Trwa ładowanie...

Stan przedcukrzycowy - objawy, przebieg, przyczyny

2 mln Polaków ma stan przedcukrzycowy – wynika z najnowszego raportu ekspertów pt. "Polska w stanie przedcukrzycowym". Tyle samo osób cierpi na cukrzycę. O tym, jak poważny jest to problem, głośno zaczynają mówić nie tylko lekarze, ale także politycy. W sejmie ma nawet powstać parlamentarny zespół ds. diabetyków. Wszystko po to, by ograniczyć liczbę chorych.

1. Co to jest stan przedcukrzycowy?

Z raportu "Polacy w stanie przedcukrzycowym" wynika, że 63 proc. ankietowanych wie, czym jest cukrzyca. Ok. 5 proc. badanych nie ma wiedzy, co to za choroba. Dla porównania, o stanie przedcukrzycowym słyszało 39 proc. badanych, aż 17 proc. nie znało tego pojęcia.

Tymczasem stan przedcukrzycowy, choć nie jest chorobą, dotyczy 2 mln Polaków. Najczęściej diagnozowany jest u osób pomiędzy 40. a 55. rokiem życia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Objawy cukrzycy"

  • Jest to taki stan, w którym poziom glukozy we krwi jest nieznacznie podwyższony ponad normę. Nie jest jednak wystarczająco wysoki, by lekarz mógł stwierdzić cukrzycę – mówi dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych. - Często jest pierwszym sygnałem zmian, które prowadzą do cukrzycy właśnie – dodaje.

Bezpośrednią przyczyną wystąpienia stanu przedcukrzycowego jest zbyt mała wrażliwość organizmu na produkowaną przez trzustkę insulinę. W efekcie tego podnosi się poziom cukru we krwi, nawet u osoby zdrowej.

Do innych czynników, które mogą prowadzić do stanu przedcukrzycowego można zaliczyć: nadwagę lub otyłość, choroby serca i nadciśnienie tętnicze, siedzący tryb życia, terapię sterydową, obecność chorego na cukrzycę typu 2 w rodzinie.

2. Stan przedcukrzycowy – poważny problem

Stanu, który lekarze nazywają "pre diabetes" nie można jednak bagatelizować. Jeśli wyniki pomiaru glukozy we krwi wyniosą od 100 do 125 mg/dl na czczo lub pomiędzy 140 a 199 mg/dl w teście obciążenia glukozą, lekarz powinien pacjentowi zwrócić uwagę na tryb życia.

Cukrzykami i osobami zagrożonymi schorzeniem zająć ma się nowo tworzony zespół parlamentarny ds. diabetyków. - Jeśli dzisiaj nie zajmiemy się tym problemem, za 10 czy 20 lat nie poradzimy sobie z nim – mówi Lidia Gądek, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki.

3. O czym świadczy stan przedcukrzycowy?

  • To pierwszy sygnał ostrzegający przed cukrzycą, swoiste czerwone światło dla dotychczasowych nawyków żywieniowych – wyjaśnia dr Sutkowski. Podwyższony poziom cukru we krwi, nie będący jednocześnie cukrzycą, może też świadczyć o rozwoju tzw. zespołu metabolicznego.

Choroba ta objawia się podwyższonym ciśnieniem tętniczym i przewyższającym normę stężeniem lipidów we krwi. Jest niebezpieczna. Nieleczona, już po 5 latach, może doprowadzić do miażdżycy, a w niektórych przypadkach także do udaru mózgu lub zawału serca.

4. Jak zapobiec cukrzycy?

Jeśli u pacjenta zdiagnozuje się stan przedcukrzycowy, lekarz ma do wyboru dwie drogi zapobiegania jego rozwojowi i przekształceniu się w cukrzycę.

Po pierwsze, ważna jest zmiana diety na lekkostrawną, ograniczenie źródeł cukrów prostych i niemal zupełne wyeliminowanie niezdrowych tłuszczów.

Najważniejszy jest jednak ruch. Osoba ze stanem przedcukrzycowym powinna dużo ćwiczyć. Eksperci ze Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej zalecają co najmniej 150 minut aktywności fizycznej w tygodniu. Najlepiej, jeśli ćwiczy się 5 razy tygodniowo po ok. 30 minut.

Twierdzą, że w ten sposób można obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę nawet o 53 proc.

Po drugie – cukrzycy można zapobiegać także farmakologicznie. Pomocne będą tutaj leki na bazie substancji czynnej – metoforminy. Jest ona dobrze przebadanym lekiem i jednym z najbezpieczniejszych dla pacjentów. Minusem terapii farmakologicznej jest jej mniejsza niż w przypadku aktywności fizycznej skuteczność. Leki obniżają ryzyko zachorowania na cukrzycę o ok. 33 proc.

Eksperci szacują, że każdego roku cukrzyca rozwija się u 10 proc. osób cierpiących na stan przedcukrzycowy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza