Złamanie mostka

Złamanie mostka następuje głównie w wypadkach komunikacyjnych, gdy klatka piersiowa uderza o kierownicę lub w wyniku zmiażdżenia. Od kiedy jazda samochodem z zapiętymi pasami bezpieczeństwa stała się obowiązkowa, notuje się więcej przypadków tego typu urazów. Najczęściej złamaniu ulega trzon mostka, rzadko z przemieszczeniem. Jest to uraz ciężki, który może powodować uszkodzenie narządów wewnętrznych klatki piersiowej, w szczególności serca i płuc.

Objawy i diagnoza złamania mostka

Przy złamaniu mostka może dojść do obrażeń naczyń krwionośnych, a także złamania żeber. Wówczas pacjent ma trudności z oddychaniem. Ze względu na towarzyszące mu uszkodzenia, złamanie mostka może prowadzić do śmierci pacjenta. Według statystyk, aż 25-45% pacjentów umiera. Jeśli jednak złamanie nie spowodowało innych obrażeń, szanse na powrót do zdrowia są bardzo duże.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Mostek człowieka

Zapadnięciu się mostka w przypadku jego złamania zapobiega silna i elastyczna błona.

Do objawów złamania mostka zalicza się ból, tkliwość, zasinienie, obrzęk, a także trzeszczący dźwięk wydawany na skutek pocierania złamanych części mostka. Połamane fragmenty mogą poruszać się pod skórą podczas oddychania.

Złamanie mostka rozpoznaje się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego. Niekiedy konieczna jest również tomografia komputerowa. Chorzy powinni zostać na obserwacji w szpitalu – należy bowiem upewnić się, czy nie doszło do stłuczenia serca. Złamania mostka z przemieszczeniem do śródpiersia kwalifikują się do leczenia operacyjnego, nastawienia złamania i zespolenia odłamów.

Leczenie złamanego mostka

Leczenie bezoperacyjne wiąże się z koniecznością przyjmowania środków przeciwbólowych. Nie warto sięgać po najsilniejsze preparaty. Lepiej jest zacząć od łagodniejszych środków i w miarę potrzeby wypróbować mocniejsze. Nie należy spodziewać się unieruchomienia mostka, jak ma to miejsce w przypadku złamania ręki lub nogi. Obecnie popularny jest pogląd, że proces gojenia przebiega lepiej wtedy, gdy pacjent może swobodnie oddychać i w miarę naturalnie się poruszać.

Jeśli złamanie jest duże, konieczna może być operacja w celu ustabilizowania mostka. Jednak taka sytuacja należy raczej do rzadkości. Po złamaniu pacjent powinien dużo odpoczywać, najlepiej w łóżku. Przez pierwsze dwa tygodnie należy do minimum ograniczyć ruch. Wystarczy odrobina spaceru po domu. W tym okresie środki przeciwbólowe są niezbędne. Po kilku tygodniach można zacząć stopniowo wracać do normalnego trybu życia. Warto wsłuchiwać się w reakcje swojego ciała. Zmuszanie się do niektórych czynności nie ma sensu. Lepiej jest odczekać trochę czasu i spróbować ponownie. Przede wszystkim należy uważać, by nie ruszyć złamanego miejsca.

Dobrym pomysłem jest rehabilitacja po złamaniu mostka. Dzięki ćwiczeniom pod okiem specjalisty można stopniowo odbudować siły i mięśnie klatki piersiowej. Ponadto możliwe jest przywrócenie pełnego zakresu ruchu, co jest kluczowe dla normalnego funkcjonowania. Początki mogą być trudne, ale z czasem pojawią się efekty ćwiczeń. Zupełny powrót do zdrowia i ustąpienie dolegliwości bólowych zajmują dużo czasu, ale przy dobrych chęciach szanse na odzyskanie sprawności są duże. U większości pacjentów złamanie mostka goi się podręcznikowo.

Joanna Brodziak, ponad rok temu

Bibliografia

  • Gaździk T. (red.), Crash Course - ortopedia i reumatologia, Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN 83-89581-84-6
  • Gaździk T., Podstawy ortopedii i traumatologii narządu ruchu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-3317-9
  • Kusz D. Kompendium traumatologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-3766-1

Źródła zewnętrzne

Ortopedia

Komentarze (2)
~tłumacz
~tłumacz ponad rok temu

Mam 50 lat. Rok temu przechodziłam ciężki zawal zawał. W czasie reanimacji Jestem po reanimacji w trakcie której złamane były wszystkie żebra i mostek. Od pewnego czasu boli mnie mostek przy dotyku i w trakcie chodzenia / nie zawsze /. Czy mogą to być bóle przy zmianie pogody ? Nadmieniam, że nie są to bóle za mostkiem.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Złamanie mostka
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Nerwica?

~Vanessa 1234 • ostatni post 9 godzin temu

1

SM

~Sebalesniak8 • ostatni post 18 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Złamanie mostka
Złamanie mostka

Mostek człowieka

Mostek człowieka

Zapadnięciu się mostka w przypadku jego złamania zapobiega silna i elastyczna błona.

Złamania i zwichnięcia

Postępowanie w przypadku złamania ręki (WIDEO)

Postępowanie w przypadku złamania ręki (WIDEO) Odtwórz wideo

Złamanie to rodzaj uszkodzenia kości na całej jej szerokości. Wyróżnia się również pęknięcia i nadłamania. Uszkodzenia kości płaskich dzieli (...) się na złamania trzonu, szyjki oraz występów kostnych. Mogą mieć charakter...

Zgaga - przyczyny, refluks, leczenie

10 sposobów na pozbycie się zgagi

10 sposobów na pozbycie się zgagi

charakterystyczne jest występowanie bolesności i uczucia pieczenia w okolicy mostka. Zmień nawyki żywieniowe Zgaga często dotyka osoby niezdrowo się odżywiające