Trwa ładowanie...

Infekcje przedszkolne

Choroby w przedszkolu mnożą się lawinowo. Wystarczy żeby jeden maluch zaczął kaszleć i kichać, by u innych dzieci rozwinęła się infekcja. Wirusy i bakterie gromadzą się na zabawkach, w toalecie, poza tym rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Dlatego małe dzieci tak łatwo ulegają zakażeniu.

spis treści

1. Częste infekcje u dzieci

Infekcje wirusowe u dzieci chodzących do przedszkola są częstą przypadłością. W okresie przedszkolnym system immunologiczny dziecka kształtuje się i doskonali. Jednak w tak dużym zgromadzeniu osób, bardzo łatwo rozprzestrzeniają się wirusy i bakterie. Kichający i kaszlący maluch szybko zarazi inne dzieci.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Głównym źródłem zarazków są ubikacje. Zdarza się, że zaabsorbowany zabawą malec zapomni umyć dłonie i dotknie nimi do ust, oczu. W konsekwencji rozwinie się u niego infekcja przewodu pokarmowego lub robaczyca.

2. Katar u dziecka

Katar u dziecka wywołuje początkowo kichanie, maluch pociąga nosem i ma niewielką gorączkę. Z czasem do objawów dołącza wodnista lub gęsta wydzielina z nosa i zapalenie spojówek. Ponieważ chore dziecko ma zapchany nos i oddycha ustami, wysusza sobie gardło.

Jeżeli po tygodniu katar u dziecka nie ustąpi, pójdź z maluchem do lekarza. Często przyczyną kataru jest alergia lub podrażnienie śluzówki wywołane ciałem obcym.

Pomoc chorym dzieciom jest stosunkowo prosta. Maluchy potrzebują odpoczynku. Dlatego połóż chore dziecko na łóżku, pilnuj by jego głowa była wyżej niż nogi. Podawaj mu wodę do picia, która nawilży śluzówki nosa. Dbaj o nawilżenie mieszkania (jeżeli nie masz odpowiedniego nawilżacza, połóż na kaloryfer mokry ręcznik). Rób dziecku inhalacje. W aptece są dostępne specjalne inhalatory, do których wystarczy wlać gorącą wodę i kilka kropel specjalnego preparatu.

Możesz mu wkraplać do nosa po dwie krople soli fizjologicznej. Krople na katar stosuj dopiero po konsultacji z lekarzem i nie dłużej niż 3-4 dni. Skóra pod noskiem u dziecka może być wysuszona, dlatego smaruj ją maścią majerankową, która złagodzi zaczerwienienie i udrożni drogi oddechowe.

3. Przeziębienie u dzieci

Infekcje wirusowe u dzieci wywołujące katar, ból gardła, gorączkę, potocznie określa się jako przeziębienie. Skuteczne metody leczenia znajdziemy w przepisach naszych babć. Chore dziecko wymaga odpoczynku, dlatego połóż je do łóżka i dawaj dużo pić. Postaraj się je rozgrzać, w tym celu nacieraj je maścią rozgrzewającą i podaj ciepłą zupę – na przeziębienie najlepszy jest rosół. Ból gardła zmniejszy płukanka z naparu rumianku i szałwii oraz ciepłe okłady na szyję. Na gorączkę najlepsze będą zimne okłady i syropy ziołowe. Syrop tymiankowy, mleko z miodem, a także syrop z cebuli zlikwidują kaszel.

4. Angina u dzieci

Angina to królowa infekcji wśród dzieci przedszkolnych. Szybciej zapadają na nią maluchy mające obniżoną odporność. Jeżeli chcesz uchronić dziecko przed chorobą pilnuj by nie przemarzało nóg. Rozwojowi anginy sprzyjają wahania temperatury. Pierwsze objawy infekcji to ból brzucha, biegunka, następne są ból gardła, dreszcze i wysoka gorączka. Anginę zwalczy jedynie antybiotyk. Ulgę dziecku przyniosą preparaty obniżające gorączkę i zmniejszające ból gardła.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza