Zespół Tourette'a - przyczyny, objawy, leczenie

Zespół Gillesa de la Tourette’a, znany także jako zespół Tourette'a, to dziedziczne zaburzenie neuropsychiatryczne, które zalicza się do chorób tikowych. Przez długi czas zespół Tourette'a był uznawany za dziwaczne zaburzenie, kojarzone najczęściej z wykrzykiwaniem obscenicznych wyrazów i robieniem niepoprawnych politycznie i społecznie komentarzy. W rzeczywistości te symptomy występują u niewielkiej liczby chorych. Zespół Tourette'a nie jest już klasyfikowany jako rzadka dolegliwość, ale stosunkowo często zdarza się, że nie jest odpowiednio zdiagnozowany, ponieważ objawy w większości przypadków są łagodne. Choroba nie ma wpływu na poziom inteligencji lub na długość życia. Po okresie dojrzewania tiki zwykle stają się mniej dokuczliwe, a ciężka postać zespołu Tourette'a u dorosłych to rzadkość.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zespół Tourette’a - przyczyny

Na zespół Tourette’a częściej zapadają chłopcy niż dziewczynki, przy czym nie wiadomo do końca, jakie zmiany genetyczne i w jaki sposób go powodują. Choroba ujawnia się gwałtownie pomiędzy 2. a 15. rokiem życia, najczęściej w wieku 7 lat. Osoba z zespołem Tourette'a ma 50% szansy na przekazanie choroby swojemu potomstwu. Jednak odziedziczenie genetycznej skłonności do choroby nie jest jednoznaczne z wystąpieniem symptomów. Nawet osoby blisko spokrewnione mogą mieć różne objawy, a ich postaci mogą wahać się od łagodnych do ciężkich. Oprócz czynników dziedzicznych na chorobę wpływają również czynniki środowiskowe. Mimo iż nie wywołują zespołu Tourette'a, mogą przyczyniać się do pogorszenia symptomów. Niekiedy choroba autoimmunologiczna powoduje pojawienie się lub zwiększenie intensywności tików. Konkretne przyczyny wystąpienia zespołu Tourette'a pozostają jednak nadal niewyjaśnione.

Zespół Tourette’a - objawy i leczenie

Dziecko z zespołem Tourette'a staje się nadpobudliwe ruchowo, ma tiki ruchowe i głosowe, powtarza te same wyrazy (ten objaw to tak zwane perseweracje) lub wypowiada wulgaryzmy (koprolalia). Poza tym nie jest w stanie zapanować nad tym – pojawiają się niezależnie od ich woli. Początkowe tiki to mruganie oczami, ruchy ramion lub głowy, grymasy, pochrząkiwania czy mlaskania. W ciężkiej postaci choroby występują tiki złożone. Osoba chora podskakuje, dotyka siebie lub innych osób, kręci się w kółko, może wypowiadać słowa, które są pozbawione sensu. Choroba trwa do końca życia, czasem zdarzają się okresy remisji.

U większości chorych podjęcie leczenia nie jest konieczne. Nie istnieje skuteczne lekarstwo na wszystkie objawy choroby, ale stosowane metody często przynoszą rezultaty. W leczeniu zespołu Tourette'a stosuje się:

  • farmakoterapię – szczególnie przy przewlekłych tikach o dużym nasileniu; najczęściej stosuje się preparaty z grupy neuroleptyków, blokerów kanału wapniowego,
  • psychoterapię – skupia się na nauce kontroli oraz zamiany nieprawidłowego zachowania na zachowanie bardziej akceptowane społecznie.

W Polsce działa organizacja pomagająca dzieciom oraz rodzinom dotkniętym zespołem Tourette’a – Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a.

Joanna Brodziak, ponad rok temu

Bibliografia

  • Baron-Cohen S., Robertson M., Zespół Tourette'a, Wydawnictwo Naukowe PWN., Warszawa 2001, ISBN 83-01-13466-6
  • Namysłowska I., Psychiatria Dzieci i młodzieży., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4394-5
  • Jarema M., Rabe-Jabłońska J., Psychiatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4180-4

Źródła zewnętrzne

Neurologia

Komentarze (5)
~mama Tournetta
~mama Tournetta 7 miesięcy temu

@~kompatybilijny: Hej Chłopak, przeczytałam z zainteresowaniem Twój wpis. Nie wiem czy odczytasz moją odpowiedż. To nie jest tak, że wszyscy uważają Cie za takiego i siakiego. Są tysiące ludzi w Polsce, którzy Ciebie rozumieją i przyjmują.. To jest kwestia tylko i aż zmiany środowiska. Albo zmiana rytmu życia , poszukania zainteresowań. Ludzie Cie krzywdzą, to siedz na d.. w domu ile się da. Piszę co czuję. Kup sobie atlas czy bieżnie i ćwicz. Póżniej zapraw się w programowaniu i poszukaj takich studiów i pracy. Badz w tym dobry. Mądre srodowisko doceni Twoją intelignecję. Idiotami się nie przejmuj, bo takich jest mnóstwo wokół. Piszę to jako mama chłopaca 7-letniego, z aspergerem, zespołem touretta, i wybitną pamięcią, zdonościami matematycznymi. i własnie z wielkim nieszczęściem, bo odrzuca go grupa dzieci w szkole, w jego klasie. Wiele razy płakałam z tego powodu, w końcu zaczęłam się glęboko zastanawiac jak mu faktycznie pomóc. Bo przecież zawsze jest wyjście. Kupiłam mu książki z programowania, java, python, scratch. I co.. wciągnął się. Dzieci dalej go traktują jak dziwaka, ale wychowawczyni (nowa, poprzednia całe szczescie odeszla wybitna wredna i naśmiewająca się) docenia jego zdolności, bardzo podziwia. I to sie liczy, znaleć jakąś pasję, coś w czymś czujesz się dobrze. Nie bądż sfrustrowany, bo dlaczego masz płacić podwójnie, syndromem i jak piszesz psychopatia (czyli jestes mega strustrowany). Poznaj w necie ludzi z tym samym problemem. Oderwij sie od gier bo to g... Nakręca Ci problemy. Powodzenia!

Odpowiedz
~Marta
~Marta ponad rok temu

@~kompatybilijny: Skończysz szkołę i te wszystkie debile co sie z ciebie naśmiewali wstępna obiema nogami w dorosłość i beda żałować ze tak kogoś gnębili. Ty zmienisz otoczenie, pójdziesz na studia ścian spotkasz ludzi może nawet podobnych do siebie. Nie przejmuj sie- zaciśnij zęby i poszukaj innych znajomych- może przez internet? Pozdrawiam i życzę duzo siły

Odpowiedz
~kompatybilijny
~kompatybilijny ponad rok temu

Witam, nazywam się Piotr i aktualnie mam 16 lat. Cierpię na zespół tourettea od 6 roku zycia. Co prawda nie przeklinam, ale czesto powtarzam wyrazy i mam tiki związane z mruganiem, zucaniem głową i grymasami. Najczęściej występują w postaci "kombosa" tzn wszystko na raz, a jak wszyscy wiedza w Polsce ludzie są zwykle bardzo wredni i nietolerancyjni. Wszystkie osoby z klasy się na mnie wyżywają i bluzgają, oraz często nakłaniają do samobójstwa, gdyż ich zdaniem na świecie nie ma miejsca dla odmieńców " zje**nych genetycznie". Nie mam żadnych przyjaciół. Kiedy jakś nauczyciel przypapie ich na wyzywaniu mnie, to oni odpowiadają zwykle " jego można wyzywać bo ma tkiki". Przyznam, że faktycznie miewałem ( i nadal miewam, ale żadziej) myśli samobójcze, ale zawsze ratowało mnie to, co według moich rodziców jest najgorsze: uzależnienie od gier komputerowych. Niedawno zacząłem po prostu tłuc wszystkich, którzy chodź jeden eaz mnie wyzwą (jestem bardzo masywny i wysoki). Skutkuje na pewien czas, gdyż nie chcą otrzymać tak szyhko kolejnego złamanego nosa. Ja natomiast odkryłem, że krzywdzenie innych sprawia mi niebywałą radość i jest bardzo przyjemne. Wynika to z faktu, iż niewiarygodnie mało dobrych i potwornie dużo złych rzeczy spotkało mnie od innych. Po prostu chodują sobie psychopatę, który na dodatek ma rację. Oto radosna historia mojego życia. Kto chce się zamienić?!

