Hiperglikemia - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie
Hiperglikemia lub wysokie stężenie glukozy we krwi to poważny problem zdrowotny dla osób cierpiących na cukrzycę. Najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest nieprawidłowe zarządzanie cukrzycą, brak kontroli nad jej przebiegiem, a także niestosowanie się do zaleceń lekarza. Diabetycy powinni stosować odpowiednią dietę i regularnie ćwiczyć. Wszystko to pozwoli zapobiegnąć hiperglikemii.
1. Rodzaje hiperglikemii
Hiperglikemia to inaczej wysoki poziom glukozy we krwi. Prawidłowe stężenie glukozy we krwi wynosi około 72 mg/dl, jednak wartość ta wzrasta po posiłku przez godzinę lub dwie. Kiedy stężenie cukru staje się zbyt wysokie, może dojść do poważnych zmian w organizmie. Dlatego też chorzy na cukrzycę powinni przeprowadzać regularne badania zmierzające do wykrycia hiperglikemii.
U osób z cukrzycą bada się dwa specyficzne rodzaje hiperglikemii:
- hiperglikemia na czczo - jest definiowana jako stężenie cukru we krwi wyższe niż 90-130 mg/dl. Należy pamiętać, że badanie to powinno być wykonywane po 8 godzinach od ostatniego posiłku;
- hiperglikemia po posiłku - jest definiowana jako stężenie cukru we krwi wyższe niż 180 mg/dl. Normalny poziom glukozy we krwi po spożyciu posiłku wynosi 140 mg/dl, ale czasami, od 1-2 godzin po dużym posiłku, poziom glukozy może osiągać nawet 180 mg/dl. Konsekwentnie podwyższony poziom cukru we krwi może być wskaźnikiem, że człowiek jest w grupie wysokiego ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.
2. Przyczyny hiperglikemii
Hiperglikemia w przebiegu cukrzycy może być spowodowana przez:
- pomijanie, zapominanie przyjmowania insuliny lub doustnych leków przeciwcukrzycowych;
- zbyt duże ilości węglowodanów w diecie;
- zbyt obfite posiłki;
- zakażenia;
- choroby;
- stres;
- przyjmowanie niektórych leków, np. sterydów;
- w związku ze zmniejszoną aktywnością;
- na skutek forsownego wysiłku fizycznego;
- w wyniku infekcji.
3. Objawy hiperglikemii
Wczesne objawy hiperglikemii, u chorych na cukrzycę, to:
- nadmierne pragnienie;
- bóle głowy;
- problemy z koncentracją;
- niewyraźne widzenie;
- częste oddawanie moczu;
- zmęczenie;
- utrata masy ciała;
- poziom cukru we krwi przekraczający 80 mg/dl.
U chorujących na cukrzycę hiperglikemia może spowodować:
- infekcje skóry i pochwy;
- uszkodzenia nerwów;
- utratę włosów na kończynach dolnych;
- kwasicę ketonową;
- hiperglikemię hipersomatyczną;
- zaburzenia erekcji;
- przewlekłe zaparcia lub biegunki.
Jeżeli chorujesz na cukrzycę, powinieneś stosować się do zaleceń lekarza. Kontrola przebiegu tego schorzenia pozwoli na uniknięcie groźnych powikłań. Badania hiperglikemii na czczo i po posiłku to podstawowe środki prewencji. Nie zapominaj o regularnym przyjmowaniu leków oraz insuliny. Oprócz tego zadbaj o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Pamiętaj, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.
4. Leczenie hiperglikemii
Aby poziom cukru we krwi wrócił do właściwego poziomu, należy pić więcej wody, częściej ćwiczyć, zmienić nawyki żywieniowe i leki. U osób z cukrzycą typu 1, które mają hiperglikemię przekraczającą 250 mg/dl lekarz może zalecić badanie krwi lub moczu na obecność ketonów.
Jeśli poziom cukru we krwi stale przekracza 180 mg/dl około 1-2 godziny po posiłku, lub gdy dwa razy z rzędu hiperglikemia wynosi ponad 300 mg/dl, należy skontaktować się z lekarzem.
5. Za wysoki poziom cukru
Aby za wysoki poziom cukru we krwi nie stał się problemem, należy kontrolować ilość spożywanych węglowodanów, regularnie badać poziom cukru we krwi, a także prowadzić zdrowy tryb życia. Jeśli jednak badania wykażą obecność ketonów w moczu, konieczne jest zaprzestanie ćwiczeń. Ponadto warto skonsultować się z lekarzem, gdy hiperglikemia pojawia się często.
Osoby chore mają wpływ na poziom cukru we krwi. Regularne ćwiczenia, badania i właściwa dieta pozwalają na obniżenie poziomu glukozy. Jeśli jednak mimo podjętych kroków u cukrzyka występuje hiperglikemia, nie należy jej ignorować. Wizyta u lekarza i rozpoczęcie leczenia pozwalają uniknąć poważnych następstw zbyt wysokiego poziomu cukru w organizmie.
Partner serwisu abcZdrowie.pl Przeczytaj więcej o hiperglikemii i na stronie KtoMaLek.pl, gdzie również możesz sprawdzić dostępność leków na cukrzycę w aptekach w swojej okolicy i wygodnie je zarezerwować.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.