Przejdź na WP

Cukrzyca typu 2 - charakterystyka, leczenie

Cukrzyca typu 2, nazywana również cukrzycą insulinoniezależną - jest najczęstszą postacią tej choroby. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia – WHO, choruje na nią ponad 80% cukrzyków. Na rozwój tej choroby znacząco wpływa otyłość. W cukrzycy typy 2 występuje zarówno niewystarczająca produkcja insuliny przez trzustkę, jak i brak jej działania. Doprowadza to do wzrostu poziomu cukru we krwi. Jeżeli podwyższony poziom cukru utrzymuje się długo, może uszkodzić naczynia krwionośne w oku, mózgu, sercu, nerwach i w nerkach.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Cukrzyca typu 2 - charakterystyka

Cukrzyca typu 2 zazwyczaj ujawnia się w dojrzałym wieku. Jednak, jak wynika z danych WHO, zwiększa się liczba chorych w młodym wieku. Najczęściej są to:

 • osoby genetycznie obciążone skłonnością do cukrzycy typu 2,
 • kobiety w ciąży, u których cukrzyca występuje w rodzinie,
 • osoby z podwyższonym stężeniem tłuszczu we krwi,
 • osoby z nadciśnieniem tętniczym.

Cukrzyca typu 2 jest o tyle niebezpieczna, że w początkowym okresie, poza nieznacznie podwyższonym poziomem cukru, może nie dawać żadnych objawów.

ROZWIĄŻ TEST

ROZWIĄŻ TEST

Czy jesteś narażony na cukrzycę typu 2? Jeśli nie jesteś przekonany, rozwiąż test i przekonaj się, czy znajdujesz się w grupie ryzyka.

Retinopatia cukrzycowa dotyczy siatkówki oka. Uszkodzenie następuje pośrednio: najpierw naczynia włosowate, potem receptory i włókna nerwowe w błonie wewnętrznej.

Neuropatia cukrzycowa to dysfunkcja nerwów obwodowych. Jest częstym powikłaniem cukrzycy. Połowa chorych cierpi na postać bólową neopatii.

Nefropatia cukrzycowa to niewydolność nerek objawiająca się m.in. zwiększeniem białka wydalanego z moczem.

2. Cukrzyca typu 2 - leczenie

Terapia pacjentów z cukrzycą typu 2 opiera się przede wszystkim na uregulowaniu zaburzeń metabolicznych oraz na zmianie stylu życia. Polega na:

 • utrzymaniu poziomu cukru w granicach 90–140 mg/dl, stężenia hemoglobiny glikowanej w granicach 6-7% (wskaźnik średnich wartości poziomu cukru z ostatnich trzech miesięcy),
 • obniżeniu ciśnienia tętniczego poniżej 130/80 mm Hg,
 • obniżeniu stężenia tzw. złego cholesterolu - frakcji LDL do 100 mg/dl (u kobiet i u mężczyzn), utrzymaniu stężenia tzw. dobrego cholesterolu – frakcji HDL powyżej 50 mg/dl u kobiet i powyżej 40 mg/dl u mężczyzn,
 • obniżeniu stężenia triglicerydów do poniżej 150 mg/dl,
 • prawidłowej diecie, w której należy uwzględnić rodzaj terapii (czy chory bierze insulinę, czy też leki doustne),
 • aktywności fizycznej,
 • samokontroli.

Niektórzy chorzy na cukrzycę typu 2 nie muszą przyjmować leków. Wystarczy stosowanie odpowiedniej diety dla cukrzyków i dobrany przez lekarza program ćwiczeń fizycznych. Cukrzycy z nadciśnieniem tętniczym powinni zmniejszyć spożycie soli do 6 gramów na dzień. A wszyscy muszą zrezygnować z palenia papierosów. Zmniejszenie masy ciała u osób z nadwagą lub otyłych znacznie poprawia wyrównanie cukrzycy, obniża ciśnienie tętnicze oraz stężenie złego cholesterolu i trójglicerydów. Niestety, w miarę rozwijania się choroby tego typu leczenie już nie wystarcza. Dla osiągnięcia prawidłowego poziomu cukru niezbędne jest stosowanie doustnych środków przeciwcukrzycowych, a z czasem również insuliny.

Następny artykuł: Cukrzyca typu 3

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy