Trwa ładowanie...

USG stopy – charakterystyka, wskazania, badane struktury, przygotowanie do badania, przebieg badania

Avatar placeholder
01.04.2021 13:15
USG stopy – charakterystyka, wskazania, badane struktury, przygotowanie do badania, przebieg badania
USG stopy – charakterystyka, wskazania, badane struktury, przygotowanie do badania, przebieg badania

USG stopy jest wykonywane z różnych powodów. Stopa jest często bardzo obciążana, w związku z czym jest narażona na przeciążenia i bóle. Kości znajdujące się w stopie są bardzo delikatne i kruche, w związku z czym o uszkodzenie nietrudno. W jaki sposób wykonywane jest USG stopy? Ile kosztuje przeprowadzenie badania? Kiedy należy je wykonać?

spis treści

1. USG stopy – charakterystyka

Stopa jest narządem ciała, który odpowiedzialny jest za przenoszenie jego ciężaru. Stopa bardzo często ulega złamaniu oraz narażona jest na zerwanie ścięgien. Dzięki USG stopy specjalista ma możliwość wykrycia i znalezienia źródła problemu. Niestety badanie USG stopy nie zawsze jest w stanie wykazać wszystkich uszkodzeń, dlatego często lekarz zleca przeprowadzenie badań dokładniejszych, takich jak: rezonans magnetyczny.

Istnieje odrębna dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem chorób związanych ze stopami, nazywa się podologia. Prawidłowe ułożenie stóp jest niezwykle ważne w codziennym funkcjonowaniu człowieka. Zapobiega także powstawaniu chorób takich jak: dyskopatia, przewlekłe bóle czy wady postawy. To stopa i jej ułożenie odpowiedzialna jest za wszelkie kontuzje czy urazy.

2. USG stopy – wskazania

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Udając się do ortopedy z bólem stopy, ten najczęściej w pierwszej kolejności zleca przeprowadzenie badania USG stopy. Głównymi wskazaniami do wykonania USG stopy są:

 • zaczerwienienie w okolicy stopy;

 • ostry i przewlekły ból stopy;

 • guzki wyczuwalne na powierzchni stopy;

 • zaburzenia czynności konkretnych stawów stopy;

 • ocena zmian pourazowych;

 • stany zapalne;

 • zwyrodnienia stopy nabyte lub wrodzone.

USG stopy jest często wykonywane w przypadku oceny rozcięgna podeszwowego, nerwiaka Mortona lub w celu skontrolowania stopy po leczeniu operacyjnym.

3. USG stopy – badane struktury

Podczas badania USG stopy lekarz ma możliwość zbadania następujących struktur:

 • rozcięgna podeszwowego;

 • błony maziowej;

 • aparatu więzadłowego;

 • ścięgien mięśni prostowników i zginaczy;

 • ścięgien mięśni strzałkowych;

 • kości, które tworzą stawy;

 • stawu stepu;

 • stawu śródstopno-paliczkowego oraz międzypaliczkowego;

 • stawu skokowo – goleniowego.

Podczas badania diagnosta ma możliwość oceny dynamicznej, która ocenia stronę czynną i bierną ścięgien, więzadeł czy kości.

4. USG stopy – przygotowanie do badania

USG stopy nie wymaga wcześniejszego przygotowania od pacjenta. Należy pamiętać o tym, że przeprowadzenie badania USG stopy uniemożliwia gips lub opatrunek znajdujący się na badanej powierzchni. Pacjent powinien wziąć ze sobą całą dokumentację medyczną oraz dokument potwierdzający jego tożsamość.

5. USG stopy – przebieg badania

Lekarz po zapoznaniu się z historią choroby pacjenta przeprowadzi z nim dokładny wywiad, po czym przejdzie do wykonania właściwego badania – USG stopy. Stopa pokrywana jest żelem, do stopy przykładana jest specjalna głowica, dzięki której widoczne są na monitorze wszystkie prawidłowości i zmiany występujące w stopie.

Musisz to wiedzieć

Po zakończeniu badania lekarz przekazuje pacjentowi zdjęcia, a także diagnozuje jego przypadek. Najczęściej po tym badaniu pacjent powinien skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.