Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Nieinwazyjne badania prenatalne

Avatar placeholder
Ewelina Stanios 03.01.2023 11:09
Nieinwazyjne badania prenatalne są całkowicie bezpieczne i nie wymagają w zasadzie żadnych przygotowań
Nieinwazyjne badania prenatalne są całkowicie bezpieczne i nie wymagają w zasadzie żadnych przygotowań (123rf.com)

Badanie kontrolne USG w ciąży to badania w okresie ciąży, które nie powodują żadnego zagrożenia dla życia matki i dziecka. Są niezbędne, aby rozwój płodu przebiegał prawidłowo. Badania prenatalne o niskim stopniu inwazyjności pomagają wykryć wady wrodzone, kiedy dziecko znajduje się jeszcze w łonie matki. Bezpieczna ciąża to taka, w czasie trwania której kilkakrotnie wykonuje się nieinwazyjne badania prenatalne. Należą do nich m.in. USG genetyczne, test podwójny, test potrójny i test PAPP-A.

spis treści

1. Prenatalne badania nieinwazyjne

Badania prenatalne to badania płodu przeprowadzane w okresie ciąży. Wykonanie ich umożliwia wykrycie większości wad rozwojowych dziecka, dzięki czemu możliwe jest szybkie i skuteczne leczenie.

Badania prenatalne dzieli się na:

Zobacz film: "Rak prostaty. Historia Stanisława"
  • badania inwazyjne;
  • badania nieinwazyjne.

Do nieinwazyjnych badań prenatalnych należą:

  • standardowe USG w ciąży;
  • USG 4D;
  • USG genetyczne;
  • test PAPP-A;
  • test podwójny i test potrójny;
  • test zintegrowany;
  • badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego;
  • przepływ przez zastawkę trójdzielną.
  • test NIFTY

     

USG należy do najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych nieinwazyjnych badań prenatalnych. Pierwsze USG w ciąży wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży i zaleca się powtórzenie go jeszcze dwukrotnie. Badanie USG pozwala ustalić obecność zarodka, stwierdzić, czy mamy do czynienia z ciążą pojedynczą bądź mnogą. Podczas badania USG możliwe jest wykonanie zdjęć płodu lub nakręcenie „filmiku”, który rejestruje ruchy maleństwa w łonie matki.

Badanie USG genetyczne jest niezwykle czułym badaniem, które pozwala na wykrycie takich wad wrodzonych, jak: zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Turnera, rozszczepienie podniebienia, wargi czy kręgosłupa, wada serca. Badanie USG 4D pozwala dodatkowo śledzić ruchy płodu.

2. Nieinwazyjne testy prenatalne

W czasie ciąży wykonuje się wiele testów nieinwazyjnych. Do najważniejszych należą:

  • Test podwójny - polega na badaniu krwi matki i umożliwia wykrycie wad płodu. Nie jest tak czuły, jak test potrójny, ale zaleca się, by został wykonany, jeśli kobieta nie wykonała badania między 10. a 14. tygodniem ciąży.
  • Test potrójny - wykonuje się między 10. a 14. tygodniem ciąży. Jest nieinwazyjnym badaniem płodu, które umożliwia wykrycie zespołu Downa w większości badanych przypadkach. Wykonanie go zaleca się kobietom po 35. roku życia, jednak ze względu na coraz większą ilość wad u noworodków proponuje się, by wykonała go każda kobieta.
  • Test PAPP-A - wykonuje się go między 10. a 14. tygodniem ciąży. Służy wykryciu takich wad, jak: zespól Downa, zespół Edwardsa czy Patau. W czasie tego badania prenatalnego wykonuje się ocenę biochemicznych parametrów krwi matki i ultrasonograficzne badanie płodu. Test PAPP-A nie jest w 100% skuteczny.
  • Test zintegrowany - opiera się na wykonaniu testu PAPPA-A między 10. a 13. tygodniem ciąży i testu potrójnego po upływie 14. tygodnia ciąży.

Jeśli chodzi o badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego, to wykonuje się go pod koniec pierwszego trymestru ciąży i pozwala na wykrycie zespołu Downa i innych wad wynikających z nieprawidłowości chromosomowych. Z kolei przepływ przez zastawkę trójdzielną wykonany pod koniec pierwszego trymestru ciąży pozwala wykryć zespół Downa i niektóre nieprawidłowości układu krążenia płodu.

Nieinwazyjne badania płodu są całkowicie bezpieczne i nie wymagają w zasadzie żadnych przygotowań. Korzyści, jakie wynikają z przeprowadzenia tych badań, mają ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu, umożliwiają wykrycie wielu wad rozwojowych, które można leczyć jeszcze w łonie matki.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Położnicze badanie USG
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze