Normy cukru we krwi - przygotowanie do badania i jego wykonanie, wskazania do badania, test doustnego obciążenia glukozą, normy u kobiet w ciąży

Jednym z podstawowych badań, które powinni wykonywać wszyscy, nawet osoby zdrowe, jest oznaczenie poziomu cukru we krwi. Jak jednak wygląda badanie? Jakie są normy cukru we krwi?

1. Normy cukru we krwi - przygotowanie do badania i jego wykonanie

Aby ustalić, czy normy cukru we krwi są prawidłowe, a także aby kontrolować leczenie hiperglikemii lub hipoglikemii, wykonuje się odpowiednie badanie. Zgłaszając się na badanie mające oznaczyć normy cukru we krwi, należy być na czczo (musi minąć 8 godzin od przyjmowania posiłków i napojów). Poziom cukru można jednak oznaczać też po posiłku – jest tak w przypadku osób ze zdiagnozowaną cukrzycą, a także jako część testu doustnego obciążenia glukozą (pierwszą próbkę krwi pobiera się na czczo, kolejną po wypiciu płynu zawierającego glukozę, następne w określonych odstępach czasu). Normy cukru we krwi powinna oznaczyć też każda kobieta będąca między 24 a 28 tygodnie ciąży. Jak przeprowadzane jest badanie? Z żyły pobierana jest próbka krwi. Można też normy cukru we krwi kontrolować samemu – poprzez nakłucie skóry opuszka palca ręki.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Normę cukru we krwi można oznaczyć nakłuwając skórę opuszka palca
Normę cukru we krwi można oznaczyć nakłuwając skórę opuszka palca

2. Normy cukru we krwi - wskazania do badania

Poziom cukru we krwi powinien być oznaczany w kilu konkretnych przypadkach. Normy cukru we krwi powinni oznaczyć: chorzy na cukrzycę (kilka razy w ciągu dnia), kobiety w ciąży, osoby, u których pojawiają się objawy hiperglikemii lub hipoglikemii. Poza badanie to powinno być wykonywane przy rutynowych badaniach laboratoryjnych.

Pięć chorób, które można pomylić z cukrzycą
Pięć chorób, które można pomylić z cukrzycą [6 zdjęć]

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Jest jedną z głównych przyczyn śmierci na całym świecie....

zobacz galerię

3. Normy cukru we krwi - test doustnego obciążenia glukozą

Prawidłowa norma cukru we krwi wynosi od 70 do 99 mg/Dl. Jeżeli norma jest podwyższona, mówimy o stanie przedcukrzycowym (od 100 do 125 mg/Dl) lub o cukrzycy (nie mniej niż 126 mg/Dl w co najmniej dwóch pomiarach). Jeżeli chodzi o test doustnego obciążenia glukozą, to prawidłowa norma cukru we krwi wynosi w tym przypadku poniżej 140 mg/Dl. O nieprawidłowej tolerancji glukozy mówimy, gdy wynik wynosi od 140 do 200 mg/Dl, a o cukrzycy, gdy norma cukru we krwi jest znacznie przekroczona i wynosi powyżej 200 mg/Dl w co najmniej dwóch pomiarach. Należy pamiętać, że dane te nie dotyczą kobiet w ciąży. W teście doustnego obciążenia glukozą drugą próbkę krwi pobiera się po dwóch godzinach od spożycia płynu z 75 g glukozy.

Zobacz także:

4. Normy cukru we krwi - normy u kobiet w ciąży

Dla kobiet w ciąży norma cukru we krwi powinna wynosić poniżej 140 mg/Dl. O nieprawidłowym poziomie mówimy, gdy wynik przekracza 140 mg/Dl.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Test obciążenia glukozą

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy