USG stopy – charakterystyka, wskazania, badane struktury, przygotowanie do badania, przebieg badania
USG stopy jest wykonywane z różnych powodów. Stopa jest często bardzo obciążana, w związku z czym jest narażona na przeciążenia i bóle. Kości znajdujące się w stopie są bardzo delikatne i kruche, w związku z czym o uszkodzenie nietrudno. W jaki sposób wykonywane jest USG stopy? Ile kosztuje przeprowadzenie badania? Kiedy należy je wykonać?
1. USG stopy – charakterystyka
Stopa jest narządem ciała, który odpowiedzialny jest za przenoszenie jego ciężaru. Stopa bardzo często ulega złamaniu oraz narażona jest na zerwanie ścięgien. Dzięki USG stopy specjalista ma możliwość wykrycia i znalezienia źródła problemu. Niestety badanie USG stopy nie zawsze jest w stanie wykazać wszystkich uszkodzeń, dlatego często lekarz zleca przeprowadzenie badań dokładniejszych, takich jak: rezonans magnetyczny.
Istnieje odrębna dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem chorób związanych ze stopami, nazywa się podologia. Prawidłowe ułożenie stóp jest niezwykle ważne w codziennym funkcjonowaniu człowieka. Zapobiega także powstawaniu chorób takich jak: dyskopatia, przewlekłe bóle czy wady postawy. To stopa i jej ułożenie odpowiedzialna jest za wszelkie kontuzje czy urazy.
2. USG stopy – wskazania
Udając się do ortopedy z bólem stopy, ten najczęściej w pierwszej kolejności zleca przeprowadzenie badania USG stopy. Głównymi wskazaniami do wykonania USG stopy są:
zaczerwienienie w okolicy stopy;
ostry i przewlekły ból stopy;
guzki wyczuwalne na powierzchni stopy;
zaburzenia czynności konkretnych stawów stopy;
ocena zmian pourazowych;
zwyrodnienia stopy nabyte lub wrodzone.
USG stopy jest często wykonywane w przypadku oceny rozcięgna podeszwowego, nerwiaka Mortona lub w celu skontrolowania stopy po leczeniu operacyjnym.
3. USG stopy – badane struktury
Podczas badania USG stopy lekarz ma możliwość zbadania następujących struktur:
rozcięgna podeszwowego;
błony maziowej;
aparatu więzadłowego;
ścięgien mięśni prostowników i zginaczy;
ścięgien mięśni strzałkowych;
kości, które tworzą stawy;
stawu stepu;
stawu śródstopno-paliczkowego oraz międzypaliczkowego;
stawu skokowo – goleniowego.
Podczas badania diagnosta ma możliwość oceny dynamicznej, która ocenia stronę czynną i bierną ścięgien, więzadeł czy kości.
4. USG stopy – przygotowanie do badania
USG stopy nie wymaga wcześniejszego przygotowania od pacjenta. Należy pamiętać o tym, że przeprowadzenie badania USG stopy uniemożliwia gips lub opatrunek znajdujący się na badanej powierzchni. Pacjent powinien wziąć ze sobą całą dokumentację medyczną oraz dokument potwierdzający jego tożsamość.
5. USG stopy – przebieg badania
Lekarz po zapoznaniu się z historią choroby pacjenta przeprowadzi z nim dokładny wywiad, po czym przejdzie do wykonania właściwego badania – USG stopy. Stopa pokrywana jest żelem, do stopy przykładana jest specjalna głowica, dzięki której widoczne są na monitorze wszystkie prawidłowości i zmiany występujące w stopie.
Musisz to wiedzieć
Po zakończeniu badania lekarz przekazuje pacjentowi zdjęcia, a także diagnozuje jego przypadek. Najczęściej po tym badaniu pacjent powinien skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.