Przejdź na WP

Hiperglikemia - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Hiperglikemia lub wysokie stężenie glukozy we krwi to poważny problem zdrowotny dla osób cierpiących na cukrzycę. Najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest nieprawidłowe zarządzanie cukrzycą, brak kontroli nad jej przebiegiem, a także niestosowanie się do zaleceń lekarza. Diabetycy powinni stosować odpowiednią dietę i regularnie ćwiczyć. Wszystko to pozwoli zapobiegnąć hiperglikemii.

Zobacz film: "Życie z cukrzycą"

spis treści

1. Hiperglikemia - rodzaje

Hiperglikemia to inaczej wysoki poziom glukozy we krwi. Prawidłowe stężenie glukozy we krwi wynosi około 72 mg/dl, jednak wartość ta wzrasta po posiłku przez godzinę lub dwie. Kiedy stężenie cukru staje się zbyt wysokie może dojść do poważnych zmian w organizmie. Dlatego też chorzy na cukrzycę powinni przeprowadzać regularne badania zmierzające do wykrycia hiperglikemii.

U osób z cukrzycą bada się dwa specyficzne rodzaje hiperglikemii:

  • hiperglikemia na czczo - jest definiowana jako stężenie cukru we krwi wyższe niż 90-130 mg/dl. Należy pamiętać, że badanie to powinno być wykonywane po 8 godzinach od ostatniego posiłku;
  • hiperglikemia po posiłku - jest definiowana jako stężenie cukru we krwi wyższe niż 180 mg/dl. Normalny poziom glukozy we krwi po spożyciu posiłku wynosi 140 mg/dl, ale czasami, od 1-2 godzin po dużym posiłku, poziom glukozy może osiągać nawet 180 mg/dl. Konsekwentnie podwyższony poziom cukru we krwi może być wskaźnikiem, że człowiek jest w grupie wysokiego ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.
Cukrzyca typu II (prezentacja edukacyjna)
Cukrzyca typu II (prezentacja edukacyjna) [18 zdjęć]

Cukrzyca to przewlekła choroba, która uniemożliwia przekształcenie cukru w energię, a to z kolei powoduje...

zobacz galerię

2. Hiperglikemia - przyczyny

Hiperglikemia w przebiegu cukrzycy może być spowodowana przez:

3. Hiperglikemia - objawy

Wczesne objawyb hiperglikemii, u chorych na cukrzycę, to:

U chorujących na cukrzycę hiperglikemia może spowodować:

Jeżeli chorujesz na cukrzycę, powinieneś stosować się do zaleceń lekarza. Kontrola przebiegu tego schorzenia pozwoli na uniknięcie groźnych powikłań. Badania hiperglikemii na czczo i po posiłku to podstawowe środki prewencji. Nie zapominaj o regularnym przyjmowaniu leków oraz insuliny. Oprócz tego zadbaj o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Pamiętaj, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

4. Hiperglikemia - leczenie

Aby poziom cukru we krwi wrócił do właściwego poziomu, należy pić więcej wody, częściej ćwiczyć, zmienić nawyki żywieniowe i leki. U osób z cukrzycą typu 1, które mają hiperglikemię przekraczającą 250 mg/dl lekarz może zalecić badanie krwi lub moczu na obecność ketonów. Jeśli poziom cukru we krwi stale przekracza 180 mg/dl około 1-2 godziny po posiłku, lub gdy dwa razy pod rząd hiperglikemia wynosi ponad 300 mg/dl, należy skontaktować się z lekarzem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Hiperglikemia to inaczej wysoki poziom glukozy we krwi
Hiperglikemia to inaczej wysoki poziom glukozy we krwi (123rf.com)

5. Hiperglikemia - zapobieganie

Aby za wysoki poziom cukru we krwi nie stał się problemem, należy kontrolować ilość spożywanych węglowodanów, regularnie badać poziom cukru we krwi, a także prowadzić zdrowy tryb życia. Jeśli jednak badania wykażą obecność ketonów w moczu, konieczne jest zaprzestanie ćwiczeń. Ponadto warto skonsultować się z lekarzem, gdy hiperglikemia pojawia się często.

Osoby chore mają wpływ na poziom cukru we krwi. Regularne ćwiczenia, badania i właściwa dieta pozwalają na obniżenie poziomu glukozy. Jeśli jednak mimo podjętych kroków u cukrzyka występuje hiperglikemia, nie należy jej ignorować. Wizyta u lekarza i rozpoczęcie leczenia pozwalają uniknąć poważnych następstw zbyt wysokiego poziomu cukru w organizmie.

Następny artykuł: Hipoglikemia

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy