Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Złamanie mostka - objawy, diagnoza, leczenie

Avatar placeholder
20.12.2022 11:49
Złamanie mostka
Złamanie mostka (adobestock)

Złamanie mostka następuje głównie w wypadkach komunikacyjnych, gdy klatka piersiowa uderza o kierownicę lub w wyniku zmiażdżenia. Od kiedy jazda samochodem z zapiętymi pasami bezpieczeństwa stała się obowiązkowa, notuje się więcej przypadków tego typu urazów. Najczęściej złamaniu ulega trzon mostka, rzadko z przemieszczeniem. Jest to uraz ciężki, który może powodować uszkodzenie narządów wewnętrznych klatki piersiowej, w szczególności serca i płuc.

spis treści

1. Objawy i diagnoza złamania mostka

Przy złamaniu mostka może dojść do obrażeń naczyń krwionośnych, a także złamania żeber. Wówczas pacjent ma trudności z oddychaniem. Ze względu na towarzyszące mu uszkodzenia, złamanie mostka może prowadzić do śmierci pacjenta. Według statystyk, aż 25-45% pacjentów umiera. Jeśli jednak złamanie nie spowodowało innych obrażeń, szanse na powrót do zdrowia są bardzo duże.

Mostek człowieka
Mostek człowieka

Zapadnięciu się mostka w przypadku jego złamania zapobiega silna i elastyczna błona.

zobacz galerię
Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Do objawów złamania mostka zalicza się ból, tkliwość, zasinienie, obrzęk, a także trzeszczący dźwięk wydawany na skutek pocierania złamanych części mostka. Połamane fragmenty mogą poruszać się pod skórą podczas oddychania.

Złamanie mostka rozpoznaje się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego. Niekiedy konieczna jest również tomografia komputerowa. Chorzy powinni zostać na obserwacji w szpitalu – należy bowiem upewnić się, czy nie doszło do stłuczenia serca. Złamania mostka z przemieszczeniem do śródpiersia kwalifikują się do leczenia operacyjnego, nastawienia złamania i zespolenia odłamów.

2. Leczenie złamanego mostka

Leczenie bezoperacyjne wiąże się z koniecznością przyjmowania środków przeciwbólowych. Nie warto sięgać po najsilniejsze preparaty. Lepiej jest zacząć od łagodniejszych środków i w miarę potrzeby wypróbować mocniejsze. Nie należy spodziewać się unieruchomienia mostka, jak ma to miejsce w przypadku złamania ręki lub nogi. Obecnie popularny jest pogląd, że proces gojenia przebiega lepiej wtedy, gdy pacjent może swobodnie oddychać i w miarę naturalnie się poruszać.

Jeśli złamanie jest duże, konieczna może być operacja w celu ustabilizowania mostka. Jednak taka sytuacja należy raczej do rzadkości. Po złamaniu pacjent powinien dużo odpoczywać, najlepiej w łóżku. Przez pierwsze dwa tygodnie należy do minimum ograniczyć ruch. Wystarczy odrobina spaceru po domu. W tym okresie środki przeciwbólowe są niezbędne. Po kilku tygodniach można zacząć stopniowo wracać do normalnego trybu życia. Warto wsłuchiwać się w reakcje swojego ciała. Zmuszanie się do niektórych czynności nie ma sensu. Lepiej jest odczekać trochę czasu i spróbować ponownie. Przede wszystkim należy uważać, by nie ruszyć złamanego miejsca.

Dobrym pomysłem jest rehabilitacja po złamaniu mostka. Dzięki ćwiczeniom pod okiem specjalisty można stopniowo odbudować siły i mięśnie klatki piersiowej. Ponadto możliwe jest przywrócenie pełnego zakresu ruchu, co jest kluczowe dla normalnego funkcjonowania. Początki mogą być trudne, ale z czasem pojawią się efekty ćwiczeń. Zupełny powrót do zdrowia i ustąpienie dolegliwości bólowych zajmują dużo czasu, ale przy dobrych chęciach szanse na odzyskanie sprawności są duże. U większości pacjentów złamanie mostka goi się podręcznikowo.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze