Trwa ładowanie...

Zastrzyki w punkty spustowe

Zastrzyki w punkty spustowe stosowane są w leczeniu bolesności mięśni, które zawierają punkty spustowe lub węzły mięśni, które powstają, gdy mięśnie nie relaksują się. Często takie węzły są wyczuwane pod skórą. Punkty spustowe mogą podrażniać nerwy znajdujące się wokół nich i powodować ból w danym lub innym miejscu.

1. Co to są punkty spustowe?

Punkty spustowe są to bardzo wrażliwe miejsca w obrębie tkanek miękkich, które mają wzmożone napięcie. Są one niezwykle bolesne pod wpływem ucisku i powodują ból promieniujący. Istnieje możliwość likwidacji punktów spustowych, co doprowadza do znacznego zmniejszenia napięcia tkankowego.

2. Znieczulenie punktów spustowych

Podczas zastrzyku mała igła jest umieszczana w punkcie spustowym. W zastrzyku znajduje się substancja znieczulająca, czasami kortykosteroidy. Dzięki zastrzykowi punkt jest nieaktywny i nie powoduje bólu. Zastrzyki podawane są zwykle w gabinecie lekarskim i trwają kilka minut. Podczas jednej wizyty może być obstrzykiwanych wiele miejsc. Jeśli pacjent ma alergię na określone lekarstwo, możne być użyta technika suchej igły.

Zobacz film: "Skąd się bierze ból pooperacyjny?"

Zastrzyki te wykorzystuje się w leczeniu wielu grup mięśni, głównie ramion, nóg, niższej partii pleców, karku. Można je stosować w przypadku fibromialgii, bólów głowy typu napięciowego, przewlekłego bólu tkanek i mięśni (w tym ostatnim przypadku skuteczność zastrzyków jest nadal badana).

Zastrzyki w punkty spustowe są jedną z metod leczenia opornego na leczenie farmakologiczne bólu w centrach fizykoterapeutycznych i rehabilitacyjnych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Tomasz Makos
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza