Trwa ładowanie...

Normy cukru we krwi - przygotowanie do badania i jego wykonanie, wskazania do badania, test doustnego obciążenia glukozą, normy u kobiet w ciąży

Avatar placeholder
Dorota Brzostek 30.09.2021 16:22
Normy cukru we krwi - przygotowanie do badania i jego wykonanie, wskazania do badania, test doustnego obciążenia glukozą, normy u kobiet w ciąży
Normy cukru we krwi - przygotowanie do badania i jego wykonanie, wskazania do badania, test doustnego obciążenia glukozą, normy u kobiet w ciąży

Jednym z podstawowych badań, które powinni wykonywać wszyscy, nawet osoby zdrowe, jest oznaczenie poziomu cukru we krwi. Jak jednak wygląda badanie? Jakie są normy cukru we krwi?

spis treści

1. Normy cukru we krwi - przygotowanie do badania i jego wykonanie

Aby ustalić, czy normy cukru we krwi są prawidłowe, a także aby kontrolować leczenie hiperglikemii lub hipoglikemii, wykonuje się odpowiednie badanie. Zgłaszając się na badanie mające oznaczyć normy cukru we krwi, należy być na czczo (musi minąć 8 godzin od przyjmowania posiłków i napojów). Poziom cukru można jednak oznaczać też po posiłku – jest tak w przypadku osób ze zdiagnozowaną cukrzycą, a także jako część testu doustnego obciążenia glukozą (pierwszą próbkę krwi pobiera się na czczo, kolejną po wypiciu płynu zawierającego glukozę, następne w określonych odstępach czasu). Normy cukru we krwi powinna oznaczyć też każda kobieta będąca między 24 a 28 tygodnie ciąży. Jak przeprowadzane jest badanie? Z żyły pobierana jest próbka krwi. Można też normy cukru we krwi kontrolować samemu – poprzez nakłucie skóry opuszka palca ręki.

Normę cukru we krwi można oznaczyć nakłuwając skórę opuszka palca
Normę cukru we krwi można oznaczyć nakłuwając skórę opuszka palca

2. Normy cukru we krwi - wskazania do badania

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

Poziom cukru we krwi powinien być oznaczany w kilu konkretnych przypadkach. Normy cukru we krwi powinni oznaczyć: chorzy na cukrzycę (kilka razy w ciągu dnia), kobiety w ciąży, osoby, u których pojawiają się objawy hiperglikemii lub hipoglikemii. Poza badanie to powinno być wykonywane przy rutynowych badaniach laboratoryjnych.

Pięć chorób, które można pomylić z cukrzycą
Pięć chorób, które można pomylić z cukrzycą [6 zdjęć]

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Jest jedną z głównych przyczyn śmierci na całym świecie.

zobacz galerię

3. Normy cukru we krwi - test doustnego obciążenia glukozą

Prawidłowa norma cukru we krwi wynosi od 70 do 99 mg/Dl. Jeżeli norma jest podwyższona, mówimy o stanie przedcukrzycowym (od 100 do 125 mg/Dl) lub o cukrzycy (nie mniej niż 126 mg/Dl w co najmniej dwóch pomiarach). Jeżeli chodzi o test doustnego obciążenia glukozą, to prawidłowa norma cukru we krwi wynosi w tym przypadku poniżej 140 mg/Dl. O nieprawidłowej tolerancji glukozy mówimy, gdy wynik wynosi od 140 do 200 mg/Dl, a o cukrzycy, gdy norma cukru we krwi jest znacznie przekroczona i wynosi powyżej 200 mg/Dl w co najmniej dwóch pomiarach. Należy pamiętać, że dane te nie dotyczą kobiet w ciąży. W teście doustnego obciążenia glukozą drugą próbkę krwi pobiera się po dwóch godzinach od spożycia płynu z 75 g glukozy.

Zobacz także:

4. Normy cukru we krwi - normy u kobiet w ciąży

Dla kobiet w ciąży norma cukru we krwi powinna wynosić poniżej 140 mg/Dl. O nieprawidłowym poziomie mówimy, gdy wynik przekracza 140 mg/Dl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Glukoza w moczu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze