Trwa ładowanie...

Mononukleoza u dzieci - objawy, leczenie, rekonwalescencja

Avatar placeholder
09.09.2021 11:00
Mononukleoza u dzieci swoimi objawami przypomina grypę.
Mononukleoza u dzieci swoimi objawami przypomina grypę. (AdobeStock)

Mononukleoza u dzieci ma szansę rozwinąć się najszybciej ze względu na to, że maluchy zwłaszcza w wieku niemowlęcym, a także przedszkolnym uwielbiają wkładać do ust palce oraz różne przedmioty. Mononukleoza to choroba, która jest wywoływana przez wirus przenoszony w ślinie. Najłatwiej mononukleozą zakaźną można się zarazić w trakcie pocałunku. Najczęściej mononukleoza atakuje dzieci, a także młodzież. Wirus, który wywołuje mononukleozę zakaźną nosi nazwę EBV.

spis treści

1. Jakie są objawy mononukleozy u dzieci?

Mononukleoza u dzieci swoimi objawami przypomina grypę. Samopoczucie w czasie mononukleozy jest nienajlepsze, chorego boli głowa i gardło. Pojawia się także charakterystyczne łamanie w kościach. Mononukleoza u dzieci może rozwijać się nawet do 50 dni. Później objawy mononukleozy są już bardziej dokuczliwe. Powiększają się węzły chłonne. Najczęściej w okolicach pachwin, pod pachami oraz na szyi i pod żuchwą. Są one wyczuwalne i wywołują ból.

Mononukleoza u dzieci objawia się też tym, że migdałki są powiększone, a ból gardła coraz mocniejszy. Dziecko chore na mononukleozę ma wysoką gorączkę nawet sięgającą do 40°C. Bardzo trudno jest ją zbić i trwa nawet do dwóch tygodni. Mononukleoza charakteryzuje się też tym, że chore dziecko cały czas jest zakatarzony, a z jamy ustnej wydobywa się nieprzyjemna woń. Na skutek powiększonych narządów, takich jak wątroba i śledziona, pacjent odczuwa ból w okolicach brzucha.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Mononukleoza u niektórych młodych pacjentów objawia się wysypką, a dodatkowo może wystąpić także opuchlizna na nosie, powiekach i łuku brwiowym.

Mononukleoza zakaźna (prezentacja edukacyjna)
Mononukleoza zakaźna (prezentacja edukacyjna) [12 zdjęć]

Co to jest mononukleoza zakaźna? Mononukleoza, zwana inaczej gorączką gruczołową, anginą monocytową,

zobacz galerię

2. Jak się leczy mononukleozę?

Mononukleoza u dzieci wymaga zdiagnozowania poprzez wykonanie badań. Polegają one na pobraniu krwi. Dopiero po ich wynikach można z całą pewnością wykluczyć inne choroby zakaźne. Mononukleoza u dzieci charakteryzuje się tym, że organizm sam musi poradzić sobie w powrocie do zdrowia. Nie ma żadnych specjalnych leków, które byłyby dedykowane w przypadku mononukleozy zakaźnej. Należy po prostu wypoczywać, leżeć w łóżku i się nie przemęczać.

Mononukleoza u dzieci wymaga zdiagnozowania poprzez wykonanie badań
Mononukleoza u dzieci wymaga zdiagnozowania poprzez wykonanie badań

W czasie mononukleozy trzeba zadbać o odpowiednią dietę, najlepiej bogatą w potrawy lekkostrawne. Mononukleoza u dzieci może doprowadzić do odwodnienia, więc dobrze jest przyjmować sporą ilość płynów. Na ból gardła najlepsze będzie stosowanie naparów np. z rumiankiem. Mononukleoza u dzieci powoduje, że może pojawić się obrzęk śluzówki nosa oraz problemy ze swobodnym oddychaniem. Dlatego dobrze jest zadbać o to, aby powietrze w pokoju pacjenta było odpowiednio nawilżone.

To musisz wiedzieć

3. Jak przebiega mononukleoza u dzieci?

Mononukleoza u dzieci ma dużo łagodniejszy przebieg niż w przypadku osoby dorosłej. Na mononukleozę można zachorować tylko raz w życiu, a później nabywa się już trwałą odporność na wirusa EBV. Nie wyklucza to jednak zarażania innych, gdyż już na całe życie człowiek staje się nosicielem wirusa mononukleozy.

Mononukleoza u dzieci trwa ok. dwóch tygodni. Jednak całkowity powrót do zdrowia może nastąpić nawet miesiąc później. Dlatego należy obserwować pacjenta, który będzie jeszcze przez jakiś czas czuł się zmęczony. Aktywność ruchowa powinna w tym okresie być ograniczona. Przez następne kilka miesięcy do pół roku dziecko może zarażać, dlatego ważne jest aby zachowywało higienę i nie mogło narazić innych na zachorowanie na mononukleozę. Nie powinno dzielić się z innymi swoimi napojami i pożywieniem, a także musi mieć oddzielne sztućce i naczynia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze