Samokontrola w cukrzycy
Samokontrola cukrzycy pomaga zapanować nad chorobą. Dzięki temu możesz kontrolować rozwój cukrzycy i stan swojego zdrowia na bieżąco. Samokontrola pozwala widzieć efekty diety i leczenia.
Jeżeli efekty leczenia cukrzycy nie są zadowalające, wówczas możliwa jest odpowiednio szybka zmiana i wdrożenie odpowiednich postępowań - właśnie dzięki samokontroli. Samokontrola cukrzycy polega na pomiarach stężenia glukozy we krwi, na stosowaniu się do zaleceń lekarza i wymogów diety, na systematycznym badaniu wzroku.
1. Znaczenie samokontroli cukrzycy
Żeby cukrzyca się nie pogłębiła, musi być regularnie badana. Zaleca się wykonywanie systematycznych pomiarów stężenia glukozy we krwi i badanie wzroku. Samokontrola cukrzycy polega też na szczególnym dbaniu o stopy. Stopa cukrzyka to zespół chorób, które należą do powikłań cukrzycy.
Glikemia to stężenie glukozy we krwi. Jej pomiar można robić w domu za pomocą glukometrów. Regularne sprawdzanie jakie jest stężenie glukozy we krwi, uchroni przed różnymi powikłaniami, które może wywołać cukrzyca. Do owych powikłań należy m.in. hipoglikemia.
2. Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie
Hipoglikemia to utrzymujące się przez pewien czas niskie stężenie glukozy we krwi. U dorosłych rozpoznaje się ją gdy stężenie glukozy we krwi wynosi mniej niż 60 mg/dl. Hipoglikemia może wystąpić jeśli samokontrola cukrzycy została zaniedbana lub źle przeprowadzona. Samokontrola cukrzycy, regularnie badane stężenie glukozy we krwi pozwalają na szybkie rozpoznanie choroby i odpowiednie zareagowanie.
Hipoglikemia może przybrać trzy postaci:
- Hipoglikemia w łagodnej postaci objawia się niepokojem, pobudzeniem, przyspieszoną pracą serca, bladością, wzmożoną potliwością, uczuciem głodu.
- Hipoglikemia umiarkowana wywołuje brak koncentracji, wilczy głód, pobudzenie ruchowe, agresję, zwiększoną potliwość, zaburzenia widzenia, szerokie źrenice, zwiększona akcję serca, arytmię.
- Hipoglikemia o ciężkim przebiegu powoduje, że chory traci zdolność orientacji co do miejsca i czasu. drgawki, śpiączkę, a nawet zgon.
3. Hiperglikemia w cukrzycy
Hiperglikemia sprawia, że glikemia utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie, który przekracza prawidłową wartość. Zaniedbana choroba może doprowadzić do śpiączki cukrzycowej. Podwyższone stężenie glukozy we krwi wywołują zbyt obfite posiłki, brak ruchu, leki przyjmowane niezgodnie z zaleceniami lekarza, stres, infekcje.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.