Podstawowe badania laboratoryjne wykonywane przed ciążą

Ciąża i oczekiwanie na narodziny dziecka to jeden z najważniejszych momentów życia każdej rodziny. Przygotowując się do ciąży, warto wiedzieć, jakie działania zdrowotne przyczyniają się do właściwego przeżycia tego okresu. Kobiety regularnie miesiączkujące, bez obciążeń internistycznych oraz chorób przewlekłych, poza podstawowym badaniem ginekologicznym i ultrasonograficznym narządu rodnego oraz piersi a także badaniem cytologicznym, nie wymagają szczególnych badań hormonalnych w okresie przedkoncepcyjnym. Zbilansowana dieta, zdrowe odżywianie oraz styl życia a także dbałość o utrzymanie właściwej wagi pozwalają najczęściej na zajście w ciążę. Przed poczęciem, dieta powinna być zróżnicowana, z właściwą podażą jodu, wapnia, witaminy D3 oraz kwasów omega-3, uzupełniana - minimum 3 miesiące przed ciążą - niezbędnymi w tym okresie preparatami kwasu foliowego. Dbając o ogólny stan zdrowia, warto odwiedzić stomatologa i lekarza rodzinnego - wyleczyć zęby, zadbać o właściwe ciśnienie krwi i tym podobne.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Świadome macierzyństwo powinno wiązać się odpowiedzialnością za stan swojego zdrowia, co będzie przekładać się na samopoczucie w okresie ciąży. Warto sprawdzić, czy nie ma ukrytych zaburzeń metabolicznych, które mogę utrudnić zajście w ciążę lub ujawnić się na jej początku. Do najważniejszych badań laboratoryjnych należą:

Morfologia krwi - pozwala sprawdzić, czy kobieta nie ma niedokrwistości, zaburzeń płytkowych czy chorób związanych z układem immunologicznym, tj. leukocytami.

Badanie ogólne moczu – stosowane w diagnostyce stanów zapalnych dróg moczowych czy kamicy nerkowej.

Glukoza na czczo - ujawnia nieprawidłowości tolerancji glukozy oraz cukrzycę.

Badania „wątrobowe” (powszechna nazywa badania AST i ALT wraz z poziomem bilirubiny) - pozwalają na sprawdzenie podstawowych funkcji wątroby.

Hormony tarczycy oraz Prolaktyna – szczególnie ważne u kobiet z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi lub z nieprawidłową masą ciała. Właściwa funkcja tarczycy umożliwia zajście w ciążę oraz jest niezbędna do właściwego rozwoju i wzrastania dziecka.

Diagnostyka infekcji - dostępne badania biochemiczne pozwalają na diagnostykę zakażeń wirusowych, takich jak HIV, zapalenia wątroby typu B i C. U osób narażanych na kontakt z toksoplazmozą można oznaczyć obecność przeciwciał. Badania te pozwalają na wczesne rozpoznanie i, co szczególnie ważne w infekcjach wirusowych, wczesne wdrożenie leczenia jeszcze przed ciążą bez narażania rozwijającego się płodu.

Prezentowany pakiet badań nie jest zestawem, który wyczerpująco sprawdza stan zdrowia kobiety przygotowującej się do ciąży. Każdorazowo zestaw badań ustala się w oparciu o indywidualnie ryzyko wystąpienia chorób, najlepiej po badaniu lekarskim. Warto więc odbyć konsultację lekarską przed rozpoczęciem starań o dziecko, aby wychwycić nieprawidłowości przed ciążą, a nie już w trakcie jej trwania.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie kliniki Boramed.

 

dr n.med. Jarosław Koneczny, ekspert kliniki Boramed, ponad rok temu

Badania przed ciążą

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badania przed ciążą
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Badania przed ciążą
Psychologiczne aspekty niepłodności

Badania laboratoryjne

Badania laboratoryjne

Niepłodność idiopatyczna wymaga skrupulatnego badania. Jeśli podejrzewa się istnienie jakichkolwiek nieprawidłowości anatomicznych, wykonuje się laparoskopię.

Bilirubina w moczu

Badanie moczu na bilirubinę (WIDEO)

Badanie moczu na bilirubinę (WIDEO) Odtwórz wideo

Badanie moczu to podstawowe laboratoryjne badanie diagnostyczne stosowane w medycynie. Na jego podstawie stwierdza się barwę i wygląd moczu (...) cholestaza np. kamica przewodowa) lub...

Planowanie ciąży

Badania przed ciążą

Badania przed ciążą

może od razu wydać skierowanie na podstawowe testy laboratoryjne, które należy wykonać przed poczęciem. Podstawowe badania przed ciążą Planująca ciążę...

USG piersi

USG piersi - zdjęcie

USG piersi - zdjęcie

Badanie USG sutka powinno być okresowo wykonywane przez wszystkie kobiety, w celu jak najwcześniejszego wykrycia ewentualnych zmian.

Choroby i dolegliwości

Macierzyństwo w cieniu choroby

Macierzyństwo w cieniu choroby

- wady i zalety ciąży po czterdziestce * Podstawowe badania laboratoryjne wykonywane przed ciążą   (...) , mogę zostać matką, mogę zyskać w życiu...

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Antykoncepcja - wkładka wewnątrzmaciczna (WIDEO)

Antykoncepcja - wkładka wewnątrzmaciczna (WIDEO) Odtwórz wideo

Wkładka wewnątrzmaciczna jest jedną z wielu obecnie dostępnych metod antykoncepcji. Czy jest ona skuteczną ochroną przed niechcianą ciążą? Czy ma skutki uboczne wpływające na zdrowie korzystającej z niej kobiety? Na te pytania odpowiada...

Nerwica i lęki

Fobie (prezentacja edukacyjna)

Fobie (prezentacja edukacyjna)

na tle lękowym. Same zaburzenia lękowe mogą być powiązane z wieloma chorobami bądź stanowić skutek uboczny różnych leków. Rutynowe badania laboratoryjne (...) wykonywane są często w trakcie wstępnej...