od wypicia 75 g glukozy powyżej 200 mg/dl – to wynik prawidłowy. Jednak w 32. Tygodniu ciąży trzeba powtórnie wykonać test obciążenia 75 g glukozy

Jeśli poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki, kobieta powinna zgłosić się do diabetologa, który ustali dietę, która będzie odpowiednia do masy, czasu ciąży i aktywności fizycznej kobiety. Jeśli mimo stosowania odpowiedniej diety poziom cukru będzie wysoki, konieczne jest leczenie insuliną.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Poziom glukozy na czczo
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze