Trwa ładowanie...

Nieinwazyjne badania prenatalne

Badanie kontrolne USG w ciąży to badania w okresie ciąży, które nie powodują żadnego zagrożenia dla życia matki i dziecka. Są niezbędne, aby rozwój płodu przebiegał prawidłowo. Badania prenatalne o niskim stopniu inwazyjności pomagają wykryć wady wrodzone, kiedy dziecko znajduje się jeszcze w łonie matki. Bezpieczna ciąża to taka, w czasie trwania której kilkakrotnie wykonuje się nieinwazyjne badania prenatalne. Należą do nich m.in. USG genetyczne, test podwójny, test potrójny i test PAPP-A.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

1. Prenatalne badania nieinwazyjne

Badania prenatalne to badania płodu przeprowadzane w okresie ciąży. Wykonanie ich umożliwia wykrycie większości wad rozwojowych dziecka, dzięki czemu możliwe jest szybkie i skuteczne leczenie.

Nieinwazyjne badania prenatalne
Nieinwazyjne badania prenatalne

Podczas badania USG ustala się obecność zarodka, stwierdza rodzaj ciąży oraz można wykryć, czy płód jest...

zobacz galerię

Badania prenatalne dzieli się na:

 • badania inwazyjne;
 • badania nieinwazyjne.

Do nieinwazyjnych badań prenatalnych należą:

 • standardowe USG w ciąży;
 • USG 4D;
 • USG genetyczne;
 • test PAPP-A;
 • test podwójny i test potrójny;
 • test zintegrowany;
 • badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego;
 • przepływ przez zastawkę trójdzielną.
 • test NIFTY

   

USG należy do najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych nieinwazyjnych badań prenatalnych. Pierwsze USG w ciąży wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży i zaleca się powtórzenie go jeszcze dwukrotnie. Badanie USG pozwala ustalić obecność zarodka, stwierdzić, czy mamy do czynienia z ciążą pojedynczą bądź mnogą. Podczas badania USG możliwe jest wykonanie zdjęć płodu lub nakręcenie „filmiku”, który rejestruje ruchy maleństwa w łonie matki.

Badanie USG genetyczne jest niezwykle czułym badaniem, które pozwala na wykrycie takich wad wrodzonych, jak: zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Turnera, rozszczepienie podniebienia, wargi czy kręgosłupa, wada serca. Badanie USG 4D pozwala dodatkowo śledzić ruchy płodu.

2. Nieinwazyjne testy prenatalne

W czasie ciąży wykonuje się wiele testów nieinwazyjnych. Do najważniejszych należą:

 • Test podwójny - polega na badaniu krwi matki i umożliwia wykrycie wad płodu. Nie jest tak czuły, jak test potrójny, ale zaleca się, by został wykonany, jeśli kobieta nie wykonała badania między 10. a 14. tygodniem ciąży.
 • Test potrójny - wykonuje się między 10. a 14. tygodniem ciąży. Jest nieinwazyjnym badaniem płodu, które umożliwia wykrycie zespołu Downa w większości badanych przypadkach. Wykonanie go zaleca się kobietom po 35. roku życia, jednak ze względu na coraz większą ilość wad u noworodków proponuje się, by wykonała go każda kobieta.
 • Test PAPP-A - wykonuje się go między 10. a 14. tygodniem ciąży. Służy wykryciu takich wad, jak: zespól Downa, zespół Edwardsa czy Patau. W czasie tego badania prenatalnego wykonuje się ocenę biochemicznych parametrów krwi matki i ultrasonograficzne badanie płodu. Test PAPP-A nie jest w 100% skuteczny.
 • Test zintegrowany - opiera się na wykonaniu testu PAPPA-A między 10. a 13. tygodniem ciąży i testu potrójnego po upływie 14. tygodnia ciąży.

Jeśli chodzi o badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego, to wykonuje się go pod koniec pierwszego trymestru ciąży i pozwala na wykrycie zespołu Downa i innych wad wynikających z nieprawidłowości chromosomowych. Z kolei przepływ przez zastawkę trójdzielną wykonany pod koniec pierwszego trymestru ciąży pozwala wykryć zespół Downa i niektóre nieprawidłowości układu krążenia płodu.

Nieinwazyjne badania płodu są całkowicie bezpieczne i nie wymagają w zasadzie żadnych przygotowań. Korzyści, jakie wynikają z przeprowadzenia tych badań, mają ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu, umożliwiają wykrycie wielu wad rozwojowych, które można leczyć jeszcze w łonie matki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Położnicze badanie USG
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza