Przejdź na WP

Gips – wskazania, przebieg, powikłania, inne metody

Zakładanie gipsu odbywa się, gdy pacjent ma złamaną kość. Kiedyś każde złamanie unieruchamiano za pomocą gipsu, dziś natomiast jest wiele innych sposobów, aby wyleczyć tego typu kontuzje.

Zobacz film: "Łykali gips zamiast leku na potencję. Łódzki elektryk oszukał kilkaset osób"

spis treści

1. Gips – wskazania

Głównym wskazaniem do zakładania gipsu pacjentowi jest, jak wspomniano we wstępie, złamanie, czyli ciągłe lub częściowe utracenie ciągłości kości. Podczas złamania może dojść do uszkodzenia tkanek, mięśni oraz naczyń krwionośnych. Do takich sytuacji dochodzi przy złamaniach otwartych.

Przy złamaniach zamkniętych natomiast nie dochodzi do rozerwania skóry. Złamania mogą być także poprzeczne lub z odłamaniem części. W takich przypadkach stawy zostają nieprawidłowo obciążone i dochodzi do ich zwyrodnienia. Przy złamaniu kości konieczne jest udanie się do lekarza, który prawdopodobnie zacznie zakładanie gipsu. Warto jednak mieć na uwadze, że zakładanie gipsu nie jest rozwiązaniem stosowanym zawsze, przy każdego rodzaju złamaniach.

2. Gips – przebieg

Zaraz po złamaniu powinniśmy udać się do szpitala. Następnie prawdopodobnie zostanie wykonane zdjęcie rentgenowskie. Na jego podstawie lekarz zdecyduje o unieruchomieniu złamanej kości. Zakładanie gipsu wbrew pozorom nie jest takie proste, a źle przeprowadzone może skończyć się powikłaniami.

Etapy zakładania gipsu są następujące: 1. Najpierw na uszkodzoną część ciała zakładany jest rękaw, na ten z kolei podkład gipsowy. 2. Następnym krokiem przy zakładaniu gipsu jest zamoczenie na kilka sekund opaski gipsowej w wodzie, której temperatura nie przekracza 20-22 st. C. 3. Później ruchem okrężnym opaska zakładana jest na wcześniej zabezpieczoną skórę.

Należy pamiętać, że zakładanie gipsu to zabieg bezbolesny. Przy złamaniach otwartych nie stosuje się zakładania gispu. W takich przypadkach konieczna jest operacja.

Najczęstsze zimowe urazy
Najczęstsze zimowe urazy [5 zdjęć]

Śnieg i mróz to powód do radości zwłaszcza dla dzieci. Dorosłym zima kojarzy się głównie ze złymi warunkami...

zobacz galerię

3. Gips – powikłania

Źle przeprowadzone zakładanie gipsu może doprowadzić do powikłań. Przede wszystkim może spowodować uszkodzenia skóry oraz ucisk naczyń krwionośnych. Na skutek ucisku może dojsć do miejscowej martwicy skóry. Przez złe zakładanie gipsu może pojawić się też niedowład nerwu, który jest zbyt mocno uciskany. Należy pamiętać także, że zakładanie gipsu na wiele tygodni osłabia napięcie mięśni. Rzadszym powikłaniem jest demineralizacja kości.

Zobacz także:

4. Gips – inne metody

Na złamania kości lub uszkodzenia stawów od zawsze stosowano zakładanie gipsu. Dziś metodę tę można zastąpić innymi sposobami, ponieważ zakładanie gipsu posiada sporo wad. Zamiast zakładania tradycyjnego gipsu stosuje się opatrunki gipsowe, które są dużo lżejsze, szybciej wysychają oraz można się w nich normalnie kąpać. Kolejną bardzo dużą zaletą opatrunków gipsowych jest przepuszczalność powietrza oraz dużo szybszy czas ich zakładania. Opatrunek gipsowy wysycha w ciągu 30 minut, natomiast tradycyjny gips schnie nawet do dwóch godzin. Kolejnym nowym rozwiązaniem zamiast zakładania gipsu są ortezy.

Stabilizatory polecane są przy urazach kolana, skręceniach stawów skokowych lub zerwaniu ścięgna Achillesa. W takich przypadkach nie trzeba zakładać gipsu. Wystarczy orteza, która przepuszcza powietrze i jest zbudowana z kilku warstw tkaniny oraz z poduszek powietrznych, które stanowią element usztywniający. Miękkie brzegi nie powodują obtarć na skórze. Ortezy produkowane są także w kilku rozmiarach, dlatego każdy może dobrać odpowiednią dla siebie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy