Zespół Fregoliego

Istnieje bardzo wiele dziwnych zaburzeń psychicznych, ale  jednym z najbardziej tajemniczych jest zespół Fregoliego. To bardzo rzadko występujące schorzenie, które objawia się irracjonalnym przekonaniem chorego, że wszystkie spotykane przez niego osoby są w rzeczywistości jednym i tym samym człowiekiem, który zmienia swój wygląd zewnętrzny. Urojenia mogą wynikać nie tylko z zaburzeń natury psychicznej, ale również towarzyszyć chorobom neurologicznym. Na czym dokładnie polega zespół Fregoliego i jakie są jego przyczyny?

Coraz więcej Polaków cierpi na depresję

Przyczyny zespołu Fregoliego

Do tej pory nie ma jednorodnego stanowiska co do przyczyn rozwoju zespołu Fregoliego. Podaje się jedynie, że myśli urojeniowe mogą wynikać z zaburzeń psychicznych lub neurologicznych. Oprócz irracjonalnego przekonania, że wszyscy ludzie to tak naprawdę jedna osoba, u chorego pojawiają się też urojenia prześladowcze.

Nazwa choroby wywodzi się od nazwiska włoskiego aktora – Leopolda Fregoliego, który zyskał sławę właśnie dlatego, że podczas swoich występów teatralnych potrafił niezwykle szybko zmieniać swój wizerunek sceniczny.

Po raz pierwszy schorzenie to opisali Paul Courbon i Gustave Fail w 1927 roku. Ich publikacja traktowała o przypadku młodej kobiety, która twierdziła, że prześladują ją dwaj mężczyźni, przybierający postać różnych ludzi. Zespół Fregoliego to rodzaj zaburzenia paranoidalnego. Jako jednostka chorobowa należy do urojeniowego syndromu błędnej identyfikacji (ang. Delusional Misidentification Syndrome, DMS). Chorzy na DMS wierzą, że ludzie, przedmioty albo miejsca utraciły lub zmieniły swoją tożsamość. W grupie zaburzeń urojeniowych błędnej identyfikacji, oprócz zespołu Fregoliego, znajdują się takie choroby, jak:

  • zespół sobowtóra – kiedy pacjent wierzy, iż istnieje osoba identyczna pod względem wizualnym i psychicznym do niego samego;
  • zespół Capgrasa – kiedy pacjent jest przekonany, że ludzie z najbliższego otoczenia (rodzina, przyjaciele, sąsiedzi, znajomi) zostali zamienieni na „obcych intruzów”, identycznie wyglądających;
  • zespół intermetamorfozy – kiedy pacjent twierdzi, że osoby z jego najbliższego środowiska wymieniają się między sobą wyglądem zewnętrznym i „pożyczają sobie” tożsamość.

Leczenie zespołu Fregoliego

Zespół Fregoliego należy do zaburzeń urojeniowych ksobnych. Co to znaczy? Chorzy odnoszą do siebie własne irracjonalne myśli i są przekonani, że świat stoi w opozycji do nich, że każdy czyha na ich życie. Z tego też względu syndromowi błędnej identyfikacji często towarzyszą urojenia prześladowcze. Wskutek nieznajomości precyzyjnych przyczyn rozwoju choroby nie udało się do tej pory opracować skutecznych metod leczenia. Terapia zespołu Fregoliego bazuje na leczeniu objawowym, czyli farmakoterapii – chorym podaje się leki przeciwpsychotyczne – oraz na pracy z psychoterapeutą. Miejmy nadzieję, że najnowsze odkrycia w zakresie funkcjonowania mózgu pozwolą na znalezienie skutecznej metody leczenia i pomocy osobom chorym na zespół Fregoliego.

psycholog Kamila Krocz, ponad rok temu

Bibliografia

  • Bilikiewicz A., Pużyński S., Rybakowski J., Wciórka J., (red.), Psychiatria. Podstawy psychiatrii, t. 1, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2002, ISBN 83-87944-67-X.

Zespoły urojeniowe i otępienie

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Urojenia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Urojenia
Urojenia

Zespół Cotarda - charakterystyka, przyczyny, objawy

Zespół Cotarda - charakterystyka, przyczyny, objawy

albo że jego ciało się rozpada. Ponadto pojawiają się poczucie winy, silny lęk i urojenia kary. Jak dokładnie objawia się zespół Cotarda i jakim zaburzeniom (...) psychicznych, jak anoreksja czy bulimia. Zespół Cotarda - przyczyny Nie...

Urojenia

Zespół Capgrasa

, np. członkowie rodziny, przyjaciele, sąsiedzi, zostały zamienione na obcych ludzi, identycznych w wyglądzie. Urojenia o takim charakterze mogą występować (...) . Jak może objawiać się zespół Capgrasa, oprócz urojenia...

Urojenia

Depresja: urojenia (WIDEO)

Depresja: urojenia (WIDEO) Odtwórz wideo

urojenia winy i kary. Opierają się na przekonaniu nihilistycznym, o marności życia ludzkiego i kruchości egzystencji. Urojeniom depresyjnym towarzyszy hipochondria. Jak objawiają się urojenia w depresji?

Urojenia

Zaburzenia myślenia

Zaburzenia myślenia

. Do najbardziej znanych zaburzeń myśli należą m.in.: urojenia, myśli natrętne, neologizmy, sałata słowna, myślenie magiczne lub symboliczne. Najczęściej (...) zdrowych (np. artystów, uczonych), najczęściej jednak diagnozuje się je u...

Urojenia

Ciąża urojona

Ciąża urojona jest przykładem poważnego zaburzenia psychicznego, dotyczącego kobiet, które borykają się z problemem niepłodności i bezskutecznie starają się o dziecko albo pań, które przeżywają ogromny stres i lęk przed tym, że mogą począć dziecko, którego...

Zespół nerczycowy - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Dysfunkcja kłębuszków nerkowych u chorego na zespół nerczycowy.

Rak tarczycy - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie

Operacja przeszczepu tchawicy

Operacja przeszczepu tchawicy

Zabieg przeszczepu tchawicy był bardzo skomplikowany i trwał ponad 12 godzin. Wyhodowaną tchawicę wraz z oskrzelami przeszczepił zespół lekarzy z różnych europejskich krajów.