Trwa ładowanie...

Objawy stopy cukrzycowej

Stopa cukrzycowa to choroba niedokrwienna stóp. Może doprowadzić do konieczności przeprowadzenia amputacji stopy. Jej leczenie wymaga dużych nakładów środków pieniężnych oraz cierpliwości i wytrwałości. Stopa cukrzycowa jest wynikiem powikłania cukrzycy. Stopa cukrzycowa zmniejsza wrażliwość stóp na ból, utrudnia gojenie ran i wywołuje ich owrzodzenie. W konsekwencji może spowodować deformację stopy, która uniemożliwi chodzenie.

Zobacz film: "Stopa cukrzycowa"

spis treści

1. Charakterystyka i przyczyny powstawania stopy cukrzycowej?

Stopa cukrzycowa powstaje na skutek uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych. Zaniedbywana cukrzyca prowadzi do niebezpiecznego wzrostu poziomu cukru we krwi, który uszkadza owe naczynia. Następnie pojawiają się choroby układu sercowo-naczyniowego.

Stopa cukrzycowa to zakażenie, owrzodzenie lub zniszczenie tkanek głębokich stopy. Może być spowodowane uszkodzeniem nerwów obwodowych oraz naczyń stopy. Pojawiające się objawy to najczęściej: rana, owrzodzenie, obrzęk, bolesność, w zaawansowanym stadium objawy ogólne – gorączka, przyspieszone tętno, przyspieszony oddech.

Nieleczone objawy cukrzycy wpływają niszcząco na duże i małe naczynia krwionośne. Uszkodzone duże naczynia prowadzą do powstania różnych chorób (choroba niedokrwienna, wieńcowa, zespół stopy cukrzycowej). Stopa cukrzycowa atakuje osoby, u których wystąpiła cukrzyca typu . Tego typu cukrzyca charakteryzuje się tym, że jej objawy są insulinoniezależne.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Objawy świadczące o wystąpieniu schorzenia.

Objawy stopy cukrzycowej najczęściej zaczynają się od niewinnego bólu stop. Istnieją dwa rodzaje choroby: stopa cukrzycowa niedokrwienna i zespół stopy cukrzycowej neuropatycznej. Pierwszy typ powstaje na skutek pogorszenia ukrwienia w stopie. Druga odmiana choroby wiąże się z uszkodzeniem obwodowego układu naczyniowego.

Cukrzyca typu II (prezentacja edukacyjna)
Cukrzyca typu II (prezentacja edukacyjna) [18 zdjęć]

Cukrzyca to przewlekła choroba, która uniemożliwia przekształcenie cukru w energię, a to z kolei powoduje...

zobacz galerię

Objawy stopy cukrzycowej:

  • Ból stopy, który zwiększa swoje natężenie zwłaszcza w nocy.
  • Bolesne skurcze mięśni, mrowienie i kłucie w nodze.
  • Łuszcząca i wysuszona skóra.
  • Pojawiające się na skórze pęknięcia i owrzodzenia.
  • Trudne do zagojenia rany.
  • Zniekształcenie kości.
  • Zaburzenia w odczuwaniu bólu, temperatury i dotyku.
  • Drętwienie stóp.
  • Stopa przestaje pełnić funkcję podpierającą i pozwalającą zachować równowagę.

Zobacz także

3. Jakie są sposoby złagodzenia objawów choroby?

Stopa cukrzycowa wymaga leczenia przez specjalistów: diabetologa, chirurga naczyniowego, ortopedy, rehabilitanta i dermatologa. W trakcie leczenia stopy cukrzycowej należy zachować cierpliwość i być przygotowanym finansowo. Osoba chora na cukrzycę musi dbać o stopy. Powinna nosić obuwie ortopedyczne lub do butów wkładać specjalne wkładki. Jak osoba chora powinna dbać o stopy? Po pierwsze sama niewiele może zrobić.

Odciski i modzele musi usuwać specjalista. Jeżeli choroba naczyniowa jest rozwinięta, wówczas pacjent powinien mieć przeprowadzane specjalistyczne zabiegi naczyniowe. Do leczenia ran i owrzodzeń wykorzystuje się preparaty zawierające srebro, tlenowe komory hiperbaryczne lub opatrunki z podciśnieniem. Powstałe rany są trudne do wyleczenia. Poza tym nie istnieją środki, które by pomagały w sposób idealny.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.