Odpowiedz
~KaeNka 13
~KaeNka 13 ponad rok temu

Ja mam 12 lat. W wieku 4-6 lat jeżeli byłam zdenerwowana gryzłam swoją rękę, ale to przeszło. Aktualnie mam taki nawyk machania wiszącym przedmiotem przed oczami, często gdy to robię chodzę powoli i tworzę sobie przed oczami różne wydarzenia typu: Dziewczyna wstaje rano ubiera się do szkoły. Najpierw myślę o tym w co się ubierze a potem wyobrażam sobie jak to robi i nie wiedzieć czemu to mi sprawia przyjemność. Chowam to przed ludźmi. Czy to jest zespół Tourette'a ? Czy będą tego jakieś inne objawy? Proszę o odp.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zespół Tourette'a - przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Zespół Tourette'a - przyczyny, objawy, leczenie
Zespół Tourette'a - przyczyny, objawy, leczenie

Oswoić tiki

O tym jak żyje się w Polsce osobom chorym na zespół Tourette'a, czyli wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem (...) grup wsparcia i prowadzenia telefonu zaufania. Polskie Stowarzyszenie...

Zespół nerczycowy - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Dysfunkcja kłębuszków nerkowych u chorego na zespół nerczycowy.

Neurologia

Tiki nerwowe - objawy, czynniki łagodzące

nerwowy * Domowy syrop ziołowy na stres  * Choroba tikowa * Objawy stresu Najcięższą formą tików nerwowych jest tak zwany zespół Tourette'a (...) u płci męskiej. Tiki nerwowe - objawy Powstanie...

Kręcz szyi - przyczyny, objawy, leczenie

Dziecko z zespołem Klippla i Feila

Dziecko z zespołem Klippla i Feila

Zespół Klippla-Feila. Na zdjęciu widoczne jest charakterystyczne dla tej choroby skrócenie szyi.

Zespół suchego oka - film łzowy, przyczyny, objawy, leczenie

Zespół suchego oka: przyczyny (WIDEO)

Zespół suchego oka: przyczyny (WIDEO) Odtwórz wideo

Zespół suchego oka polega na niedostatecznym wydzielaniu łez, w efekcie następuje złuszczanie się nabłonka gałki ocznej, która staje (...) . Czasami pojawia się ból i nadwrażliwość na światło. Powieki sprawiają wrażenie ciężkich. Zespół...

Neurologia

Choroba tikowa

, osiągając apogeum po blisko 10 latach od wystąpienia pierwszych objawów. U połowy osób cierpiących na zespół Tourette'a objawy znacznie się zmniejszają, a (...) Zespół Tourette'a...

Rak tarczycy - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie

Operacja przeszczepu tchawicy

Operacja przeszczepu tchawicy

Zabieg przeszczepu tchawicy był bardzo skomplikowany i trwał ponad 12 godzin. Wyhodowaną tchawicę wraz z oskrzelami przeszczepił zespół lekarzy z różnych europejskich krajów.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) - przyczyny powstawania, objawy, rozpoznanie, leczenie

Jajnik policystyczny - zdjęcia

Jajnik policystyczny - zdjęcia

Powodem zachorowania jest m.in. nadmierna ilość męskich hormonów.

Zespół Downa - przyczyny, objawy, leczenie

Dziecko z zespołem Downa (zdjęcia)

Dziecko z zespołem Downa (zdjęcia)

Chorzy z zespołem Downa posiadają mniejszą zdolność poznawczą, która oscyluje pomiędzy lekką a umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną.