Trwa ładowanie...

Zioła na cukrzycę

Zioła mogą jedynie wspomagać leczenie cukrzycy typu 2, nie zastąpią insuliny. Są jednak polecane osobom w stanach przedcukrzycowych i łagodnych postaciach cukrzycy insulinoniezależnej, często niewymagających terapii farmakologicznej. Przyczyną cukrzycy są zaburzenia przemiany materii, za które odpowiada niedostateczne wydzielanie insuliny i nadmiar cukru w organizmie. Odpowiednie rośliny mogą hamować wchłanianie węglowodanów z pożywienia i regulować poziom glukozy we krwi. Jakie zioła najczęściej wchodzą w skład mieszanek przeciwcukrzycowych?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Zastosowanie ziół w leczeniu cukrzycy

Nie ulega wątpliwości, że cukrzyca, szczególnie typu 2, stała się chorobą cywilizacyjną, na którą zapada coraz więcej ludzi.

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że w 2025 roku zachorowalność na tę chorobę przybierze formę epidemii. Dlatego też naukowcy z ośrodków badawczych na całym świecie poszukują nowych leków, także pochodzenia roślinnego, które okazałyby się skuteczne w walce z cukrzycą. Już teraz wiadomo, że te zioła wspomagają leczenie cukrzycy.

  • Rutwica lekarska – roślina ta pochodzi z upraw, w ziołolecznictwie wykorzystuje się naziemne części rutwicy zbierane w czasie kwitnienia, które są bogate w sole chromu, wspomagające działanie insuliny. Cennym składnikiem są pochodne guanidyny, które ułatwiają przenikanie glukozy do komórek (wtedy spada jej poziom we krwi).
  • Fasola zwyczajna – działanie lecznicze posiadają strączki tej rośliny, pozbawione nasion (naowocnia). Strączki są suszone, a następnie pozyskuje się z nich wyciągi, które zapobiegają nagłym wahaniom cukru we krwi. Wyciągi z naowocni hamują wydzielanie enzymów odpowiedzialnych za trawienie skrobi. Fasola zwyczajna często jest łączona z rutwicą lekarską.
  • Mniszek lekarski i pokrzywa – zioła te mają działanie pomocnicze. Mniszek (mlecz) reguluje trawienie, a pokrzywa ma działanie moczopędne. Zioła te utrzymują wagę oraz odpowiadają za usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii.
  • Żeń-szeń prawdziwy – działanie antydiabetyczne wyciągów z żeń-szenia przypisuje się głównie frakcji saponinowej i polisacharydowej, jednak dokładny mechanizm działania tych zespołów oraz zawartych w nich substancji czynnych nie został do końca wyjaśniony.

2. Domowa mieszanka z ziół na cukrzycę

Stany przedcukrzycowe i łagodne formy cukrzycy nie wymagają przyjmowania wielu tabletek. Choroba powstaje w wyniku zaburzeń przemiany materii spowodowanych niedostatecznym wydzielaniem insuliny, a co za tym idzie – nadmiarem cukru w organizmie. W jej leczeniu pomagają więc mieszanki ziołowe, które działają podobnie jak insulina hamują wchłanianie cukrów z pożywienia.

Pacjenci mogą sami sporządzić domowe mieszanki. Niezbędne zioła można zakupić w aptece.

Należy wymieszać po 50 g ziela rutwicy, naowocni fasoli, liści borówki czarnej, kwiatu mniszka lekarskiego i korzenia mniszka lekarskiego. Dwie łyżki mieszanki należy zalać szklanką wody i gotować pod przykryciem przez 3 minuty, odstawić na 10 minut i przecedzić. Wywar należy pić trzy razy dziennie po szklance.

W aptece są dostępne są też gotowe mieszanki przeciwcukrzycowe w formie herbatek. Diabetykom często poleca się np. napar z morwy białej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.