Katar u dziecka - dobry sposób na katar, domowe sposoby
Katar - rysunek jest najczęściej wywołany przez wirusy i bakterie. U małych alergików pojawia się tzw. katar sienny. Bez względu na przyczynę, objawy kataru u dzieci wyglądają podobnie. Powoduje on utrudnioną drożność przewodów nosowych, co zaburza oddychanie, przeszkadza w jedzeniu, spaniu i zabawie. Takie dolegliwości, to naprawdę spory kłopot, zatem co na katar u dziecka jest najlepsze? Czy istnieją domowe sposoby na katar u małych dzieci?
1. Katar u dziecka - dobry sposób na katar u dziecka
Potocznie uważa się, że kataru nie trzeba leczyć, jednak nie należy go lekceważyć, szczególnie u niemowląt i dzieci do 2 roku życia, ponieważ utrudnia im oddychanie. Katar u dzieci może przenieść się na uszy. U starszych dzieci nieleczony nieżyt nosa może prowadzić do zapalenia zatok, a nawet do zapalenia oskrzeli i płuc.
Gdy dziecku leje się z nosa dłużej niż przez dwa tygodnie, mogą to być objawy alergiczne. Mogą występować napady kichania. W takiej sytuacji konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza, który może zlecić wykonanie testów alergicznych i oznaczenie we krwi przeciwciała IgE.
Uciążliwy katar u dzieci pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Suche powietrze w mieszkaniu zimą nie sprzyja rozrzedzaniu wydzieliny. Małe dziecko nie umie wydmuchać nosa. Już na samym początku choroby ważna jest pielęgnacja nosa malucha oraz odpowiednie wietrzenie i nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko. Temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 21 stopni C. Na gorące kaloryfery warto położyć wilgotny ręcznik, można użyć również elektrycznego nawilżacza.
Na katar dziecka dość często pomaga posmarowanie pleców i stóp maściami zawierającymi olejki eteryczne, jak np. miętowy i sosnowy. Mają one lecznicze działanie i ułatwiają oddychanie.
2. Katar u dziecka - domowe sposoby
Oto sposoby na katar dziecka:
- Domowe inhalacje – wykonanie inhalacji z soli kuchennej udrażnia nosek i ułatwia oddychanie. Można wykonać dziecku inhalację z dodatkiem ziół, np. rumianku i tymianku, które mają działanie odkażające i ściągające. Warto smarować nos maścią majerankową.
- Ułożenie do snu – dziecko, które jest położone do snu na plecach powinno trzymać głowę nieco wyżej, co ułatwia uwalnianie się wydzieliny. Dziecko warto często kłaść na brzuch, wtedy substancje spływają same z nosa.
- Czyszczenie nosa – zabieg powinien być wykonany przed spaniem i karmieniem. Do nosa wpuszcza się 1-2 krople soli fizjologicznej lub używa się preparatu w sprayu. Kosmetyki do nosa zawierają sól fizjologiczną. Można stosować 2-3 razy dziennie krople na katar.
- Dieta na katar – każdy większy posiłek powinien zawierać witaminę C, która zmniejsza katar i wzmacnia układ odpornościowy. Nie należy przekraczać zalecanej dawki w ciągu dnia. Warto podawać dziecku dużo soków, które zawierają odpowiednią ilość witamin i mikroelementów. Dla niemowlęcia lepiej jest, gdy karmi się je piersią. Do diety na katar należy dodawać węglowodany, warto unikać potraw kwaśnych.
Jeśli po takiej kuracji, która trwa tydzień, katar się ciągle nasila, należy udać się z dzieckiem do przychodni lub wezwać pediatrę na wizytę domową. Ponadto jeśli dziecko ma gorączkę, skarży się na bóle głowy, należy iść do lekarza.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.