Złamanie obojczyka

Złamanie obojczyka najczęściej powstaje jako uraz pośredni spowodowany upadkiem na wyciągniętą rękę lub bark. Ten typ urazu jest stosunkowo częsty u noworodków podczas porodu. W miejscu złamania kości pojawia się ból, obrzęk, trudno unieść rękę. Po tym, jak obrzęk ustąpił, można wyczuć złamanie przez skórę. Pacjent może mieć mdłości, zawroty głowy i tak zwane mroczki przed oczami. Pęknięcie kości następuje przeważnie w miejscu, w którym obojczyk wygina się do przodu. Rzadko dochodzi do uszkodzenia splotu barkowego i tętnicy podobojczykowej.

Zobacz film: "Postępowanie w przypadku złamania ręki"

Powikłania po złamaniu obojczyka

Jak przy każdym złamaniu, należy liczyć się z ryzykiem powikłań. Możliwe są wymienione wcześniej uszkodzenia splotu barkowego lub tętnicy podobojczykowej. Ten drugi uraz stanowi realne zagrożenie dla życia pacjenta, ponieważ odłamki kości mogą wywołać krwotok wewnętrzny.

Prognoza dla pacjenta dotycząca czasu zrostu kości jest uzależniona od wieku, stanu zdrowia, stopnia złożoności złamania i jego lokalizacji. Dorośli muszą przygotować się na minimum 3-4 tygodnie unieruchomienia kości. W tym okresie zaczyna się proces gojenia. Nastolatki potrzebują niewiele mniej czasu na zrost kości, a dzieci takie same efekty osiągają w ciągu dwóch tygodni. Potem nastepuje rehabilitacja po złamaniu obojczyka. Zaczyna się ona od ćwiczeń pasywnych, następnie pacjent przechodzi do ćwiczeń aktywnych.

Pełne zrośnięcie kości ma miejsce zwykle po 16 tygodniach u dorosłych i po niewiele krótszym okresie u dzieci i młodzieży. Pacjenci, którzy przeszli rehabilitację, w ciągu 6-9 tygodni osiągają ponad 85% zakres ruchu, a do roku po złamaniu wracają do pełni sił. Przez kilka miesięcy po złamaniu możliwe jest wyczuwanie guza pod skórą w miejscu urazu. Jest to naturalne zjawisko, którym nie warto się przejmować.

Diagnostyka i leczenie złamanego obojczyka

Złamanie obojczyka wymaga unieruchomienia, które nie pozwoli przesuwać się odłamkom. Rękę należy podwiesić na temblaku lub obandażować zgiętą kończynę w łokciu do tułowia. W leczeniu stosuje się opatrunek ósemkowy (plecakowy) przez 4-5 tygodni.

Złamanie obojczyka - RTG

Na zdjęciu rentgenowskim widać miejsce złamania kości obojczykowej.

Przez ten czas kość zrasta się. U ponad 90% pacjentów ze złamanym obojczykiem takie bezoperacyjne leczenie kończy się sukcesem. Czasami jednak konieczna jest interwencja chirurga. Operacja jest niezbędna, gdy doszło do złamania w kilku miejscach, gdy obojczyk jest wysunięty do przodu, przy złamaniu otwartym, w przypadku uszkodzenia nerwów, a także gdy po kilku miesiącach od złamania kość obojczyka pozostaje niezrośnięta.

Standardową metodą diagnozowania złamania obojczyka jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, jednak w przypadku dzieci bardziej efektywna może być tomografia komputerowa. Ponadto lekarz sprawdza, czy nerwy i naczynia krwionośne nie uległy uszkodzeniu. Takie obrażenia są rzadkie, ale warto upewnić się, ponieważ wymagają one interwencji lekarskiej.

Jak żyć po złamaniu obojczyka? Należy pamiętać, że przez około 12 tygodni konieczne jest zachowanie ostrożności. Ból ustępuje w ciągu kilku tygodni od urazu, ale warto traktować go jak swego rodzaju drogowskaz. Jeśli pacjent odczuwa dyskomfort i dolegliwości bólowe, na przykład podczas kierowania samochodem, powinien na jakiś czas zrezygnować z tej czynności. Stopniowo można wracać do pełnej aktywności w życiu codziennym.

Joanna Brodziak, 4 miesiące temu

Bibliografia

  • Marczyński W. (red.), Postępowanie praktyczne w ortopedii i traumatologii, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-94-7
  • Gaździk T., Podstawy ortopedii i traumatologii narządu ruchu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-3317-9
  • Debrunner H.U., Hepp W.R. Diagnostyka w ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3416-5

Źródła zewnętrzne

Ortopedia

Komentarze (13)
~Zora
~Zora ponad rok temu

Złamałam obojczyk lewy z przemieszczeniem. Na początku, na rtg zrobionym tydzień po złamaniu widać było znaczne przesunięcie, kości były od siebie mocno oddalone. Ortopeda zalecił mocniej ściągnąć ósemkę, cały czas trzymać się pozycji wyprostowanej ze ściągniętymi maksymalnie łopatkami. Spałam wyłącznie na siedząco, z naciągniętą mocno ósemką na wielu poduszkach, złamaną rękę odginałam do tyłu tak, żeby obojczyk się nie skracał. Po tygodniu takiego prostowania odstęp między kości w miejscu złamania zrobił się wyraźnie mniejszy. Rękę po stronie złamania trzymałam na poduszkach, wysoko, dłonią ściskałam piłeczkę (żeby poprawić krążenie), a pod pachę wkładałam poduszki i ręczniki, żeby zmniejszyć ucisk ósemki. Brałam też leki przeciwzakrzepowe ze względu na brak ruchu ręki. Nie brałam przeciwbólowych, więc alkohol piłam w normalnych ilościach, przy przeciwbólowych odradzam. Obojczyk generalnie dobrze się zrasta, o ile zachowuje się wyprostowaną pozycję.

Odpowiedz
~Witek
~Witek ponad rok temu

@~Michal: Witaj. Również mam złamany obojczyk (prawy). Przez pierwsze dwa tyg. nosiłem gips ósemkowy, później ortezę (pajączka). Po 6 tygodniach okazało się, że kości się nie zrosły, ale lekarz powiedział, że na zdjęciu rtg widać taką "mgiełkę" pomiędzy kośćmi, i że to jest formujący się zrost i że z klinicznego punktu widzenia wszystko ogólnie jest ok. Zalecił przez kolejne 5 tygodni nosić ortezę. Pozostaje jeden szczegół... ja również widziałem to zdjęcie i to, co zobaczyłem z lekka mnie przeraziło. Mianowicie kości są od siebie odsunięte (jedna jest na dole, druga ma górze), przez co nie są w jednej linii. Jeśli nawet jakimś cudem się zrosną, to będzie to mocno prowizoryczny zrost i przy pierwszym lepszym obciążeniu nastąpi "krach". Znajoma rehabilitantka powiedziała, że powstanie "staw rzekomy" i że przy takim ułożeniu kości lekarz powinien skierować na operacyjne nastawienie, gdyż przy obecnym ustawieniu, zrośnięty obojczyk będzie bardzo słaby i podatny na kolejne złamania. Przy okazji odpowiadania na wątpliwości Michała, proszę o wypowiedzi osób, które miały podobne problemy i jak przebiegało dalsze leczenie? Wracając do Twoich pytań - przyjmowanie wapnia i magnezu jest bardzo wskazane, a lekarz dodatkowo przepisał mi Osteogenon. Kość w gipsie może się przemieścić i to nie tylko podczas snu. Przyznaję, że były sytuacje, gdy musiałem pomóc swojej mamie staruszce coś przenieść, pomóc w zakupach itp i czułem, że po takich wyczynach coś tam się przesunęło, Tak więc całkowicie odradzam obciążanie ręki po stronie złamania (ale prawą ręką możesz spokojnie zakupy nosić). Po nocy też czasem dało się odczuć jakby coś się przesunęło i to pomimo, że oczywiście spałem w gipsie, do tego lekarz zalecił spanie w pozycji półsiedzącej-półleżącej i to wyłącznie na plecach. Spanie na którymkolwiek boku odpada. Sex na stojaka w pozycji tylnej spokojnie można uprawiać :) Jeśli nie ma powikłań, to pełna sprawność powinna powrócić po około 16 tygodniach. Rehabilitacja jest konieczna. W czasie zrastania pole magnetyczne, po zdjęciu gipsu i uformowaniu zrostu ćwiczenia na wyciągach bloczkowych zwiększające siłę i zakres ruchu osłabionej kończyny. Piwo w niczym nie przeszkadza. Jak to mawia znajomy lekarz z poczuciem humoru "jak tylko dwa browarki, to looozik" :) Życzę szybkiego powrotu do zdrowia i pozdrawiam, Witek

Odpowiedz
~Michal
~Michal ponad rok temu

zlamalem lewy obojczyk . nieboli lecz gdy klade sie spac jest proble. mam kilka pytan bo nie dalem rady zapytac lekarza prosze o pomoc mam 25 lat przepraszam za bledy ortograficzne lecz uzywam klawiatury ekranowej prosze o wyrozumialosc Pozdrawiam Michal - czy może okazać się, że po 6tygodniach kość się nie zrośnie? - czy wskazane jest przyjmowanie wapnia i magnezu? - czy kość w gipsie może się przemieścić np podczas snu gdy w czasie snu zmieniam pozycje? - jak walczyć z mrowieniem ręki? - czy mogę uprawiać sex w pozycji stojącej? - czy mogę nosić zakupy prawą ręką? - czy mogę spać na prawym boku? - po jakim czasie od zdjęcia gipsu uzyskam pełną sprawność? - czy po zdjęciu gipsu konieczna będzie rehabilitacja a jeśli tak to jak ona będzie wyglądać? - czy od czasu do czasu mogę wypić 1-2 piwa?

Odpowiedz
~pakmak
~pakmak ponad rok temu

@~zuzik123: Witam moja córka ma złamanie jak na foto jest w gipsie od 22 maja można wiedzieć jak u was teraz wygląda sytuacja bo u nas dziś kolejne zdjęcie i praktycznie brak poprawy na lepsze ale jak to lekarz powiedział jest bez zmian ale nie jest gorzej

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Złamanie obojczyka
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 20 godzin temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Złamanie obojczyka
Złamanie mostka

Mostek człowieka

Mostek człowieka

Zapadnięciu się mostka w przypadku jego złamania zapobiega silna i elastyczna błona.

Złamania i zwichnięcia

Postępowanie w przypadku złamania ręki (WIDEO)

Postępowanie w przypadku złamania ręki (WIDEO) Odtwórz wideo

Złamanie to rodzaj uszkodzenia kości na całej jej szerokości. Wyróżnia się również pęknięcia i nadłamania. Uszkodzenia kości płaskich dzieli (...) się na złamania trzonu, szyjki oraz występów kostnych. Mogą mieć charakter...